K zamyšlení,  Recenze

Přírodní kosmetika nejen na cestách

Když jsme s Michalem vyjeli na naši cestu Evropou, automaticky jsme si sbalili kosmetiku a jar, který jsme zrovna doma měli. Až při pravidelném používání na cestách mi došlo, že není úplně OK používat tyto produkty na cestách.
Proč?
Protože se sprchujeme venku a všechny ty chemikálie a umělotiny tečou do přírody.
Protože vodu, ve které umýváme nádobí vylejváme do nejbližšího keříku apod……

A že těch chemických hnusů běžné produkty obsahují hromadu…

Vždyť to je přeci nesmysl, uvědomili jsme si. My milujeme přírodu!
Rádi do ní chodíme a trávíme v ní volný čas. Mnohem raději vyrazíme do hor a lesů, než do velkých měst apod. Došlo nám, že sice bez záměru a úmyslu, ale ničili jsme ji.
A tak jsme se rozhodli, že nechceme ničit něco, co máme rádi.
Rozhodli jsme se na cestách používat výhradně přírodní prostředky!
Rozhodli jsme se nebýt líní a začali jsme s tím něco dělat!

S tímto uvědoměním jsme celou situaci ohledně používání klasických kosmetických produktů v přírodě začali vnímat jako velký problém.
On to totiž je velký problém.

Možná si řeknete, že jste samostatná jednotka a pokud budete Vy používat klasické produkty občas, nemůže to přece přírodě tolik uškodit.
Tady bychom Vás ale rádi vyvedli z omylu.
Může to uškodit a věřte, že uškodí.

V současné době se komunita cestovatelů a vanliferů masivně rozrůstá – zřejmě to začíná být obrovský trend. A když by si to samé co Vy, řekl každý druhý…..nebo dokonce každý jedinec z této sorty lidí, dostaneme se na obrovské číslo lidí, kteří vypouštějí do přírody pěkný sajrajt.

Takže prosíme, nesklápějte před tímto tématem hlavu a nezavírejte oči. Věříme totiž, že spoustě z vás to není jedno, jen si to prostě neuvědomujete……. nemyslíte na důsledky, které to má pro přírodu.
Protože ty jsou devastující……Věděli jste, že hlavní surovinou pro výrobu běžné konvenční kosmetiky je ROPA (respektive její deriváty)? Dále pak i minerální oleje a jiné syntetické látky. Většina z těchto látek je dokonce karcinogenní. Jsou tedy škodlivé nejen pro přírodu, ale i pro nás!


Otevřeme oči pořádně dokořán a buďme k přírodě šetrní!
Nemá smysl ji ničit naší bezohledností, leností, lhostejností a nezájmem!

Oslovili jsem tedy několik značek, které přírodní produkty vyrábí a také eshopů, kde se dá přírodní kosmetika zakoupit a požádali je o zaslání jejich produktů k testování.
Čímž jsme chtěli docílit toho, že sami vyzkoušíme vícero produktů, které budeme moci porovnat a zjistit, které nám vyhovují a které ne. A které se rozhodneme doporučovat a šířit dál.

Produkty testujeme už od března a od té doby jsme nabrali spoustu zkušeností a už pro vás můžeme sepsat tento plánovaný článek.

Na začátek musíme říct, že je nutné si uvědomit, že přírodní kosmetika je zkrátka jiná než ta, na kterou jsme zvyklí. Složení je jiné. Vůně jsou jiné. Barvy jsou jiné. Pěnivost je jiná. Váš pocit po použití je jiný.

Možná první, co vás u přírodní kosmetiky napadne, je fakt, že v jejím složení nemají chemické látky co dělat. Že má být absolutně čistá z přírodních surovin. To je pravda. Kvalitní přírodní kosmetika se vyrábí výhradně z přírodních složek, rostlinných olejů a silic. Jejím vyšším standardem je potom BIO kosmetika.

Ovšem nutno zmínit, že u přírodní kosmetiky existuje – na rozdíl od biokosmetiky – tolerance, že může obsahovat minimální koncentrace minerálních olejů a některých látek živočišného původu (včelí med, vosk, lanolin). Co však obsahovat nesmí, jsou ropné a syntetický látky, parabeny, silikony, sulfáty, ftaláty, chemické konzervanty a umělá barviva, které jsou jinak běžným složením klasické kosmetiky.


NENÍ PŘÍRODNÍ JAKO PŘÍRODNÍ

Proto, aby produkt mohl nést označení přírodní, stačí, aby obsahoval i pouhé 1 % přírodních složek, což může být pro spotřebitele značně zavádějící.


Takže nestačí jenom jít koupit nějaký přírodní produkt, protože i on může být přírodní jen z části. Každopádně i toto je dobrý začátek.
Pokud však chcete mít jistotu, že nekupujete zajíce v pytli, ale opravdovou přírodní nebo BIO kosmetiku, orientujte se podle certifikátů, které může daná kosmetika mít. Jestliže je produkt certifikován, je to na obalu zpravidla uvedeno společně se značkou nebo logem výrobce.
K nejběžnějším certifikátům patří např. Ecocert, BDIH, CPK (Certifikovaná přírodní kosmetika), Natrue, Vegan, Fairtrade a další.

Je jich samozřejmě mnohem více. A pokud vás toto bude zajímat, najdete na internetu spoustu zajímavého čtení k certifikátům apod.

 Víte, že trvá jen 26 vteřin, než se chemikálie z vlasů dostanou do vašeho těla? 


Článků o přírodní kosmetice, přírodních produktech a tématech s tím spojených je na internetu také velké množství. A doporučuju, přečtěte si některé z nich.

Třeba se stejně jako já dozvíte, že klasické zubní pasty obsahují plast.
Plast jako plast – ptáte se?
ANO!

Zubní pasty totiž obsahují mimo jiné hnusy i polyethylenglykol, který je nejběžnějším plastem na světě a používá se hlavně na výrobu obalů.
Lahoda, že?!

No a podobnými příklady bych vás tu mohla bombardovat, troufám si říct do nekonečna…..

Já to ale neudělám a raději vám povím něco o značkách, eshopech a produktech, které jsme měli možnost vyzkoušet na vlastní kůži.

Tímto chci i poděkovat, všem, kteří nám tu možnost dali.
Odvádíte skvělou práci, děkujeme!


Jdeme na to.

»BOTANICA SLAVICA«
Tato značka je československého původu a za vznikem stojí Lenka s Honzou, kteří se díky svým prarodičům zamilovali do bylinek. Tak jednoduché to bylo.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Šampón na vlasy 9 divů květů (11,90€)
– Kondicionér na vlasy 9 divů květů (10,90€)
– Pleťová maska 9 divů květů (12,90€)
– 100% přírodní organický deodorant – bílý jíl – lime – grep (6€)

U této značky nás zarazila a mile překvapila vůně, která byla jiná….
Úplně jiná než ostatní, ale příjemná a zajímavá. Taková neokoukaná.
Této značce nemám co vytknout. S produkty jsme byli spokojení.

Pamatuji si však, že jsem z počátku měla strach, jak bude probíhat nanesení přírodního deodorantu bez aplikátoru. Teď už bych se nad tím jen pousmála. Je to totiž jednoduché – prostě jsem si ho natřela prsty do podpaždí.
Celá tato aplikace není vůbec nijak nepříjemná nebo nepohodlná, jak by se mohlo zdát. Organický deodorant se totiž do pokožky krásně vstřebá a prsty po něm nezůstávají mastné či podobně. Navíc kombinace limetky a grepu je skvěle svěží.

Jílovitá pleťová maska je za mne dobrá volba!


Výrobce prémiové BIO kosmetiky a zároveň první česká RAW kosmetika, která je vyráběna u nás v ČR.

Všechny jejich produkty jsou vyroběné ze 100% přírodních olejů a másel lisovaných za studena a při výrobě je jen velmi šetrně zpracovávají.

☑ 100% pure = 100% čistá kosmetika
☑ netestováno na zvířatech
☑ všechny výrobky jsou 100% vegetariánské a více než 90% z nich jsou z veganských surovin

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– SNOPEK BIO Kakaové máslo s pomerančovým olejem 50ml (469 Kč)
– SNOPEK BIO Mandlovo kakaové máslo 100ml (659 Kč)

Hlavně díky této značce jsem si zamilovala používání máslíček. A nejraději bych se s nimi pořád a znovu mazala. Mandlovo kakaové máslo s okouzlující čokoládovou vůní má na pokožku mimořádně pozitivní vliv. Pod to bych se klidně podepsala. Toto kakaové máslo je totiž takovým „orgasmem“ pro mou pleť.

Výhodou těchto máslíček je, že stačí opravdu trocha pro zvláčnění celého obličeje. Takže vám jedno máslíčko vydrží na dlouhou dobu. Máslíčka se navíc krásně vpijou do kůže a lze je používat na jakoukoliv část pokožky.

Vím, že cena produktů je poměrně vysoká, ale pro mě je to a jako s Kofolou….když ji miluješ, není co řešit! Zde si totiž opravdu platíte za kvalitu!
Myslím, že produkty od této značky jsou vhodným dárkem k jakékoliv příležitosti.

Produkty od značky Snopek Biocosmetic byla láska na první čuchnutí!

»MÝDLENKA«
Za touto značkou stojí moc milá paní Lenka, která sama vyrábí přírodní kosmetiku v malých sériích. Důraz klade na kvalitu používaných surovin a jejich zpracování.

☑ 100% přírodní bez syntetických barviv, vůní a konzervantů
☑ vyrobeny z nejkvalitnějších surovin, rostlinných olejů a másel
☑ obsahují čisté esenciální oleje
☑ velmi šetrné k pokožce


Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– pleťové sérum Neroli 30ml (490 Kč)
– přírodní deodorant Harmonie 15ml (150 Kč)
– přírodní mýdlo měsíček a bambucké máslo 95g (129 Kč)
– tělový peeling s kofeinem 130g (199 Kč)
– tuhý tělový balzám Svěží 40g (139 Kč)
– květová voda Neroli BIO – vzorek

Na začátek zmíním hned to pro mne nejlepší a to peeling s kofeinem – protože je naprosto boží! A stal se pro mě jako běžné kafe závislostí! Je sice o dost hrubší než jsem byla zvyklá u jiných, ale vůbec mi to nevadí. Navíc pro milovníka kafe jako jsem já, je proces peelingu pohlazení po duši. Nejraději bych peeling používala každý den, ale doporučuje se 1-2x týdně. Tak to dodržuji a 2x týdně si užívám „drhnutí“ obličeje a občas ho použiji i na jiné části těla.
U tělového balzámu mě potěšil jeho dyzajn – jsem zkrátka pejskařka.
S květová vodou Neroli jsem si moc ráda čistila pleť a proto byl vzorek rychle pryč.
Přírodní deodorant ve výsuvném aplikátoru je vhodný i do malého batůžku na cesty a je vždy po ruce. Značka ideál.

S produkty od této značky jsem spokojena. A musím upozornit, že cena je tu velmi příznivá.

»NOBILIS TILIA«
Česká přírodní a BIO kosmetika, která své jméno získala podle domovského města Krásné Lípy, centra národního parku České Švýcarsko. 
S pokorou k přírodním procesům vytváří jedinečné přírodní produkty k rozvíjení harmonie a krásy. Vyvíjí a vyrábí českou pěstící aromaterapeutickou kosmetiku pro každého s otevřeným srdcem.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Sprchový gel Arganový 200ml (304 Kč)
– Šampon na suché vlasy 200ml (324 Kč)
– Výživný balzám na vlasy 200ml (289 Kč)
– Deodorant Citron 50ml (259 Kč)
– Bambucká fantazie 100ml (189 Kč)
– Jemný peeling s lávovou zemí 50ml (259 Kč)

Všechny produkty od této značky jsou velmi specifické – stejně tak jejich vůně. Velmi příjemným shledávám sprchový gel s arganovým olejem, který skvěle voní a parádně zvláční pokožku. Peeling s lávovou zemí je fajn, jen je na mne teď už moc jemný. Citronový deodorant je taková ta klasická kulička, kterou se aplikuje do podpaždí a velice svěže voní.
Šampon je na můj vkus málo pěnivý a tak ho vyplácám a jedno umytí mnohem více – to samé i balzám. Nehledě na to, že se mi po použití těchto produktů strašně cuchají vlasy a jdou špatně rozčesat.
Bambucká fantazie je v pořádku na zvláčnění pokožky celého těla tak, jako ostatní bambucká másla, která jsem vyzkoušela. Jen mi přijde taková nijaká….
Produkty od této značky mne celkově bohužel moc neoslovily. Při porovnání nabízeného objemu a ceny, dostanu pro mne nezajímavý výsledek.

»BIO4BODY«
Tato stránka je klasický eshop, který nabízí velké množství přírodních produktů od několika značek.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Annabis Handcann regenerační krém na ruce 75ml (nyní již není k dispozici)
– Bouquet tea (nyní již není k dispozici)
– Missiva Leontina – univerzální přípravek na tělo i na praní 0,5l (299 Kč)

Hned po první aplikaci krému na ruce jsem zjistila, že to nebude nic pro mne. Zkrátka a jednoduše mi hrozně smrdí.
A tuto nevábnou vůni, zkrátka nejsem schopná překousnout.
Čaj nám moc nešmakoval.
A Leontina?
Tak ta je dobrá. Příjemně voní a skvěle pění. Používala jsem ji hlavně na mytí nádobí. Bohužel mi přijde drahá – např. v porovnání s jary značky Seventh Generation.

Výhodou tohoto eshou je, že zde pořídíte produkty značky URTEKRAM, o které se rozepíšu hned teď.

»URTEKRAM«
Společnost Urtekram byla založena v Dánsku a je hlavní výrobce BIO potravin a přírodní kosmetiky ve Skandinávii.

Všechny produkty péče o tělo a vlasy od značky Urtekram:
☑ Mají certifikaci COSMOS ORGANIC udělenou sdružením Ecocert Greenlife.
NEOBSAHUJÍ endokrinní disruptory jako jsou parabeny a další syntetické konzervanty.
OBSAHUJÍ složky rostlinného původu.
NEOBSAHUJÍ ropné deriváty a další složky vyrobené z ropy.
NEJSOU testovány na zvířatech.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Sprchový gel Nordic Berries 500ml BIO, VEG (259 Kč)
– Šampón na poškozené vlasy Nordic Berries 500ml BIO, VEG (289 Kč)
– Kondicionér – sprej Nordic Berries 250ml BIO, VEG (179 Kč)
– Kondicionér Nordic Berries 180ml BIO, VEG (165 Kč)
– Zubní pasta máta bělící 75ml BIO, VEG (110 Kč)
– Bambucké máslo 100% 140ml BIO, VEG (489 Kč)
– Sprchový gel/Šampón MEN 150ml BIO, VEG (130 Kč)

Produkty od této značky jsou mým favoritem v sekci šampónů, kondicionérů a sprcháčů. Hned po prvním vyzkoušení jsem si je oblíbila a s pravidelným používáním později dokonce zamilovala!
Tyto přírodní produkty mi asi nejvíce připomínají běžné produkty, na které jsem byla celý život zvyklá.
Všechny produkty skvěle voní a velkou výhodou pro mě je, že výborně pění!
Myslím tedy, že zmíněné produkty jsou velká paráda za rozumné peníze, které jsem ochotna za takto skvělé produkty zaplatit.

Nehledě na to, že u této značky si vybere každý to své ořechové.

Značka URTEKRAM mi zkrátka sedla!

»CHISTEE«
Tato značka „čistý“, jak se to správně čte, mne velmi překvapila. Je to totiž unikátní značka vyrobená a vyvinutá na Slovensku a v Čechách, která nabízí čistící prostředky na bázi výluhu z bylin, esenciálních olejů a solí. Tyto produkty mají silný čistící a antibakteriální účinek a dají se použít na velké množství povrchů (umělá hmota, sklo, obrazovky,
kachličky, mramor, keramika, nerez, dřevo, umyvadla, mosaz, meď, hedvábí, koberce, parkety, podlahy, lina a spoustu dalších).

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Universal Spray Citrus 1050 ml (9,50€)
– Car Wash Exterior 1050ml (9,50€)
– Car Wash Interior 270ml (5€)
– Dish Wash Citrus na riady 510 ml (9,90€)
– Power cleaner citrus 270ml (momentálně ho nemají v nabíce)

Se všemi produkty od této značky jsme naprosto spokojeni. A díky ní můžeme našeho Vítka umývat a čistit venku, jak se nám zlíbí, aniž by nás trápilo svědomí, že do přírody vypouštíme chemikálie.
Takže přírodní produkty používáme nejen my, ale i naše auto. Což je naprosto skvělé!

Na této značce oceňuji i ochotnou komunikaci a osobitý přístup. Jsme moc rádi, že můžeme této značce pomoci šířit ty správné myšlenky, aneb osvětu mezi lidmi. Protože není jedno, jaké produkty používáte.
Používejte produkty značky Chistee, aby byl náš svět čistý!

TIP: Jejich koncentrát je ideální parťák na cesty. Stačí ho nalít do menší lahvičky s sebou a podle potřeby a druhu použití si ho naředit. Můžete s ním umývat doslova cokoliv……. nádobí, auto, skla, nábytek a dokonce i zeleninu a tělo nebo vlasy!
Když tedy sáhnete po jejich univerzálním koncentrátu, nikdy nesáhnete vedle!

Přísahám, že říkám pravdu – mrkněte se k nim na web a uvidíte 🙂

»ALMARASOAP«
Tato značka vyrábí ručně mýdla a nově i přírodní kosmetiku.
Mýdla vyrábí od základu ručně tradiční metodou za studena, kdy se spojují tuky se zásadou a chemickou reakcí dochází k jejich saponifikaci, čili zmýdelnění. Používájí pouze rostlinné oleje té nejvyšší kvality, často lisované za studena.

Tato značka o sobě říká: „Řídíme se sloganem „Buď hlasem, ne pouze ozvěnou“, proto jsou naše ručně vyráběná mýdla jiná než běžně dostupná přírodní mýdla. Jsme kreativní a snažíme se uspokojit nároky a vkus co nejširšího spektra zákazníků, stejně jako naši fantazii.“
A toto vše je na jejich práci opravdu vidět!
ALMARA SOAP = MADE WITH LOVE.

Přírodní mýdla obsahují jako nosnou složku funkční rostlinné oleje lisované za studena, 100% esenciální oleje, bylinkové maceráty a výluhy. Jako barvivo jsou použity jíly či zcela přírodní ingredience jako oves, bylinky, henna, kozí mléko, kakao atd. Každé přírodní mýdlo má jinou recepturu, která je podřízena účelu, za kterým je vyrobené: najdete u nich mýdla pro suchou, citlivou a ekzematickou pokožku, stejně jako pro mastnou a aknózní, která vyžaduje speciální péči. 

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Babiččina zahrádka 85g (149 Kč)
– Dead Sea 85g (129 Kč)
– Mořská řasa 85g (149 Kč)
– Black As My Soul 85g (129 Kč)
– Tuhý šampon Fresh Hair 85g (149 Kč)
– Tuhý šampon Dry Hair 85g (149 Kč) 
– Scrub Sweet Coffee 85g (159 Kč)

Tato ručně vyráběná přírodní mýdla jsou opět velmi specifická a člověk si na ně musí zvyknout. Tuhé šampony nefungují tak, jako celkem rychle pěnící šampuky, je to přeci jen mýdlo na vlasy a je to prostě jiné. Za mě dobré, jen se musí trochu déle mydlit. Ale na mé suché vlasy jsou tyto tuhé šampony super. Po vyzkoušení těchto mýdel jsem se do produktů značky AlmaraSoap rychle zamilovala a později jsem od této značky dostala i jiné jejich produkty na vyzkoušení.

Například přírodní kávový scrub, který je fantastický. V porovnání s kávovým peelingem od Mýdlenky je jemnější. Používám ho velmi ráda. Těším se až ozkouším další scrub, který nabízejí – a to Minty Sugar.

TIP: Pokud vám není přírodní kosmetika blízká a nebo ji prostě vyzkoušet nechcete. Vřele doporučuji od této značky vyzkoušet i jejich fancy mýdla nebo limitky – tato mýdla jsou totiž naprosto božská! A my z Michalem si na nich doslova ulítáváme, ale používáme je jen doma. Ale to do tohoto článku nepatří 🙂»RENOVALITY«
Značka Renovality je Certifikovaná přírodní kosmetika, která nabízí své produkty ve fialovém skle. Možná vás zajímá, stejně jako mne dřív, proč zrovna fialové sklo…..
Fialové sklo totiž zaručuje bioaktivní stálost jejich výrobků. Vliv světla vždy urychluje proces molekulární rozpad přírodních produktů. Fialové sklo tedy funguje jako přirozený filtr, který chrání a zlepšuje kvalitu olejů.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Arganový olej za studena lisovaný 100ml s pipetkou (269 Kč)
– Meruňkový olej za studena lisovaný 100ml s pipetkou (159 Kč)
– Jasmínový tělový peeling 200gr (299 Kč)
– Levandulový tělový peeling 200gr (299 Kč)
– Odličovací sérum 200ml s rozprašovačem (299 Kč)
– Acai sérum 50ml s pumpičkou (319 Kč)
– Woman oil perfume 20ml (299 Kč)
– Man oil perfume 20ml (299 Kč)

Mé nejoblíbenější produkty od této značky jsou rozhodně olejové parfémy, které jsem si zamilovala hned po otevření.

Obě vůně (pánská i dámská) jsou mi moc příjemné. Sice se jedná o malé lahvičky, ale stačí aplikovat malé množství na pulsní body. Toto malé balení vlastně shledávám jako výhodu. Dáte ho totiž do každého batohu či té nejmenší kabelky.

Pravidelně používám jejich odličovací sérum, které příjemně zvláční obličej po celém dni a na mé barvením zničené vlasy, ráda používám arganový olej. Peelingy také používám, ale obě vůně jsou na mne moc výrazné a mne né přiliš lahodné.


»SEVENTH GENERATION«
Když se podíváte na webovky této značky, objeví se titulek „V den, kdy jsme pojmenovali naši firmu, jsme dali slib celé společnosti.“
A hned pod tím se dočtete, že jde o slib, že při každém jejich rozhodnutí budou brát ohled na blaho naší společnosti a pečlivě zváží dopad, který má jejich firma na dalších sedm generací. Věří totiž, že každý jednotlivec by se měl chovat ohleduplně k přírodě, protože zdravý život můžeme vést pouze na zdravé planetě. Snaží se, aby i pro děti dětí našich dětí byla Země krásným místem k žití.

A pod toto jejich poslání bychom se klidně podepsali!!

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– prací gel Orange & Blossom, 20 PD (149 Kč)
– prací gel Free & Clear, 20 PD (149 Kč)
– prací gel Free & Clear Baby, 20 PD (149 Kč)
– prostředek na mytí nádobí Lavender & Mint, 500 ml (54,90 Kč)
– prostředek na mytí nádobí Citrus & Ginger, 500 ml (54,90 Kč)
– prostředek na mytí nádobí Free & Clear, 500 ml (54,90 Kč)
– WC čistič Pine & Sage Scent, 500 ml (49,90 Kč)
– univerzální čisticí sprej Free & Clear, 500 ml (89,90 Kč)
– sprej do koupelny Free & Clear, 500 ml (89,90 Kč)
– tablety do myčky Free & Clear, 24 ks (139 Kč)

Výše uvedené ceny jsou brané dle nabídky v doreriích DM, kde produkty naleznete ve stálé nabídce.
Produkty od této značky má dále v nabídce Globus, Alza, Mall, Rohlík a Košík. A pokud jste se dobře podívali na poměr cena vs objem dojdete určitě ke stejnému názoru jako my. A to že, produkty značky Seventh Generation jsou za velmi příznivou cenu.

Tyto produkty již používám na denní bázi i v domácnosti – tak moc jsem si je totiž oblíbila. Zamilovala jsem si tedy ne jen produkty samotné, ale celou značku SG a proto jsou mým favoritem v oblasti jarů a pracích gelů.
Jejich jary krásně voní a skvěle pění.
A pomerančový prací gel je prostě špica! To vám potvrdí tato má zkušenost:

Když jsme v červnu byli v Polsku, kempili jsme Vítka na božím spotu – na útesu, který se tyčil nad mořem a byl z něj krásný výhled do širého okolí. Vedle nás to později zakempila mladá česká rodinka se svým obytňákem. Prohodili jsme s dočasnými sousedy několik slov a následně se mě mladá maminka zeptala, zda bych ji nemohla „půjčit“ trochu pracího prášku, protože ona si ho zapomněla doma a potřebuje něco malému přeprat. S velkou radostí jsem ji okamžitě podala právě pomerančový prací gel od Seventh Generation a sdělila jsem jí, ať použije, kolik potřebuje. Když mi ho později vracela, byla z něj naprosto nadšená. Sama mi řekla, že takhle skvělý gel ještě nepoužívala a kde jsem ho prý koupila. A právě tady jsem se chopila situace a začala jí vyprávět o produktu samotném a skvělé značce SG. Byla však trochu zaražená a následně mi přiznala, že ji nikdy nenapadlo používat přírodní produkty na cestách. A že se moc stydí a napraví to. Dušovala se, že jakmile půjde kolem DM drogerie, staví se tam pro něj.

A přesně takovýhle pocit ve vás značka Seventh Generation vzbudí.
Protože je naprosto skvělá!

Za nás doporučuju všema deseti!!


»BE BUTTER«
Tato značka oficiálně vznikla v létě roku 2017 ve Šlapanicích u Brna a jedná se o českou, přírodní, certifikovanou kosmetika z bambuckého másla.
Jejich produkty se základem z BIO bambuckého másla (80%) a rostlinných olejů jsou vhodné k intezivní výživě a regeneraci pokožky celého těla.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Šlehané BIO bambucké máslo citronová tráva 50ml (109 Kč)
– Šlehané BIO bambucké máslo rakytník s pomerančem 50ml (109 Kč)
– Šlehané BIO bambucké máslo natural 200ml (189 Kč)
– Rakytníkový krém s BIO bambuckým máslem 75ml (119 Kč)
– BIO bambucké máslo grep (v aplikátoru) 75 ml (169 Kč)

Bambucké máslo má hned několik výhod:
☑ podporují elasticitu, regeneraci a hydrataci pokožky
☑ jsou vhodná pro péči a ochranu všech typů pleti (včetně atopické či dětské)
☑ jejich používání omezuje stárnutí pleti
☑ zamezují vzniku strií
☑ zničí celulitidu

Pro lidi, kteří stejně jako já bambucká másla milují je toto skvělá volba. Můžete si je mazat zkrátka všude, kam se vám to zlíbí. Vaše pokožka pak bude nádherně pružná a jemňoučká. Obzvláště pokud máte suchou kůži, doporučuji produkty používat.

Mým jasným favoritem je citronová tráva, která mi svou vůní velmi lahodí. Zkrátka mi připomíná můj pobyt v deštném pralese na Sumatře, kde jsme si denně citronovou trávu trhali a dělali z ní výborný osvěžující čaj.

»FAMILY’S«
Za touto značkou stojí úplně normální, nenormální rodinka se dvěmi dětmi, žijící v domku na vesnici. Snaží se být příkladní nejen svým dětem, ale také celé společnosti tím, co dělají a jak žijí.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Sůl do koupele Mandarinka 400g (150 Kč)
– Eukalypt 85g (85 Kč)
– Prášek na praní – Barevné a tmavé 1 000g (150 Kč)
– Šlehané máslo s levandulí a tea tree 20g (65 Kč)
– Šlehané máslo 60g (125 Kč)
– Balzám na rty 10g (papírová tuba, 125 Kč)

Toto je první značka, u ktéré jsem zaregistrovala přírodní sůl do koupele. A musim říct, že ta jejich mandarinková je naprosto boží! Eukalyptové mýdlo ne na druhou stranu velmi zklamalo. Vůbec jsme z něj eukalypt necítili.
Balzám na rty ve skleněné lahvičce pro mne není úplně pohodlný. Dnes ho však již nabízí v papírové tubě. Šlehaná máslíčka jsou za mne ok. No a ten prášek na pran je taky v pohodě, jen už teď upřednostňuju prací gely.

U této značky oceňuji hlavně to nadšení rodiny, která za značkou stojí a sami vyrábějí produkty, které pak nabízí za příznivé ceny.
Této značce fandim!


»OLIVAL«
Tato slovenská značka spojuje tradice, vědomosti, zkušenosti a inovace, které přetavila do kvalitních produktů.
Jejich produkty se stále vyrábí v Záhřebu.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Sun Gold (na opalování, nyní ho nemají v nabídce cca 10€)
– Prírodný deo krém sensitive rose (5,99€)
– Slamienková micelárna voda 100ml (2,21€)
– Prírodný ochranný SOS gél po uštipnutí hmyzom 60ml (3,49€)
– Prírodný repelent 100ml (7,49€)

Od značky Olival jsem si oblíbila právě ten Sun Gold – olej z oliv, mrkve a ořechů se zlatými částicemi. Skvěle se aplikuje a roztírá. Fantasticky voní a pokožka má po použití krásnou barvu – výborně zvýrazní opálenou kůži.
Toto balení micelární vody je ideální na cesty. Jedná se o malou lahvičku, kterou v pohodě unesete všude s sebou a můžete ji tak pravidelně používat kdekoliv zrovna budete.

Mým velkým kámošem letos byl SOS gel, který jsem používala vždy po bodnutí hmyzu. A že ti hmyzáci mají vždy spadeno na mě. Vřele doporučuju. Obzláště pak lidem, kteří jsou na bodnutí hmyzem alergičtí tak, jako já. Gel příjemně „postižené“ místo zchladí a hlavně zklidní alergickou reakci. A taky to po něm tolik nesvědí. A jejich přírodní repelent doporučuju právě jako prevenci, před hmyzáky.
U deodorantu mi trochu vadí, že se musí „vymačkávat“ z tuby ven, aby se mohl nanést a navíc mne tato vůně růže vůbec neoslnila.
Výborný byl ale šampon, který mi poslali pouze jako malý vzorek (prírodný šampón s matou a levandul’ou) – po něm bych chmátla hned znovu.

»BLUEBERRY HILL«
Tak tomuto „borůvkovému kopečku“ moc fandím. Za vznikem tohoto eshopu s přidanou hodnotou stojí Kristina a její sestra Lidka.
Všechny produkty, které na eshopu najdene, nejprve musí projít přísnou kontrolou. A tím je jestřábí oko Kristiny, která veškerou kosmetiku nekompromisně kontroluje. Teprve pak, pokud je produkt schválen, je přidán na eshop k zakoupení. Máte tak jistotu, že nakupujete přírodní kosmetiku nejvyšší kvality, bez chemie a netestovanou na zvířatech.

Z tohoto eshopu jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Jásön osvěžující zubní pasta s eukalyplem simply coconut 119g (189 Kč)
– Navia sprchový krém Chladivý vánok 100ml (229 Kč)
– Mylo tělový repelentní sprej Do lesa 50ml (188 Kč)
– Mylo citrusovo-bylinné mýdlo Bve malé blchy 100g (135 Kč)
– Eco cosmetic opalovací krém SPF 30 BIO 75ml (355 Kč)
– Navia tuhý šampon s kondicionérem proti vypadávání vlasů MACA 50 g (225 Kč)
– 2 SIS odličovací tampony zero waste 7ks (169 Kč)
– Navia přenosná dózička (69 Kč)

Zubní pastu používáme pravidelně na cestách a už nám skoro došla.
Repelent Do lesa nás letos uchránil před spoustou klíšťat, protože jsme ho používali velmi často. Sprchový krém Chladivý vánek používáme, ale nepřijde nám nijak zvláště chladivý. Naprosto skvělý je však šampuk od značky Navia, který parádně pění a skvěle se vejde do přenosné dózičky a tu pak klidně můžete dát do jakéhokoliv batohu a mít ho tak všude po ruce. Ideální varianta na cesty. A skvělým shledáváme i mýdlo Bve malé blchy, kterým na cestách myjeme naší Kessinku.
Ona sama už ho skvělým neshledává, ale přežije to – nerada se nechává umývat.

Na společné práci sester oceňuji, jejich přístup, který je lidský, přátelský a velmi ochotný. A taky se mi moc líbilo provedení zabalení celého balíčku, ke kterému bylo připojeno osobní věnování.
Zde obzvlášť poznáte, že za tím vším stojí někdo, koho to baví.
A to je skvělé!

»BIORŮŽE«
Tato značka je zaměřená na přírodní kosmetiku z Bulharska. Přesněji z růžového údolí,  kde se vyrábí růžový olej, který se následně exportuje do celého světa.

Od této značky jsme ozkoušeli tyto produkty:
– Šampón Síla a Výživa WoodenSpoon 200ml (195 Kč)
-Kondicionér Síla a Výživa WoodenSpoon 200ml (195 Kč)
– Maska na vlasy z růží Alteya 100ml (299 Kč)
– Maska na vlasy z levandule Alteya 100ml (299 Kč)
– Sprchový gel: I am going on vacation WoodenSpoon 200 ml (195 Kč)
– Opalovací krém SPF30 Alteya 90 ml (405 Kč)
– Tělový balzám z levandule Alteya 100 ml (332 Kč)
– Čisticí pěna na obličej NAT’AURA 150 ml (269 Kč)
– Body butter WoodenSpoon Royal touch 100ml (405 Kč)

Zde budu bohužel kritická, protože jediný produkt, který mi vyhovoval, bylo právě tělové máslo od značky WoodenSpoon – to je naprosto luxusní a doporučuju ho, jako produkt takový. Ostatní produkty u mě nepochodily.
Masky na vlasy mi vlasy po použití okamžitě a hodně zmastily a já si hlavu musela mýt ještě dvakrát po použití, abych to z vlasů dostala.
Tělový balzám byl velmi tuhý a mastil mi pokožku takovým tím nepříjemným způsobem. Opalovací krém sice dost hustý, ale jinak celkem v pohodě. Sprchový gel mě odradil svou specifickou vůní….. pro mě spíše zápachem, který mi byl nepříjemný.
Šampón a kondicionér mne také nepotěšily. Vlasy se mi po použití dost zamotávaly a hůře rozčesávaly.
No a čistící pěna pro mne byla fiasko. Po prvním použití mne po ní začaly pálit/štípat oči, které mi okamžitě zarudly. Zkusila jsem to za pár dní znovu, ale se stejným výsledkem.

Nejvíce mne však od tohoto internetového obchodu odradil přístup a styl komunikace. Když jsem jim napsala o svém problému s micelární pěnou, čekala jsem přes měsíc na nějaké bližší info, s tím, že jsem se dvakrát připomínala a opětovně nedostávala odpovědi s tím, že se omlouvají, ale zapomněli na mě, protože něco a něco. Samé výmluvy. Když se ke mě dostalo bližší info, dozvěděla jsem se, že jsem zřejmě na něco z toho alergická – což jsem si samozřejmě pomyslela už po prvním použití. Myslela jsem, že dostanu nějaké bližší info a nebo aspoň pocítím nějaký zájem z jejich strany…… to se však nestalo. A tak mi nabídli jiný produkt na vyzkoušení a pak mi zase zapomněli odepsat a komunikace se natahovala natahovala, až mě nakonec přestalo bavit se pořád připomínat a zájem z mé strany vyprchal. Na poslední zprávy už se mi reakce nedostalo.

Biorůže o sobě na stránkách tvrdí, že chtějí pomáhat lidem s koupí kvalitní kosmetiky. U mne však se svými produkty a přístupem pohořeli…..

Rozhodně nechci na tento internetový obchod házet špínu, jen jsem vám zde popsala svoji zkušenost.

»ČESKÁ BIOKOSMETIKA«
Za vznikem tohotu internetového obchodu je silný, ale smutný příběh….
V současné době eshop vede Katka, které do něj dává svou energii a nabízí na něm čistě přírodní produkty a zaměřuje se záměrně na české výrobce.
Všechny produkty před uvedením na eshop procházejí Katce pod rukama a ta kontroluje jejich složení a následně produkty sama testuje. Dokonce po nocích přepisuje informace z obalů, které nejsou jinde zaznamenány.

Z tohoto eshopu jsme ozkoušeli tyto produkty:
– ALMARA SOAP Cold Water 100 g (129 Kč)
– ALMARA SOAP Intimní 75 g (169 Kč)
– BEBUTTER Šlehané Bio bambucké máslo citronová tráva 200 ml (189 Kč)
– CANNOR Peeling na obličej a tělo 100 g (219 Kč)
– NOBILIS TILIA Sprchový gel pro muže 200 ml (214 Kč)
– NOBILIS TILIA Šampon na mastné vlasy 200 ml (319 Kč)
– NOBILIS TILIA Výživný balzám na vlasy 200 ml (289 Kč)
– NOBILIS TILIA Revitalizační kůra pro světlé vlasy (momentálně ji nemají v nabídce)
– ALMA Balzám na rty Jedle bělokorá 5 g (130 Kč)

O většině těchto značek jste si už přečetli více info výše v tomto článku a tak víte, jak mi které produkty vyhovují. Tento internetový obchod mi dal prvotní impuls pro lásku ke značce ALMARA SOAP tím, že mi zaslali mýdlo Cold Water z pánské kolekce. Vůně tohoto mýdla mě naprosto dostala! Vždy když ho Michal použil, byla jsem z toho celá u vytržení! Od té doby toto mýdlo nesmí chybět v naší koupelně. 😀

Ještě zmíním peeling od značky CANNOR, kde je to s tou vůní přesně naopak – moc mi nelichotí. Rozhodně ne tak, že bych ho používala na obličej. Peeling tedy používám na nohy.

U tohoto internetového obchodu velmi oceňuji osobní přístup Katky, která do své práce dává srdce!

»MILUJU BIO«
Miluju BIO je koncept, který již od roku 2004 přináší na český trh tu nejlepší BIO kosmetiku a potraviny. Nabízí značky Urtekram (nově i potraviny), Benecos, Alphanova, Montbrun, Couleur Caramel (ten pouze v ČR), Gift Pads, Naturigin a SanyBIO. 
Zakladatelem konceptu MilujuBIO.cz je Radim Vítek, olomoucký rodák, který již od mládí vede velmi aktivní život a sám se svou rodinou používá výhradně Bio kosmetiku.

Z tohoto eshopu jsme ozkoušeli tyto produkty:
– všechny produkty, které jsou uvedeny u značky URTEKRAM výše v článku
– Benecos: Řasenka Multi effect BIO (140 Kč)
– Benecos: Rtěnka v tužce – silky tulip BIO (149 Kč)

Jak už jste pochopili, značku URTEKRAM jsem si totálně zamilovala!
Velice mne však zaujala i značna Benecos, což je německá přírodní kosmetika. Řasenka je naprosto výborná a když chodím ve všední dny do práce, používám ji denně. A přestože rtěnku běžně moc nepoužívám….vlastně vůbec, tato v tužce se mi už letos párkrát hodila a musím uznat, že se výborně nanáší a přesto, že působí dost výrazně rudě, není taková ve skutečnosti. Je tak akorát hezky červená.

Na této značce je však nejlepší cenová dostupnost! Často jsem pokukovala po přírodních produktech pro běžné líčení a vždy když jsem viděla ceny produktů jiných značek, protáčely se mi panenky… 800Kč za řasenku?
To jako fakt!
Ne děkuju!
Raději skvělou Benecos za 140Kč!

MilujuBIO jako eshop se mi velmi líbí. Nabízejí tam kvalitní produkty za skvělé ceny – v podstatě ty nejlepší na jednom místě. Mimo kosmetiky tam zakoupíte i BIOpotraviny. Můžete tak tedy za jedno zaplacené poštovné, udělat obsáhlý a různorodý nákup.
Dále na jejich stránkách mají blog, kde zveřejňují zajímavé články.
A nesmím zapomenout ocenit i velmi ochotný a osobní přístup při společné komunikaci.

A je to! Uffff 😀
Věříte, že bylo náročné všechno vám to takto sepsat a zaznamenat co nejpřesněji naše zkušenosti a pocity?
Protože fakt bylo… ale už je to venku. A k vám se konečně dostanou informace k testovaným produktům, na které jste se nás často doptávali.

Musímzcela upřímně říct, že mne moc bavilo a stále baví, rozšiřovat si v tomto směru obzory a šířit ty „správné“ myšlenky a věci, které dle mého názoru mají smysl. A tím přírodní kosmetika rozhodně je!

V současné době přírodní produkty začleňujeme i do běžného denního používání v domácnosti.

UPOZORNĚNÍ: Nenechávejte přírodní produkty na slunci, nedělá jim to dobře. Já jsem to nevychytala u jednoho šampónu a takto to dopadlo.


Když jsem oslovovala značky zmíněné v tomto článku, domluvila jsem i nějaké produkty do soutěže, abyste měli šanci si i vy vyzkoušet přírodní kosmetiku.

Spousta značek mi něco pro vás poskytla a já vám tak díky nim dávám možnost zapojit se do soutěže o tyto ceny:

10.cena: 1x voucher ve výši 300 Kč na nákup u Blueberry Hill
9.cena: 1x voucher ve výši 300 Kč, který se vztahuje na výrobky značky Family’s
8.cena: 1x voucher ve výši 250 Kč na nákup u Česká biokosmetika
7.cena: 1x voucher ve výši 300 Kč na nákup u Mýdlenka
6.cena: 2x olej od Renovality (arganový a meruňkový)
5.cena: 1x voucher ve výši 300 Kč na nákup u Be Butter
4.cena: 2 produkty od Biorůže (maska na vlasy z levandule a tělový balzám z levandule) – nevím, jestli budou ochotni odeslat
3.cena: 2x produkt od CHISTEE ( koncentrát universal levander + universal spray citrus)
2.cena: 2x BIO máslo od značky Snopek Biocosmetic (kakaové máslo s pomerančovým olejem a mandlovo kakaové máslo)

A první hlavní cenou této soutěže je balíček, který obsahuje:
1x univerzální čisticí sprej Free & Clear Seventh Generation
1x Šampón na vlasy 9 divů květů Botanica Slavica
1x Alphanova Sun 50 (opal.krém) MilujuBio
1x Alphanova Pečující olej paradise BIO MilujuBio
1x Black as my soul Almarasoap
1x Deodorant Citron Nobilis Tilia
1x Weleda sada Ochrana a péče pro rty a pleť, kterou poskytl eshop Bio4Body

A co musíte udělat, abyste se mohli zapojit do soutěže?

Je to jednoduché!
Zkrátka a jednoduše mi dejte do komentáře vědět, jaký je váš pohled na přírodní kosmetiku. Proč ji používáte? Proč ji nepoužíváte? Proč byste ji chtěli používat? Jaké značky používáte? Jaké produkty byste rádi vyzkoušeli? Jaké značky vás zaujaly a proč? A pod.

Moc ráda si komentáře pročtu a poslední zářijový den vyberu 9 nebo 10 komentářů (dle toho zda dá slíbenou výhru Biorůže), kterým zašleme výhru.

Soutěž o pár dalších přírodních produktů poběží i na našem INSTAGRAMU, kde se budete moct také zapojit.

Zvýšíte tak své šance na výhru 🙂

Výherce soutěže na blogu vyhlásím v komentáři, tak to nezapomeňte sledovat, aby vám případná výhra neutekla.

A tímto uzavírám tento obsáhlý článek. Doufám, že jsem vás navnadila přírodní produkty na cestách vyzkoušet.

Protože:
#matosmysl62 komentářů

 • @KRUŠNOHOLKA

  Děkuji za parádní a velmi užitečný článek.. Sama se občas v přírodních produktech ztrácím a stále hledám ty právé, které mi budou vyhovovat a u kterých koupě bude na jistotu =) Co se týče mýdel, tak tam už jasně vede ALMARA soup =) Pak mám ultra oblíbený čistič koupelen a kuchyní (nevim jak se ted znacka jmenuje) a ta vůně a funkčnost je boží!!! Používám to i při úklidu v Yettim i když to nevychází úplně nejlevněji.. Jinak naprosto souhlasím s tím, že tohle se hodně podceňuje a věřím, že mnoho lidem škodlivost mysích prostředků nedochází.. Ať už jde o životní prostředí, tak o vlastní zdraví..

  • Veronika

   Ahoj,
   já se snažím pomalu vyměnit „chemickou“ za přírodní kosmetiku, vyzkoušela jsem zatím oleje od renovality, ale ta mi bohužel moc nesedla, tak koukám po jiné značce, která mě nezrujnuje 😀 Nedávno jsem narazila na almarasoap, tak asi vyzkouším i tuto značku… Co se týče domácnosti, tak to mám trochu težší, manžel nevěří přírodním produktům a vždy mi je v košíku nenápadně vymění 😀

  • admin

   Rádo se stalo 🙂 Na úklid doporučuju vyzkoušet produkty od značky Seventh Generation – v porování s „klasickými“ čistícími produdkty ani nejsou o tolik dražší – já je fakt zbožňuju 🙂

 • Miriam Sramkova

  Ahoj lidičky,
  Děkuju za tenhle supr clanek a proč? Protože přírodní produkty již používáme a byla jsem z toho celá na větvi než jsem rozlouskla co a jak a kde.Stálo mne to hodně úsilí zjišťovat informace o těchto produktech ,až jsem si myslela,ze mi jednoho dne z toho hrabne.Můj mozek jel v těch info úplně naplno a ja porovnavala složení,kvalitu a samozřejmě hlavně cenu.Bylo to náročné,pak ale rozhodlo mé těhotenství:). První měsíce mi vadilo snáď vše chemické,hlavně vůně a tak jsem se rozhodla pro kosmetiku Urterkram z eshopu MilujuBIO:). Pořídila jsem si sprchace,sampony,zubní pastu,krém na obličej a krystal jako deo.Kosmetika mi vonela a byla jsem spokojená.Manžel mi po běžných produktech vždy smrděl,te silné navonene sprchace a deodoranty mi hrozně vadili a tak přišla řada i na něj.Od te doby používáme,nebo se snažíme používat přírodní kosmetiku oba,vlastne teď uz všichni tři:). Vlastně máme i pejska, ale tomu jsem přírodní kosmetiku neporidila,ale začali jsme aspoň barfovat:) a na sampon se mu podívám,i když mne zaujalo to mýdlo Dvě blchy?? Tak tak je to s náma a s vaším článkem,že mne utvrdil v tom,že jsem hledala dobře a taky vybrala dobře:). A co se týče přírodních produktu na praní,ci mytí nádobí a vůbec při potřebách doma na úklid,tak tím jsme začali ještě dřív,než kosmetikou telovou,protože nás nejdřív napadla ta příroda až tak jsme mysleli na sebe:).Takže jsme vyzkoušeli spoustu značek a nejvíc se nám osvědčila značka Feel Eco,jak na nádobí,tak koupelna i záchod září čistotou po téhle značce a na praní z důvodu finančních používáme Jelena:).
  Děkuju pěkně ještě jednou za váš článek a doufám,že i můj příspěvek a reakce bude k něčemu a potěší:).

  S láskou k přírodě i lidem Miriam Sramkova:)

  • admin

   Zdravim Miriam 🙂

   Děkuji za obsáhlý komentář! Jsem moc ráda, že i Vám vyhovovala má oblíbená značka Urtekram a nákup z MilujuBio 🙂
   Mýdlo pro pejska doporučuju vyzkoušet, je skvělé 🙂

 • Miriam Sramkova

  Jo a ještě jsem zapomněla,taky máme bydlika a planujeme odcestovat celá rodina,jen uvidíme,jestli nam to zdravotní stav dcerky dovolí,je jí 20měsíců a jmenuje se Rebecca,malá cestovatelka:).

 • Bětka

  Ahoj! Díky za super článek, moc jsem se na něj těšila! S přítelem cestujeme, hodně, a dost často se mejem někde v přírodě. Přírodu milujeme a je úžasný co nám ona dává, tak by bylo zbytečný ji to oplacet nejakejma srajdama v podobě chemikálií. Už na Zélandu nám to došlo a tam jsme začali. Jak říkáš, pokud si všichni řekneme, že je vlastně jedno, když jednou použijeme zrovna my ty chemikálie, tak je to v pohodě. Jenže pokud si to řekne dalších 100 lidí.. Už chvíli sleduju na instagramu Almara soap a nadchly mě jejich mýdla, který jsou naprosto úžasně barevný (člověk by se do nich hned zakousnul, hotový dorticky!) a dělám si na ně zálusk už dlouho. Hlavně je to Česká firma a my rádi podporujeme české firmy! Jen se vrátit do ČR a vyzkoušet! Další značka, kterou bych chtěla vyzkoušet je uterkram, slyšela jsem na ní dost chvály a zaujal mě jejich design. Ještě jednou moc díky za otevření očí, o plastech v pastě jsem neměla páru! Díky 💛

 • Klaris

  Zdravím a zároveň moc děkuji za každý řádek v tomto příspěvku. Miluju přírodu a tak jsou pro mne tahle slova jako slast na duši. Víceméně vše znám. Ale jedna věc je znát a druhá umět používat. Určitě produkty používám taky (př Renovality) a plánuji to postupně rozšířit. Takže moc děkuji za osvětu. Dle mého alespoň každý kdo je „free camper“ by měl přírodní produkty používat a šetřit tak přírodu. Základ je jednoduchý (šampon,jar,mýdlo,pasta,kartáček,oleje) a dle mého i cenově dostupný. Snažím se i přírodní produkty učit používat rodinu, takže doufám že jednou na to příjdou sami, že dělají správně a že je důležité vědět, co člověk používá a jaký to má dopady. Má to smysl, tak pomožme té přírodě a sobě čistě dýchat! 🙂

  • admin

   Ahoj Kláro 🙂

   děkuji za komentář a za sdělení tvé zkušenosti. Moc oceňuji, že učíš na přírodní produkty i rodinu. Jen tak dál! 🙂

 • Radka

  Paráda! Na tenhle článek jsem se moc těšila 🙂 My používáme jar a prací gel od vás, ale mám v plánu odzkoušet šampony od Urterkram! A článek pošlu dál, protože podle mě stojí za to, aby si ho přečetlo víc lidí a uvědomilo si, že vylejvat jar do keříku není OK. Mějte se!

  • admin

   Ahoj Ráďo 🙂

   moc děkuji za nasdílený a za milý komentář. Článek v budoucnu budu i rozšiřovat o další zkušenosti. Značku Urtekram rozhodně musíš vyzkoušet! Je boží! Já si od ní právě objednala další produkty z kokosové edice – moc se těším, až ji vyzkouším 🙂

 • Adéla

  Ahoj, před nedávnem jsem se rozhodla používat přírodní kosmetiku a musím říct, že shánění informací o značkách, co je fajn a co vlastně není, dá docela zabrat. Takže díky za tenhle článek, určitě se mrknu na zmiňované značky. Problém je v tom, že ještě žiju s rodiči a kdykoliv jsem se jim snažila přiblížit onu problematiku, tak na mě koukali jako na debila. A to se týče i plastových sáčků a nadměrných obalů. Když chci, aby se nepoužívali tolik, tak ne, stejně se používat budou. Oni si to nechtějí připustit. Jim se prostě nedá vysvětlit, že je to špatně a že jsou tu jiné alternativy, takže dokud žiju s nima, je prakticky nemožné používat nějaké přírodní produkty. Jak v domácnosti, tak kosmetiku. Tak se snažím jí používat alespoň já sama, nebo jim něco občas koupit. A už mám plány, jak bude fungovat moje domácnost, aniž by mi v tom někdo bránil.

 • Jana Hornová

  Zdravím, používám přírodní kosmetiku od doby, kdy jsem se vydala na cestu zvanou Zero waste. Jednak nechci, aby jsme na sebe patlali zbytečně chemii a druhak mi vadí plastové obaly. Obzvlášťe, když máme možnosti volby. Já volím nejlépe papírový obal. Používám tak přírodní šampon od Almara soap. Bohužel přírodní mýdla nám nevyhovují, tak používáme tuhé mýdlo od Dove balený v papírové krabičce. Chtěla bych najít přírodní tuhé mýdlo, které nám bude vyhovovat, abych i toto odbourala.

 • Aneta

  Prírodnú kozmetiku používam posledný rok najprv som bola verná 2 značke no po čase má začalo lákať skúšať nové a nové 😊 vždy som mala problematickú pleť (ktorú som si v konečnom dôsledku spôsobila presusovanim pokožky 🤷🏼‍♀️) a vďaka prírodnej kozmetike sa mi pleť dala konečne dokopy 😊 pochopila som správne čistenie pleti olejmi a tiež, že olej nie je nepriateľ pokial ho vie človek správne použiť + sa mi páči, že celkom dosť značiek má aj recyklačný program s okrem toho, že pomáham sebe a svojmu telu pomáham aj prírode 😊 najväčší nedostatok mám v dezodorantoch stále si neviem na ne úplne zvyknúť sle snažím sa a verím, že aj to príde 🙃

 • Jitka

  Ahojky, díky za parádní článek je plný fakt užitečných informací ☺. Já osobně plno produktů, které zmiňujete také používám + něco navíc. Hodně se mi např. na čištění pleti osvědčila konjakova houbička ( pěkně čistí, vyživuje a je rozložitelná) taky, když jsme u těch českých výrobců je suprovní firma na výrobu opalovacích krémů amazincscincare atd.
  Když člověk cestuje a přespává v přírodě je hodně důležité, aby ji neničil a já jsem ráda, že v této době je spousta možností jak eliminovat znečištění, k čemuž pomáhají produkty, které jste vyzkoušeli.

  • admin

   Zdravím Jitko 🙂

   Děkuji za komentář i za doporučení houbičky. A ještě více díky za to, že se mnou sdílíte názor, že obzvláště na cestách v přírodě má člověk používat přír.produkty – protože přesně tak to je 🙂

  • admin

   Zdravím Jitko 🙂

   Moc Vám děkuji za doporučení houbičky a také za to,že se mnou sdílíte názor, že obzváště na cestách je důležité používat přírodní produkty, které neškodí okolí. Přesně tak to totiž je 🙂

 • Kateřina Chrudimská

  Článek je vážně super, sice delší, ald krásne ukazujete, ze přírodní kosmetika nemusí stát tisíce, ale ze dobrý výrobek se dá sehnat i za par korun! Jinak pro mě je v tuhle chvíli důležitá otázka zero waste v životě. Snažím se redukovat odpad a ruku v ruce, toto mě snažení jde i s přírodní kosmetikou a výrobky. Díky tomu vše postupně vyměňuji doma za přírodějsi varianty a snažím se nacházet kompromisy ohledně obalu.

  • admin

   Zdravím Katko 🙂

   děkuji za komentář. Jsem moc ráda, že Vám osud planety není lhostejný a že podnikáte kroky proto, abyste přírodu zatěžovala co nejméně 🙂

 • Péťa

  Krásný článek, kéž by si ho přečetl úplně každý.
  Přírodní kosmetiku bez plastových obalu se snažím používat jak nejvíc můžu. Používám šampony, zubní pastu, krémy, mýdla I deodoranty.
  Důvod je ten, že nechci skrz sebe znecistovat přírodu. Kdo jsme abychom nicili planetu každodenně? Nemám ráda bezohlednost vůči něčemu, co nám dává každý den vodu, teplo, světlo, jídlo a stara se o nás.
  Používáním přírodní kosmetiky se snažím inspirovat i ostatní, tím že si všimnou, jak kokosový šampon provoní koupelnu nebo ji jednoduše vnutim tak, že ji někomu daruju třeba k narozeninám.

 • Zdena Bac

  Doma mám na návštěvě často vnoučátka a taky mám astma, což některé nepřírodní chemické přípravky na úklid ještě zhoršují a ani nechci, aby takové výpary dýchaly děti, proto se snažím o ekologičtější domácnost a produkty se správým a nezávadným složením pro mladou i zralou pokožku. Jak už máte napsáno v článku i já se na vlastní oči přesvědčila, že vše, co se tváří jako přírodní, ve skutečnosti mnohdy není stoprocentní. Proto než něco koupím, ráda se poradím a čtu složení i recenze. Jsem ráda, že vzniká tolik skvělých značek, kterým není život lhostejný. Moc se mi líbí i recyklovatelné obaly nebo chodím do jednoho bezobalového krámku. Člověk má v dnešní době na výběr, tak proč toho nevyužít.
  Hezký den

 • Luca

  Super článek! 👈👌👍👍Už dlouho uvažuji nad tim začít používat přírodní kosmetiku, abych ulevila svému tělu a zároveň přírodě. 🌲🌱Moc ráda vyzkouším a konečně se odhodlán pořídit i více produktů!♥️♥️🌲☘💐

  • admin

   Ahoj Lucko! 🙂
   Děkuji za komentář. Jsem moc ráda, že jsi ochotna začít používat přírodní kosmetiku – rozhodně je eto krok správným směrem! 🙂

  • admin

   Zdravím Lucko 🙂

   Děkuji za pochvalu. Rozhodně neváhejte a začněte nějaé přírodní produkty používat. Je to krok správným směrem – sama uvidíte 🙂

 • Daniela Č.

  Moc děkuji za Váš článek, rozhodně ho doporučím všem známým v okolí. Mnohdy jsem se setkala s takovými názory, že používání přírodní kosmetiky je pouze „nějakej výmysl nový doby, jak být zase IN“… S tímto výrokem absolutně nesouhlasím, je potřeba šířit osvětu v této problematice. Ačkoliv sama nejsem úplně ve všem“BIO“ člověk, snažím se alespoň v některých krocích být ohleduplná k přírodě. Přírodní kosmetiku používám kvůli šetrnosti vzhledem k mé pokožce, věřím tedy v účinnou a kvalitní sílu přírody bez použití chemických přísad. Jelikož přírodní kosmetika prospívá naší pokožce, i my lidé bychom činit prospěšné kroky a zásahy k té naší úžasné přírodě. V dnešní době bohužel příroda mnohdy trpí kvůli nám, proto i každý malý krůček k její podpoře ze strany každého jedince může být zároveň velkým krokem pro naši báječnou Zemi.

  • admin

   Zdravím Danielo 🙂

   Děkuji za komentář. V dnešní době se dost objevují komentáře, že je to zrovna IN a moderní apod. Nenechte se tím však odradit. Vy přece víte, proč produkty používáte a proč je šíříte dál. Protože to má smysl! 🙂

 • Jára Bláža

  Musím se přiznat, že jsem, do teď, nad touhle tématikou nepřemýšlel, ale váš článek (hlavně jeho úvod) mi otevřel oči! Už jste mě několikrát inspirovali Eaglesáci…od přestavby bydlíku, přes oboustrannou pánev, po natáčení videií :-). Určitě se nechám inspirovat i v tomto směru. Díky !!!

  • admin

   Zdravím Járo 🙂

   Moc děkuji za komentář. Jsme rádi, že i tento článek a toto důležité téma, o kterém jsem psala, na tobě zanechao stopy. Je opravdu důležité to začít řešit – dokud ještě není pozdě. Vždyť tu přírodu milujeme, tak proč ji ničit 🙂

 • Natálie

  Přírodní kosmetiku jedině, protože mi není jedno, co na svou kůži dávám a stejně tak, z čeho daný produkt pochází a jaký má dopad na životní prostředí..:)
  Momentálně zkouším a pozoruji, co mi nejvíce vyhovuje. Najde se u mě něco od Weledy, Nobilis Tilia…a mám v plánu vyzkoušet Almara Soap, Renovality, Navia či jiné..:)
  Mimochodem, děkuji za článek! <3

  • admin

   Zdravím Natálie 🙂

   Je skvělé, že Vám není jedno, z čeho jsou produkty, které používáte vyrobeny. JSem ráda, že myslíte i na přírodu. Přece jen je to velmi důležité 🙂

 • Verča

  Používám už jenom přírodní produkty od českých a slovenských značek jako je například renovality, navia, urtekram, natura siberica, almarasoap ♥️ vidím výsledky jak na těle, pleti tak hlavně na vlasech. Zároveň už nechci podporovat kosmetické firmy, které testují v Číně na zvířatech 🐭! Také s přítelem hodně cestujeme a na cestách hlavně používáme tuhé mýdlo a šampuk – bez obalu a ještě skladné 🙂.

  • admin

   Zdravím Verčo 🙂

   Děkuji za komentář. Jen si dovolím podotknout, že Urtekram není česká ani slovenská značka 🙂 Jsme ráda, že nechcete podporovat testování na zvířatech – i to je velmi důležité! 🙂

 • Jana

  Úžasný příspěvek! Moc za něj děkuji. Musím přiznat, že přírodní kosmetiku zatím moc nepoužívám, a to především z finančních důvodů, prostě peněz není nazbyt. Ale chci to změnit a po malých krůčcích začnu, protože mi není jedno, co na sebe “patlám” a tím vlastně i dostávám do těla. Děkuji za nakopnutí. Přeji Vám krásné zážitky na cestách! Jana

  • admin

   Zdravím Jano 🙂

   Jsem moc ráda, že Vás můj článek nakopnul. Toto téma je opravdu důležité. A sama již jistě víte, že né všechna přír.kosmetika musí být nutně drahá 🙂

 • Veronika

  Ahoj, super článek!
  Snažím se teď postupně na přírodní kosmetiku přecházet a to kvůli sobě a i kvůli naší planetě. Celkově se snažím nepoužívat tolik plasty, nakupovat s pratelnými sáčky a redukovat zbytečný odpad. Z přírodní kosmetiky zatim využívám značky Alverde, Havlíkovu apothéku a chtěla bych i nějaké produkty ze stránky přírodno. Ráda bych zde ale vyzkoušela produktu, které zde nabízíte a vybrala pro sebe a snad i lidi v mém okolí to nejlepší! 😊🌍🌲

 • Katie

  Skvělý článek! Díky jednomu Vašemu příspěvku na instagramu jsme se tento rok rozhodli na dovolenou koupit přírodní a BIO kosmetiku. Jezdíme na dovolené v podobném duchu, jako vy a do té doby nás vlastně ani nenapadlo, že bychom klasickými produkty mohli škodit přírodě. A tak díky Vám jsme šli do DM drogerie a vybrali tam spoustu přírodních produktů. Od jaru na nádobí, přes sprcháče, šampóny a zubní pastu. U pokladny jsme se teda nestačili divit, ale pro tu přírodu to uděláme! Bylo fajn vyzkoušet něco nového. Některé produkty bych zvolila jiné. Díky Vám třeba nějaké další vyzkoušíme 🙂

  • admin

   Ahoj Katie 🙂

   Je skvělé, že právě naše aktivita, vás dovedla k zakoupení přír.produktů – přesně to je mým cílem. Aby si lidi uvědomili, že je to důležité a začali s tím něco dělat. Děkuji, že vám to není jedno!
   PS: Příště si více naplánuj nákup produktů a zaěř se i na cenu – né vždy musí být přír.kosmetika drahá. 🙂

 • David

  Ahoj, bezva článek. Vlastně jsem se k němu dostal úplně náhodou, přítelkyně ho měla otevřený na noťasu a tak jsem se do něj začetl. Osvítili jste mě pořádně, protože jsem o přírodní kosmetice neměl moc tušení, a že existuje přírodní zubní pasta nebo prací prášky šetrné k přírodě, jsem vůbec netušil. O šamponech ano, to je jediné, co zatím přítelkyně z přírodní kosmetiky používá. Když někam vyrážíme do přírody, většinou bereme jen zubní pastu, voňavku a snažíme se neprodukovat moc odpadu. Jak tak ale koukám, nebylo by špatné nahradit více chemických přípravků v naší domácnosti těmi přírodními. Přítelkyně uklízí nejvíce roztokem octu s vodou, nemá ráda ty chemické a agresivní čističe, protože z toho má i slušný ekzém na jedné ruce :/ Příští rok plánujeme vyrazit do světa a určitě nechceme tahat milion věcí, díky článku už víme, že se vybavíme přírodními výrobky a začneme je více používat i doma.

 • Denisa

  Markét, musím fakt smeknout! Nedovedu si vůbec představit, kolik to muselo zabrat času a fakt moc za ten článek děkuji. Je mezi nimi několik značek, který mě déle zajímaly a tys mi je takhle hezky najednou shrnula.
  O přírodní kosmetiku jsem se začala zajít až v těhotenství. Najednou mi přišlo úplně nesmyslné kupovat na malýho kosmetiku, která by nebyla přírodní a škodit mu tou komerční. Takže od narození jedeme ma Weledě a jsme moc spokojeni. Postupně jsem se začala zajímat o další produkty v domácnosti ikdyž nemáme zatím vše přírodní. K něčemu potřebuju čas anebo jsem nenašla nic vyhovujícího.
  U tebe mě asi nejvíce zaujal Urtekram a Almara soup, na ty se určitě chystám a vyzkouším i něco z drogerie na mytí atd. nejspíš Seventh Generation.
  Ještě jednou děkuji za fakt skvělý článek a mějte se hezky! 🙂

  • admin

   Zdravím Deniso 🙂

   Děkuji i za Váš komentář. Jsem moc ráda, že je článek užitečný spoustě lidem. To byl přesně jeho účel. Do domácnosti určite zkus zařadit produkty na čištění od značky Sevent Generation – jsou opravdu výborný! A s Urtekramem a Almara soap také nesahneš vedle 🙂

 • Barbarka

  Ahoj Markét,
  krásně sepsaný článek a přesně na čas při mém plánování. Zrovna řešíme kosmetiku na cestování do krajů kde musíme být velice opatrní co použijeme kvůli odpadu. Co se týče BIO kosmetiky tak mám ji ráda, ale né vždy to byla má první volba (cena a dostupnost) Preferovala jsem kosmetiku levnější a dostupnější v obchodech. Až postupem času jsem se začala více zajímat za jakou kosmetiku utrácím a zda mi vůbec pomáhá nebo jsem opět jen jedna z davu a obětí marketingu -> koupím to, protože to má hezké balení 😀 Vyzkoušenou mám kosmetiku od Botanica Slavica se kterou jsem zatím byla nejvíce spokojena i když cena je vyšší. Do budoucna chci vyzkoušet více BIO produktů včetně Urtekram 😉

  • admin

   Ahoj Báro 🙂

   Děkuji za koment a za podělení se o tvé zkušenosti. Pevně věřím, že postupem času ozkoušíš více přírodních produktů, až budeš chtít používat jen je 🙂

 • Barbara

  Ahoj Markét,
  krásně sepsaný článek a přesně na čas při mém plánování. Zrovna řešíme kosmetiku na cestování do krajů kde musíme být velice opatrní co použijeme kvůli odpadu. Co se týče BIO kosmetiky tak mám ji ráda, ale né vždy to byla má první volba (cena a dostupnost) Preferovala jsem kosmetiku levnější a dostupnější v obchodech. Až postupem času jsem se začala více zajímat za jakou kosmetiku utrácím a zda mi vůbec pomáhá nebo jsem opět jen jedna z davu a obětí marketingu -> koupím to, protože to má hezké balení 😀 Vyzkoušenou mám kosmetiku od Botanica Slavica se kterou jsem zatím byla nejvíce spokojena i když cena je vyšší. Do budoucna chci vyzkoušet více BIO produktů včetně Urtekram 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.