Cestování,  Zahraničí

Medveotthon

Dopředu jsme věděli jen to, že se jedná o medvědí farmu a že vstupné na osobu je kolem 80 Kč. Už předem jsem byla rozhodnutá tam jít. Naivně jsem si myslela, že tam budou mít ve výběhu dva, tři medvědy a tím to hasne. Co byste taky chtěli v dnešní době za 80 kačáků že? To, co jsme v Medveotthonu viděli, nás mile překvapilo.

K farmě přijíždíme v sobotu po 8 hodině ranní. Michal se u vstupu domlouvá anglicky s pokladním co a jak. Platí mu celkem 7 euro, za vstup pro nás dva a parkovné pro Vítka. Můžete tu platit buď forintama nebo eurama, karty neberou. Dá nám k tomu i dva prospekty a na jednom z nich je psaná sekce i v angličtině. Paráda! Tady v Maďarsku jsme zjistili, že angličtina tu není rozšířená, tak jak jsme si mysleli a máloco je přeloženo i do ájiny. Ale tady se aspoň něco málo dozvíme. Zaparkujeme Vítka na velkém parkingu a jdeme k farmě.

Projdeme branou a vstoupíme do areálu po jehož pravé straně hned začíná velikánský výběh pro medvědy. Jeden krásný si tam v ďolíků polehává asi půl metru od plotu a další se za ním kousek dál promenáduje. V pozadí vidíme další dva. Paráda pomyslím si, mají jich tu aspoň 5. Je poznat, že je ještě brzy ráno. V areálu jsme první návštěvníci a medvědi jsou ještě ospalí. Ale ten pohled na ně je k nezaplacení. Je to jiné než v ZOO, protože ty moc neuznáváme. Tady je to záchranná stanice, která vznikla v roce 1998, kdy si přivezli prvního z medvědů z filmové společnosti (díky letáčku v aj) :D. A tím to všechno začalo. Podél výběhů se dá chodit okolo po chodnících, u kterých jsou často lavičky. Takže si výběh obcházíme a často se u medvědů zastavujeme a pozorujeme. Vypadají spokojeně. I my jsme spokojení, protože tohle jsme nečekali.

Jak chodíme kolem, zjišťujeme, že medvědů tu mají opravdu hodně.
Napočítala jsem něco kolem dvaceti, ale těžko říct přesně. Některé jsme totiž později viděli, jak teprve vylézají z jeskyní či jsou zachumlaní v dírách mezi keři v lesíku. Tam jsme zahlédli i odpočívajícího Grizzlyho. Ten byl ale mezi stromy dál od plotu a moc se nám neukázal. Prostě si tam tak v klidu vegetil a to je fajn.

Samice často lenoší, polehávají v ďolících na rozdíl od samců, kteří chodí sem tam kolem plotů před samicemi a chrání je. Páni medvědi se naparujou před samicemi i hosty. A jsou opravdu krásně vidět. Kdybyste chtěli, stačí prostrčit prsty skrze plot a můžete si je pohladit. Ale jste tak odvážní? Já nebyla, jsem posera 😀 Ale nejradši bych se s jedním pomuchlovala to vám teda řeknu. Ale i takhle to byl zážitek a já z toho byla nadšená. Kolem medvědího výběhu jsou v dřevěných boxech k dispozici dlouhé dřevěné vařečky, na které můžete dát med a nabídnout ho medvědům k olízání. Ti si na něm vždy rádi pochutnají.

 

 

V areálu navíc mají vlky, spoustu vlků. Odhadem něco kolem 40. Mají tu pro ně několik výběhů, protože jsou rozděleni do více smeček. Je velice zajímavé pozorovat tyhle dominantní chlupáče. Jak spolu žijí a jak se mezi sebou respektují. I já je respektuji a jsem ráda, že je mezi námi ten plot. Protože když na vás takovýhle vlk vycení zuby ve varovném úsměvu, věřte, že to není nic příjemného. Pět vlčích jedinců je dokonce i ve výběhu s medvědy. Když se ale pohybují v jejich blízkosti, cítíte z nich, jak jsou ostražití a mají respekt z těch větších roztomilých huňáčů. Chodí se staženým ocasem a obloukem kolem nich.

 

 

Dále tu uvidíte i fretky, mývaly a taková roztomilá zvířátka, která nevíme, jak se jmenujou, ale jsou prostě boží. V areálu je taky restaurace, toalety, stánek se suvenýry, dětské hřiště, pouťové atrakce a vláček. Spousta využití a prostoru pro děti, což je skvělé. V Medveotthonu jsme dvě hodiny a pak ho opouštíme s dobrým pocitem. Za směšné vstupné jsme toho viděli spoustu. Máme skvělé záběru místních zvířecích obyvatel.

Prostě paráda!

Takže za nás, určitě doporučujeme Medvědí farmu navštívit.

 

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.