Jeskynní obydlí v Guadixu
Město Guadix je nejstarším osídleným Španělským městem. A cca polovina místních bydlí právě v již zmíněných jeskynních obydlích. Znělo nám to zajímavě a moc jsme nevěděli, co si pod tím máme představit a tak jsme se to vydali omrknout.
Přijíždíme do centra města a Vítka parkujeme na bezplatném parkovišti u malého kostela. A jdeme si pěšky projít čtvrť Barrio Santiago.
Již po pár krocích v úzké uličce spatřujeme první známky domů v jeskyních. A čím víc procházíme předměstím, stávají se domky postupně jednoduššími a často i méně udržovanými.
Ale najdete zde i taková obydlí, o které se majitelé velmi dobře starají a zakládají si na tom. Protože na tom chtějí rejžovat. A jak, že to dělají? Úplně jednoduše.
Počkají si až se kolem jejich domu začnou promenádovat zástupy turistů a ty lákají dovnitř. Ukážou jim, jak to tam mají zařízené a jak v takovém jeskynním domku žijí. Nadšení turisté pak házejí kovová eura do misky u dveří. Tak takhle se dělá byznys !
My nepodléháme davu a neprohlížíme si domek ze vnitřku, stačí nám ho obhlídnou z venku.
A pak se procházíme dál. Touláme se v labyrintu zdejších cest, které nás vedou úzkými uličkami. Couráme se mezi komínky, které rostou přímo z hlíny a povídáme si o tom, jak je tohle netypické bydlení. A zvědavě okukujeme dál.
V této lokalitě si všímáme velkých protikladů, které bijí do kukadel. Některé místní děti jsou oblečené ve špinavém oblečení a hrají si na hromadě hlíny s klacíky u chátrající „boudičky“, kde jejich otec kartáčuje starého koně v malinkém výběhu. No a jejich soused vedle parkuje nově naleštěné béemwéčko vedle svého vydlážděného dvorku, kde vydržovaná manželka připravuje oběd, který bude servírovat přímo z grilu.
No a takhle si tam prostě poklidně žijou a je to pro ně normální. Kdežto my chodíme a říkáme si, jak takhle někdo ve 21.století může ještě bydlet. Ale možná jen prostě nemají na výběr. Možná jim to takhle vyhovuje. Možná si bydlí lépe než my. Možná…… možná 🙂
V ulicích často narážíme i na odpadky a nepořádek, což nás trochu mrzí. Ale je vidět, že celkově dost domů prochází rekonstrukcí. Důvodem je prý narůstající zájem turistů. A tak se zde i vystavují hotely a penziony ve stylu „jeskynního obydlí“, která se stávají velkým lákadlem. Pro mnoho místních obyvatel je tak cestovní ruch hlavním zdrojem obživy. V této části Andaluzie je velký počet nezaměstnaných a tohle je pro místní dobrá příležitost. Právě turismus je to, co některé místní obyvatele drží nad vodou.
V jeskynních také často žijí, protože je to pro ně praktické – v příbytcích se drží konstantní teplota okolo 18 stupňů a to celoročně. A to jde ruku v ruce s naprostou voděvzdorností a nízkou cenou.
Zamířili jsme se podívat i na vyhlídkovou plošinu, odkud je opravdu hezký výhled na blízké okolí a právě místní obydlí. Zde potkáváme i několik turistů, kteří fascinovaně pozorují okolí jako my. Ale protože není sezóna, je tu celkem klid. A tak nám to vyhovuje 🙂
No a jeskynních obydlí najdete v jižním Španělsku celkem dost, ale v tomto městě jich je nejvíce na jednom místě. Takže pokud by jste to chtěli omrknout, určitě doporučujeme navštívit Guadix. To se prostě musí vidět 🙂
Po prohlídce jeskynních obydlích jsme se vydali i do centra města, kde jsme obhlíželi historicky velmi cennou renesanční katedrálu, která je moc hezká.