Cestování,  Zahraničí

Dubrovník – Staré město

Dubrovník [ˈdǔ.bro̞ːʋ.nik] IPA (chorvatsky Dubrovnik, latinsky a italsky: Ragusa) je chorvatské přístavní město, které se nachází na jihu Dalmácie na úpatí vápencového pohoří, s jedinečnou okolní subtropickou vegetací a umělecky a historicky unikátními stavbami. Je jedním z nejvýznamnějších turistických center Jaderského moře. A my víme proč 😉 Byli jsme tam! 

Příjezd EAGLES

Zaparkovat v Dubrovníku, to je teda něco, to vám povím. Už když se k městu blížíme otevírají se nám z vrchu silnic krásné výhledy na staré město. Zastavíme si i na vyhlídce a nějakou dobu se panoramaty kocháme. Moře, bílé mraky, modrá obloha a výčnělek v moři, odkud krásně vidíme na přístav a historickou část města za hradbami.

 

Neokoukatelná paráda!!

 

Když jsme vykoukaní, sedneme do Vítka a jedeme a naivně si myslíme, že zaparkujeme ve starém městě a to si projdeme. Chybalávky! Auta tam jsou naštosovaná jedno vedle druhýho a dalšího, kde se podíváte. Navíc se zhrozíme, když na ceduli uvidíme, že za hodinu parkovného chtějí 40 Kun (cca 141 Kč).WOW! Na další možné odbočce uháníme ze starého města pryč a ženeme si to do centra Dubrovníku. Kde situace s parkovným není o moc lepší. Auto vedle auta, všude kam se podíváte. Nakonec se nám podaří najít místečko naproti nějakému úřadu, ale chtějí tu za hodinu 10 Kun (cca 35 Kč). Tady můžeme zapomenout na to, že bychom to píchli někde grátis. No a jelikož je to naše první zastávka v Chorvatsku, nemáme ještě rozměněno naše euráky na ty jejich Kuny. Teď to zkrátím. Michal běží do směnárny – rozmění. Chce zaplatit parkovné – automat nebere bankovky a mincí nemáme dost. Michal běží rozměnit – v okolí není kde. Sníme rychle vajíčkový sendvič. Jedeme hledat místo jinam. V naději projíždíme dlouhou ulicí plnou aut – zjistíme, že je to jednosměrka, kde se nejde moc dobře otočit. Michal se vzteká. Otočíme to. Projíždíme další parkoviště – plno. Plno. Michal zuří. Plno. Plno. Zoufalí jedeme směr staré město, kde kousek předním zabočíme do uličky poblíž školy. Je tam schovaný malý plácek jako parkoviště a jedno místečko se tam po nás najde. Konečně parkujeme. Dle cedule budeme platit 10 Kun na hoďku – ok, zaplatíme. Jenže tu nikde není automat. Fakt jsme ho hledali. Nakonec opouštíme Vítka bez zaplacení. Není přeci náš problém, že tam nemají automat na zaplacení parkovného. Povedlo se! Zaparkovali jsme v Dubrovníku a ještě k tomu zadarmoooo! Necháme Vítka odpočívat ve stínu a vyrážíme pěšky obhlédnout historické centrum.

 

 

Pěškobusem nám to trvá asi deset minut. Je něco kolem 4 hodiny odpolední, když se blížíme k historickému jádru města. Slunce vysoko na obloze, v důsledku čehož se nám rosí čela potem. Je fakt pařák…uff.

Procházíme branou do pěší zóny, která je rozprostřena na celkem malé ploše. Procházíme romantickými úzkými uličkami až dojdeme na hlavní ulici Stradun, která je plná obchůdků se suvenýry, galerií, restaurací a kaváren, ze kterých se linou vůně lákavých pokrmů či pochutin a dráždí naše nosy, které nás uvádějí v pokušení. My se ale nedáme, alespoň né tentokát 😀

 

 

Všude je tu spousta lidí, hlavně turistů samozřejmě a foťáky tu nepřestávají cvakat. Když budete neopatrní dostanete do hlavy i selfie tyčkou…..vlastně i když budete opatrní 😀 Při procházení města uvidíte městskou Katedrálu, kostel sv. Blažeje, palác Sponza, Knížecí palác, pevnost Minčeta, fontánu di Onofrio, kostelní věže i Orlandův sloup. My jsme si rozhodně užili pozorování této středověké architektury.

Prodíráme se kamennými uličkami a pociťujeme zde nádech historie, která tu na nás dýchá ze všech koutů. Je to tu prostě ve vzduchu o tom žádná. A nás to tu moc baví. Chodíme v bludišti historického města určitě více jak dvě hodiny a ani nám to nepřijde. Celé historické jádro je obehnané hradbami, po kterých se můžete projít za poplatek 150 Kun (cca 532 Kč). Opět se dostavuje WOW!! Tak to je teda pálka. To raději vynecháváme a užíváme si město z kamenných chodníčků, které se mimochodem dost smekají. Viděli jsme tu i úraz. Takže doporučujeme si vzít lepší obuv než ochozené žabky s hladkou podrážkou, které jsme zvolili my. Ale my jsme prostě žabkoví!

 

 

Královo Přístaviště

Jestli jste fandové GOT, počeštěně Hry o trůny, tento fakt určitě víte. Dubrovník je zlomovým bodem celého seriálu. Je to totiž King´s Landing. Přimyslete si pár detailů, které do seriálu dodělávají šikovní týpci a je to ono. Na místním barokním schodišti se natáčel pochod hanby královny Cersei.

Navíc do celého areálu jezdí i organizované prohlídky, které jsou právě díky fenoménu GOT velice vyhledávané. Je nutná pý i rezervace dopředu. A právě díky tomuto seriálu v poslední době zažívá Dubrovník velké turistické BUM. Zvedá to tak jeho popularita a on se stává turisticky vytíženým. My jsme se ke skupince fanoušků s vlastním průvodcem na chvíli nachomýtli a užili si zajímavé vyprávění v angličtině.

 


Dubrovník je dle nás právoplatně nazýván „Perla Jadranu“.

Toto staré město bylo nejhezčí, jaké jsme doposud navštívili.
Úchvatné! Totálně si nás získalo. Snad alespoň dle fotek pochopíte proč.
A třeba vás to bude motivovat k návštěvě 🙂

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.