Čechy,  Cestování

Muzeum Terra Technica

Nedávno jsme opět navštívili Merlinův dětský svět, kde jsme se i tentokrát ubytovali byli na víkend v Merlinově kempu (o loňské návštěvě si můžete přečíst TADY). Tentokrát jsme poprvé navštívili i přilehlé muzeum Terra Technika, které už z dálky láká své návštěvníky velkolepým nápisem.


Muzeum Terra Technica je největší muzeum jukeboxů a pinballů, které se věnuje velmi specifickému tématu každodenní kultury. Věcem, které sloužily výlučně k zábavě, rozptýlení a uspokojení herních instinktů.
V muzeu toho však uvidíte a zažijete mnohem více.

Na ploše větší než 8500 m2 prožijete cestu časem a zažijete i několik WOW momentů, protože zde uvidíte celkem více než 3500 exponátů a některé si můžete i vyzkoušet. V šesti sektorech zažijete barevnou a vzrušující expozici plnou automatů, které od roku 1880 až dodnes formovaly kulturní vývoj. Muzeum Terra Technica je s více než 950 jukeboxy, 250 flippery a 500 videohrami světově jedinečné.

K tomu připočtěte sběratelské kousky, o kterých dříve snilo každé dítě a ještě dnes o nich dospělí vypráví svým potomkům.Muzeum se skládá ze 6 sektorů, kde zažijete cestu časem od roku 1880 až po současnost.

Jukeboxy
Vystavená kolekce jukeboxů patří rakouskému sběrateli Ronaldu Seunigovi a je velkolepá. Nikdy bych nečekala, že by mne juboxy mohly takhle zaujmout. Dokonce tu mají jukebox Karla Gota, který hraje čistě jeho písničky, které si tam můžete přehrát.– Pinbally
Dalším místním lákadlem jsou pinbally – respektive jejich rozsáhlá sbírka nejrůznějších druhů ze všech období, kterou zde můžete obdivovat. Ty mě nadchly ještě více než jukeboxy. Neměla jsem absolutní tušení, že se dělají pinbally do tolika stylů. Například nejrůznější filmová či hudební provedení jako například Pán Prstenů, Jumanji, Indiana Jones, Jurský park, Avengers, Simpsonovi, Kissáci, Beatleas, Elvis atd…. Pár jsme si jich tam i zkusili zahrát a bylo to super. S Michalem jsme i soutěžili, kdo udělá vyšší skóre. Moc nás to bavilo. Akorát jsme neměli tolik prostoru si to užít do syta s dvěmi malými dětmi.


sekce Sound&Vision
V této části muzea, která se zaměřuje na historii zvukového záznamu uvidíte technický pokrok v oblasti obrazu a zvuku na skutečných exponátech. Raritou je replika nahrávacího studia ze 60. let.sekce Pixel World
Která se pyšní velkou spoustou videoher. Zavzpomínáte si na staré časy, kdy jste hráli první videohry či počítačové hry. Připomenete si všechny populární hry jako například Pong, Pac Mana, Maria, Mortal Combat, Bomberman, Don Kikong, Některé si můžete i zahrát. Prohlédnete si zde modely počítačů různých značek od těch nejstarších až po ty novodobé. Pokocháte se pohledem na velkou sbírku Gameboyů.


sekce věnovaná superhrdinům
Zde pohlédnete do očí Batmanovi, Spidermanovi, Supermanovi, Ironmanovi a dokonce i populárnímu záporákovi Jokerovi.  V této části muzea objevíte originál Batmobil z roku 1989, který se objevil ve filmech Tima Burtona Batman a Batman se vrací.


– automobiloví veteráni
V muzeu si můžete prohlédnout také spoustu veteránů, jako např. svatební drožku, stylový Cadillac, auto Elvise či Marylin nebo dokonce Batmobil.
 A nesmím zapomenout na speciální model AG Excalibur. Jedinečný kousek, jehož interiér je osazen originálními krystaly značky Swarovski.


Velmi zajímavý je fakt, že všechny exponáty v muzeu jsou plně funkční a některé z nich si můžete i vyzkoušet.


Součástí muzea je i American Dinner Vinyl Restaurant Cafe – restaurace na motivy 50. a 60.let, která je fakt stylová. Zde si můžete pochutnat na typicky fastfoodovém menu, které je nadupané – Hot Chicken Wings, hamburgery, hranolky, cibulové kroužky, mléčné koktejly ale i káva a dezerty. Každý stůl má dokonce svůj malý jukebox, kde si můžete navolit písničky. A navíc budete mít tu nejlepší společnost- Elvise.

TIP: V případě, že si sem chcete dojít jen na něco dobrého k jídlu, nemusíte platit vstupné do muzea.


Praktické informace:
– otevírací doba je denně od 10 – 19h (vstupenky však můžete zakoupit nejpozději 1,5 hod. před zavírací dobou: do 17:30 hod.)
– vstupné: děti do 6 let zdarma, děti 6 – 16let 179 Kč, dospělí 359 Kč, rodinné vstupné 839 Kč
– ke každé vstupence dostanete jeden token zdarma
– zvláště si můžete přikoupit tokeny (1 token = 25 Kč), za které pak můžete pustit jukeboxy a pinbally
– prohlídka je bez průvodce a vyhraďte si na ni alespoň 2,5h
– velké parkoviště před muzeem je zdarma
– na jednu vstupenku se můžete v rámci jednoho dne do muzea vrátit několikrát (což my jsme využili)
– do muzea můžete i s kočárkem (všude jsme s ním projeli, v muzeu jsou jen jedny schody, ale je u nich rampa pro vozíčkáře, která se dá využít také na kočárky)

Součástí muzea je i Retroshop, kde si můžete vybrat ze spoustu rarit, suvenýrů a dárků.

Ubytování
Jestli jste milovníci Jukeboxů, určitě si ubytujte v HOTELU JUKEBOX, který se nachází naproti muzeu a nabízí 36 plně vybavených stylových pokojů. Každý hotelový pokoj je zasvěcen jednomu známému hudebníkovi nebo hudební skupině. V každém pokoji se nachází multifunkční jukebox v restro designu s rádiem a funkcí bluethooth.
Snídaně tam probíhají formou bufetu v americkém stylu. I při snídani si můžete vybírat skladby na místním jukeboxu, což celou atmosféru Hotelu Jukebox dokreslí k dokonalosti.


 V docházkové vzdálenosti naleznete spoustu obchodů, restaurací (doporučujeme Phönix), kaváren, salónů krásy a wellness. Dále Museum of Bricks, dětský svět Merlin’s KinderWelt, Merlinovu farmu, Merlinův kemp, kasina a nákupní centrum Freeport Fashion Outlet.

Závěrem chci říct, že nás toto muzeum bavilo velmi – až nám trošku bylo líto, že jsme s sebou měli dvě malé děti, protože bychom tam rádi strávili mnohem více času a vše si pořádně prohlédli a vyzkoušeli.
Za nás návštěvu doporučujeme všema deseti.

Muzeum Terra Technica je opravdu světový unikát, ve kterém najdete spoustu skvostů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.