Lifestyle

SBÍRÁNÍ ODPADKŮ aneb never ending story

Často slyším lidi říkat „to je hrozný ten bordel tady“, když procházejí kolem odpadků pohozených v přírodě. A co udělají?
Protáhlým krokem je překročí a jdou si zvesela dál.

To je taková ta naše „česká“ klasika. Většinou jenom remcáme, nadáváme a stěžujeme si, ale neuděláme nic pro to, abychom to napravili.
A nás už to fakt nebaví!

Platí přece, že pokud chceme něco změnit, musíme začít u sebe.

A my jsme už dávno začali!
Ptáte se proč?

Zkrátka a jednoduše:
#matosmysl

Prostě nás nebaví, dívat se na ten svinčík v přírodě, za který jsme zodpovědní my. My lidé.
Nebaví nás se s ostatními dohadovat a vysvětlovat jim, že je absolutně mimo místu zahodit odpadek do přírody. A že to ve výsledku bude mít v budoucnu dopad na nás. Na lidstvo.

Protože spousta přísloví jsou podložená skutečností.
Třeba: Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá.
Apod.

Příroda si to přece nemusí nechat libít. A taky nenechá!

Takhle to vypadalo v okolí celého lomu Velká Amerika.


My s Michalem jsme cestovatelské duše a nejraději chodíme do přírody. To, co tam často vidíme, nás opravdu ubíjí. Věci, které tam absolutně nepatří a nemají tam co dělat.

Plastové lahve, skleněné lahve, plechovky, obaly od pochutin a jídla, boty, oblečení, krabičky od cigaret, kartonové krabice od nápojů, kelímky od kafe, plastové či papírové nádobí, igelitové tašky či pytlíky, plínky, hygienické pomůcky, pneumatiky, vajgly, injekční stříkačky, nepotřebný nábytek, hračky, elektronika, polystyren, jednorázové grily a nebo všude přítomné kapesníčky, vlhčené ubrousky či toaletní papír.

Šli jsme na houby. A našli tohle…

Ráda bych naivně věřila, že odpadky v přírodě jen někdo zapomněl. Nejsem však člověk s růžovýma brejlema na nose a vím přesně, o co tady jde.
O jeden prostý a nevyvrátitelný fakt.
Lidi jsou čuňata.
Nevím, jak jinak slušněji bych to měla napsat…. a vlastně ani nechci.
Lidé do přírody vyhodí všechno možný i nemožný. Prostě to, co už zrovna nepotřebují a nebo nechtějí.
Tohle my zkrátka nepochopíme a neakceptujeme to.

Když jsme schopní si to s sebou do přírody přinést, tak jsme přeci schopní, si to zase odnést, ne?
Toto by mělo být přeci samozřejmostí pro každého z nás.
Bohužel tomu tak není.
A to nás fakt štve!

Právě proto, že hodně cestujeme můžeme říci, že bordel je ve všech zemích světa. Tyto země se od sebe liší množstvím odpadků. A tak často přemýšlím nad tím, proč tomu tak je?
Slyším spoustu lidí, kteří si na nepořádek v přířodě stěžují……. nevidím je však, že by udělali něco pro to, aby tomu tak nebylo.
Možná by úplně stačilo, kdyby ohnuli svůj hřbet a tu petlahev sebrali a odnesli ji do odpadkového koše.
Zamýšlíte se teď nad tím, že to byste vlastně klidně mohli udělat?
Správně!
Napadá Vás v zápětí, že jedna zvednutá petka nic nezmění?
Špatně!

Co když nějakou v přírodě se válící petlahev zvednete Vy. Budete jedním z tisíce. Uvidí Vás jeden člověk a ten se Vámi inspiruje a udělá to samé. On už bude jeden ze sta. Jeho uvidí zas někdo jiný a ten se stane jeden z desíti lidí.
A tito všichni „rozumní“ lidé to naučí své děti a ty zas v budoucnu své děti.
A takhle bysme mohli pokračovat až do nekonečna.

Vždyť právě na ty naše děti můžeme přenést to, jak se mají k přírodě chovat. Je přece naší odpovědností, naučit je, že odpadky patří do koše a ne kamkoliv jinam.


V této souvisloti si vždy vzpomenu na situaci, které jsem byla svědkem před dvěmi lety. Byli jsme s Michalem u lomu Zvěřinov, který je kousek od Skutče. V létě se tam sjíždí spousta lidí na koupání apod. Mou pozornost tenkrát zaujaly mladé maminky, které s dětmi zhruba ve věku 4-6 let polehávaly na dekách. Měly piknik a měly s sebou měly spoustu nových hraček, aby se celý den zabavily. Když se chystaly všichni k odchodu, mámy zabalily věci a hračky do tašek a všechny obaly od jídla, pitíček i hraček daly do plastových tašek. V tu chvíli jsem si říkala, jaká je to paráda, že ty mámy už od mala učí děti těm správným návykům. Během chvíle jsem se však nestačila divit. Když mámy měly dobaleno, posbírali tašky s věcmi, zavelily dětem a odešly. Přeplněné tašky odpadky tam nechaly. Prostě jen tak. Jako by se nechumelilo. Jakoby to bylo zcela normální. Byla to pro ně samozřejmost. A to jsem nebyla schopná vůbec pochopit. Jejich počinem jsem byla obrovsky zaskočená a nijak jsem nezareagovala.

Zpětně mě mrzí, že jsem tenkrát nijak nezakročila a nepustila se do slovní potyčky s těmi bezohlednými matkami. Nyní už bych se o to aspoň pokusila.

Tašky, které tam nechaly jsme samozřejmě vzali s sebou my, naložili jsme je do Vítka a vyhodili je do nejbližších popelnic, které byly hned v blízké vesnici.

Podobných situací jsem viděla spousty. A nad každou mi rozum stál Kdybych o všech měla psát sem, tak čtením tohoto článku strávíte kus svého života. A to nechci. Navíc by mne nebavilo ani všechny tyto situace popisovat a znovu je prožívat.


Já osobně jsem moc vděčná svým rodičům, kteří mne naučily to, že obal od žvejkačky se na zem prostě nehází a že obal od tatranky, kterou jsem snědla na výletě, si dám do kapsy a vyhodím ho někde do koše a ne v lesa. Protože, když jsem to jako dítě udělala jinak, dostala jsem při nejmenším vyhubováno.
Dnes už maminky často slýchám říkat svým dětem „to nevadí, on to někdo uklidí“. Toto je za mne absolutně nepochopitelné.

Možná si řeknete, že je teď moderní mluvit o sbírání odpadků apod. U mne to však není chvilková či přechodná záležitost právě proto, že je to teď trend. Odpadky v přírodě shledávám jako obrovský problém již dlouhodobě.

Už když jsem v roce 2015 byla jako dobrovolnice v deštném pralese na Sumatře, vadilo mi to. Součástí dobrovolnického programu, kterého jsem se účastnila, byla i výuka místních dětí. Učili jsme je hlavně angličtinu. A to mě moc bavilo. Učili jsme je ale i to, že odpadky se do přírody nevyhazují. A pravidelně jsme s nimi chodili sbírat bordel po okolí. A to mě bavilo snad ještě víc. Dělali jsme to zábavnou formou a děti se u toho i smály a bavilo je to. Toto jsme však museli učit i dospělé. U nichž to bylo o hodně náročnější. Museli jsme totiž změnit jejich zažité návyky.
Udělalo mi velkou radost, když jsem se zpětně dozvěděla, že tito lidé pak ve své vesnice zřídili několik jednoduchých odpadkových košů. Byl to opravdu velký pokrok.

Sbírání odpadků na Sumatře.

Závěem tohoto dobrovolnického programu jsem měla ještě pár dní čas a tehdy jsem se tam „spřáhla“ s podobně smýšlející skupinkou lidí a rozhodli jsme se jet prozkoumávat tropické souostroví Pulau Banyak, které se nachází přibližně čtyřicet kilometrů od západního břehu Sumatry.
Později se to ukázalo, jako to nejlepší možné rozhodnutí!

Byl to totiž absolutní ráj na Zemi. Nezapomenutelné, to Vám povím.
Nikdy jsem snad nebyla na krásnějším místě.

Jeden z ostrovů, kde jsme sbírali odpadky.


Bílé pláže s hebkým pískem, na kterých byste se dovedli vegetit celý život, na něž se napojuje průzračné moře, plné podmořského života. A ty západy slunce! Na ty moc ráda vzpomínám.
Jedny z nejhezčích, které jsem kdy viděla.

Celý tento rádoby idilický ráj má však jedno obrovské ALE!
A tím jsou odpadky……..

Odpadky zamořující místní pláže a korálové útesy.
Zamořující krásy naší planety.


Společně s dalšími dobrovolníky jsme si sehnali pytle a začali na ostrově sbírat vyplavené odpadky. Rozum nám stál nad věcmi, které jsme nacházeli.

Společně jsme za pár hodin naplnili několik pytlů odpadků, které jsme naložili na loď a odvezli na skládku. Tam kam patří.

Byla jsem při vzniku organizace Oceán dětem.Tenkrát jsem odpadky začala vnímat jako OBROVSKÝ PROBLÉM.

A od té doby, dělám všechno pro to, abych na tento problém upozornila mé okolí. Mluvíme o tom, ukazujeme to na fotkách či ve videích. A hlavně vyzíváme lidi k akci. A přesně proto vznikl i tento článek.
Abych vás všechny vyzvala k akci.

Spolu s kamarádkou Radkou jsme nedávno poseděli na zahradě jejího taťky a opět jsme už po několikáté zabrousily a toto téma. Ona s přítelem Ivarem žije již několik let v Norsku a také hodně cestují. A my všichni ne jen, že podobně smýšlíme, ale na problém odpadků máme stejný názor.

A tak Radka sepsala na svém blogu parádní článek na toto téma:
Proč mi nevadí sbírání odpadků po ostatních lidech?
Určitě si ho přečtěte – má tam totiž skvělé postřehy a hlavně pravdivá fakta, které já jsem tu nezmiňovala.

Společně jsme vymysleli tuto „ODPADKOVOU AKCI“, o které Vám chci i já napsat více informací a vyzvat vás všechny k zapojení.
Protože je to opravdu důležité!

Zapojte se a pomozte nám udělat z naší Země čistší místo.

I Radku s Ivarem jsme vzali k lomu Zvěřinov. Nedalo nám to a trochu jsme pouklízely okolí.

Představujeme vám
#OHNIHŘBET

Tuto odpadkovou akci můžete klidně považovat za jistý druh soutěže chceteli. Protože všichni, kteří se do ní zapojí, mají možnost dostat výhru aneb odměnu od jednoho z Partnerů této akce.

PARTNEŘI, KTEŘÍ AKCI ZASTŘEŠUJÍ :
ALMARA SOAP
SEVENTH GENERATION
HANNAH
EAGLES SHOP
RADOSTI Z LESA
BLUEBERRYHILL
KRUŠNOHOLKA
VYŘEŽU TO
POD 7 KILO
WOWO DESIGN
VERUNITYART
HOLKA S BUCKET LISTEM

Všechny tyto partnery jsme oslovili a odprezentovali jim náš nápad. Byli jsme velice rádi, že většina z nich se do akce aktivně chtěla zapojit, protože je to téma, které je jim blízké.

Tímto chci poděkovat všem našim partnerům za to, že vám to není jedno!
Díky!

Stačí ohnout hřbet…

JAK SE ZAPOJIT DO ODPADKOVÉ AKCE
Pokud chcete vědět, jak se můžete i Vy zapojit do této akce, ráda Vám to napíšu. Je to totiž velmi jednoduché!

☑Stačí když půjdete někdy ven a seberete jeden odpadek…..nebo celou tašku odpadků…..či celý vozík…. a klidně i celou dodávku.
☑Udělejte fotku, na které jste vidět v akci, případně vyfoťte, jak držíte odpadky apod. Nebojte se být kreativní!
☑Fotku nahrajte na Facebook nebo Instagram a napište k ní nějaký popisek.

Důležité je, aby u této fotky byl uvedený hashtag v tomto přesném znění: #ohnihřbet

Podle něj totiž my uvidíme, kolik lidí se zapojilo. Budeme si moci prohlížet fotky a hlavně podle tohoto hashtagu budou partneři vybírat autory fotek, které odmění.
Odměněné budeme vybírat pravidelně ve středu a pak máme pár cen, které náhodně v průběhu akce rozdáme náhodně vybraným účastníkům.

Detailněji rozepsaná pravidla a podmínky si můžeš přečíst ZDE.

PS: POČET FOTEK NENÍ OMEZEN NAOPAK S VĚTŠÍM POČTEM ZVEŘEJNĚNÝCH FOTOGRAFIÍ MÁTE VĚTŠÍ ŠANCI ZÍSKAT ODMĚNU.

Teď vám ještě napíšu, co můžete za svou aktivitu dostat.

ODMĚNY:
6.11.2019 – 1x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)
13.11.2019 – 1x plecháček od EAGLES-SHOP
20.11.2019 – 1x lahev HH Nalgene od HANNAH
27.11.2019 – 1x miska od WOWO DESIGN
4.12.2019 – 1x balíček mýdel od ALMARA SOAP
11.12.2019 – 1x knížka od HOLKY S BUCKET LISTEM
18.12.2019 – 1x poukázka na 333Kč od POD 7 KILO
25.12.2019 – 1x dřevěný výrobek od VYŘEŽU TO
1.1.2020 – 1x Poukaz pro jednu osobu na dvě noci do Yetti backpackeru (Vejprty) od KRUŠNOHOLKY
8.1.2020 – 1x balíček od SEVENTHGENERATION (prací gel pomeranč +  sprej na koupelnu + přípravek na nádobí levandule)
15.1.2020 – 1x balíček od BLUEBERRYHILL (zero waste odlič.tampony, tuhý šampon, mýdlo, balzam na rty, přenosná dózička a dřevěná mýdelnička)
22.1.2020 – 1x vodítko z použitých lan od VYŘEŽU TO
29.1.2020 – 1x plakát od VERUNITYART
5.2.2020 – 1x balíček mýdel od ALMARA SOAP
12.2.2020 – 1x krabička KPZ od HANNAH
19.2.2020 – 1x poukázka na 333Kč od POD 7 KILO
26.2.2020 – 1x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)
4.3.2020 –  1x plecháček od EAGLES-SHOP
11.3.2020 –  1x Poukaz pro jednu osobu na dvě noci do Yetti backpackeru (Vejprty) od KRUŠNOHOLKY
18.3.2020 – 1x balíček od SEVENTHGENERATION (prací gel pomeranč +  sprej na koupelnu + přípravek na nádobí levandule)
25.3.2020 – 1x balíček mýdel od ALMARA SOAP
1.4.2020 – 1x vodítko z použitých lan od VYŘEŽU TO
8.4.2020 –  1x rychleschnoucí ručník HANNAH
15.4.2020 – 1x poukázka na 333Kč od POD 7 KILO
22.4.2020 – 1x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)

5 balíčků, které budeme rozdávat náhodně (random) během průběhu celé akce:
2x balíček mýdel od ALMARA SOAP
2x balíček od RADOSTI Z LESA (svíčka, pytlíček, polštářek)
1x balíček od SEVENTHGENERATION (prací gel pomeranč +  sprej na koupelnu + přípravek na nádobí levandule)

A protože chceme, aby akce byla dlouhodobá, aby nešlo pouze o nárazovku, je možné že budeme přidávat další odměny – případně přibírat nové partnery.

Těšíme se na vaše příspěvky!

Závěrem článku chci poděkovat všem za přečtení a budu moc ráda za sdílení. Protože je to důležité a protože i sdílením můžete ovlivnit někoho z vašich přátel k tomu, aby se nad tímto problémem zamyslel či ještě lépe, příště ten odpadek v přírodě sebrali.

Předem vám chci poděkovat i za vaše budoucí foto příspěvky a za zapojení se s námi. A velké díky směřuji na ty z vás, kteří už odpadky sbíráte a uvědomujete si, jak vážná celá situace je.

Je mi jasné, že nevyčistíme celý svět.
Ale svým přičiněním se o to pokusíme.


Minimálně si můžeme vyčistit naši krásnou českou přírodu, do které tak rádi chodíme!

Funguje spousta organizací, skupin či podobně zaměřených aktivit.
Jako například:

Ukliďme Česko
Plogging Česko
Trash Hero Czech Republic
Lovci odpadků
Čistíme Česko
Čisté Beskydy
Jozevec
Oceán dětem
The Ocean Cleanup
A další.

I na jejich stránkách se můžete inspirovat.
Je vidět, že spoustě lidí to není jedno.
Že spousta lidí sbírá odpadky.

Stejně jako my.

Pojďme se i Vy přidat mezi nás!

Přestaňme ze své krásné krajiny dělat skládku!

4 komentáře

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.