Lifestyle

NAŠE NETOXICKÉ PRANÍ

Přírodní prací gely používám již 3 roky. Když jsem se však dozvěděla, že čekáme miminko, začala jsem se zajímat více o co možná nejčistší praní. A to mě dovedlo právě k netoxickému praní. To mne velmi zaujalo a již před narozením Matyase jsem objednala potřebné věci na netoxickédomácnosti.cz

Musím se však prásknout a přiznat, že jsem netoxicky prala jen párkrát a to hlavně bílé látkové pleny. Bylo pro mě prostě pohodlnější na Matyho oblečení používat přírodní tekutý gel, který během dvou vteřin naleju do příslušného dávkovače v pračce a je hotovo.
Byla jsem trošku líná ohledně netoxického praní.
To se ale změnilo, když se u Matyho vyskytl ekzém. A my začali velmi aktivně hledat příčinu.
Obratem jsem tedy přešla na netoxické praní a zjistila jsem, že to vlastně není časově náročnější než praní s pracím gelem. Tohle zjištění pro mne bylo velkým plusem.

Začala jsem Matyasovo prádlo, povlečení, dečky, hračky apod. prát striktně netoxicky. A protože jsem chtěla, aby to bylo fakt účinné a mělo to požadovaný efekt, musela jsem začít netoxicky prát i nám. Protože u netoxického praní je důležité, prát tak pro celou rodinu, aby se praním pro nás nezanášela pračka.
Pouze tak docílíte totiž toho nejčistšího praní.
A nepodceňujte vyčištění pračky a následné pravidelné čištění.

Před prvním netoxickým praní je důležité používanou pračku pořádně vyčistit. Toto opravdu nezanedbejte.
Zbytky pracích prostředků se totiž v pračce usazují a při následném praní se dále uvolňují. A důležité je samozřejmě pravidelné čištění (čistím cca 1x za měsíc), aby pračka zůstala v co možná nejlepším a nejčistším stavu.

Já čistím pračku tak, že PŘÍMO DO BUBNU přidám 200g kyseliny citronové nebo prací sody (střídám to) a zapnu na 90°C.
K čištění jde také použít ocet.

No a jdeme už k jádru věci a to k samotnému praní….

Základem pro netoxické praní je MÝDLO.
Používám mýdlové vločky Alchemix laboratory bez vůně (aktuálně mám 2kg balení, které si vždy přesypu do skleněné dózy, ze které pak odebírám) a proto nemusím při praní používat PRACÍ SODU – to jsem dříve nevěděla a přidávala ji.

Když tedy peru barevné prádlo dám přímo do bubnu k prádlu 2 lžíce mýdlových vloček. A to je vše.
Když peru bílé prádlo, tak ke 2 lžicím mýdlových vloček přidám ještě 1 lžíci PERKARBONÁTU – ale to pouze, když peru nad 60°C.
Když peru bílé prádlo na 40°C (prostě míň jak 60°C) je nutné PERKARBONÁT smíchat s aktivátorem TAED. (Taedu se dává 5% tzn. 1kg perkarbonátu a 50g taedu).
Opravdu není potřeba žádná chemická laboratoř. Je to takto jednoduché.

Perkarbonát sodný má využití především jako bělič a odstraňovač skvrn při praní bílého a stálobarevného prádla. Nejvhodnější je zejména k praní plen apod. Je ekologický, během praní se rozkládá na sodu a peroxid, který způsobuje bělení. Perkarbonát je výborný také na čištění odtoků, toalet, umyvadel atd.

Perkarbonát je můj dobrý kamarád, který si hravě poradí se skvrnami po příkrmech. Zvládl vyprat 90% všech skvrn, které vidíte na fotce. Zbylých 10% vypral až na podruhé. Za mne velká spokojenost.

MÁCHADLO. Na závěr praní přidávám ocet a nebo roztok kyseliny citrónové (smíchám 150g kyseliny s 850ml vlažné vody). Vždy leji přímo do přihrádky a ne do bubnu. Oboje skvěle nahradí aviváž. Zkuste to. Věřím, že budete mile překvapeni stejně jako já.

Jestli potřebujete mít prádlo ovoněné i to je možné. K ovonění prádlamůžete k máchadlu nakapat ještě pár kapek vybrané silice/éterického oleje.
A nebo si můžete koupit mýdlové vločky parfémované.

Kromě toho, že netoxické praní je to nejčistší praní vůbec, přináší i další benefit, který spousta maminek ocení.
A to fakt, že to ve finále vyjde velice dobře po finanční stránce.
Já veškeré produkty k netoxickému praní pořizuji na NETOXICKÉ DOMÁCNOSTI, kde kupuji rovnou větší balení a to mi vždy vydrží na velmi dlouhou dobu.

TIP: Na NETOXICKÉ DOMÁCNOSTI můžete pořídit i mé oblíbené EKO plenky BOBILO, na které nedám dopustit.

A když byste si třeba náhodou pomysleli, že se přece běžný konvenční prací prášek/gel z prádla vodou vypere, tak vás vyvedu z omylu.
Protože to není pravda.
Pozůstatky pracích gelů, prášků i aviváží zůstávají v prádle ještě dlouho poté.
Trvá až několik praní, aby se to z nich dostalo úplně.

ANO, NETOXICKÉ PRANÍ MÁ SMYSL !


Pokud vás toto téma zajímá podrobněji, přečtěte si i tento detailnější článek s názvem:
NETOXICKÉ PRANÍ

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.