Cestování,  Zahraničí

LAKE DISTRICT

Neboli Lakeland = nejvěší národní park Anglie. A právě tato jezerní oblast se stává přibližně na čtvrt roku naším domovem. Vodní a přírodní království v království.

Jestli patříte mezi ty, kteří nás na naší cestě pravidelně sledujete, tak víte, že jsme v této oblasti již jednou byli a to na delší dobu. Žili a pracovali jsme tu deset měsíců. Právě tady jsme si vydělali peníze, za které jsme si pak koupili a přestavili našeho Vítka na pojízdnou garsonku a zbytek peněz nám vystačilo na projetí první půlky Evropy.

A taky víte, že jsme se teď po dvou letech vrátili na místo činu a plánujeme si tu vydělat peníze na druhou půlku naší cesty.

No a jestli nepatříte mezi ty, kteří nás sledují pravidelně…..tak teď už to víte taky.

V Anglii chceme být přibližně 3 měsíce a pak vyrazit směr severské země.

Momentálně sedím na matraci v našem pokoji, který si tu pronajímáme u našich známých a datlím tento článek o našem oblíbeném místě. A tak přemýšlím, co bych vám tak o tomto krásném místě měla napsat…… chtěla napsat……

Je toho totiž spousta….

To nejdůležitější, řeknu hned na začátek….. JE TO TU NAPROSTO KRÁSNÉ. BOŽSKÉ. A JÁ TO TU PROSTĚ MILUJU.

Popravdě musím říct, že je to jedna z nejhezčích oblastí, kde jsem kdy byla. Možná už jsem ovlivněná naším dřívějším pobytem tady a neuvažuju objektivně…. ale tak to prostě vnímám a cítím.

V útrobách parku naleznete vše, co si může srdce milovníka přírody přát, jako:

Dechberoucí výhledy ✓ 
Zelená údolí s třpytivými se bystřinami ✓ 
Mnoho jezer o různých velikostech ✓
Pozorování divoké zvěře ✓
Menší kopečky, které zdoláte i na podpatcích (toto zmiňuji záměrně, protože často vídáme turistky, které v lodičkách míří hlemýždím tempem na vrchol) ✓
Šumící vodopády ✓ 

Skryté jeskyně ✓
Neokoukatelná panoramata ✓ 

Majestátné skalnaté hory, které mohou být i zrádné ✓
Projížďky na loďkách ✓

Louky pokryté kapradím ✓
Odpočinek na plážích u jezer ✓ 

Pastviny, kde se pasou stáda huňatých oveček ✓
Pozorování ptáků ✓
Horské cyklotúry ✓
Tmavé lesy ✓
Husté mechové polštáře ✓
Nesčetně vyhlídek ✓

Malé potůčky klikatící se krajinou ✓ 
Namodralá ledovcová jezera ✓ 
Kamenité srázy a skalky ✓
Projížďky na koních ✓
Rozlehlé močály ✓
Nejvyšší hory v Británii ✓

Spousty turistických stezek ✓ 
Velké množství kamenných zídek, které jsou pro Anglii tak typické ✓
Pozorování veverek ✓
Vodní plochy všech velikostí skrývajících se v záhybech hor ✓

Ano, toto všechno tu najdete a mnohem více 😉

MNOHEM MNOHEM VÍCE

 

NP Lake District je znám svoji překrásnou kombinací hor a jezer, ale můžete zde také ochutnat tradiční piva (ale), spirálovité párky (Cumberland sausage) a další místní produkty.

WINDERMERE

My jsme se teď usídlili ve městě Windermere, které je označováno za „vstupní bránu“ do NP. V tomto městě žije něco přes 8 000 lidí a nepočítejte s tím, že tady najdete velké obchodní domy, několika patrové kancelářské budovy, populární nákupní zóny nebo veliké supermarkety. Nenene. To tady není.
Windermere je klasické Anglické malebné městečko s krásnými kamennými domky, které sem prostě neodmyslitelně patří. Místní architekturu jsme si zamilovali.

 Dalo by se říct, že to byla láska na první pohled 😀

Zajímá vás, co tu teda najdete, když né to výše zmíněné……
Najdete tu tu spoustu ubytování……ať už to jsou čtyřhvězdičkové luxusní hotely, předražené penziony a nebo ubytování typu Bed and Breakfast, která jsou tu nejpopulárnější a lemují celou hlavní ulice až dolů k jezeru.

  

Dále tu máme banku Barclays, 3 menší místní obchody, jeden větší obchod s lepšími a také dražšími potraviny, malé Tesco, drogerii, lékárnu, řezníky, přístav, autobusové zastávky, ferrynu pro převoz na druhou stranu jezera, obchody se suvenýry, knihkupectví, trafiky, obchody s domácími potřebami, obchůdky s domácími produkty, obchůdky se sladkostmi, tetovací salon, kadeřnictví, hračkářství, občerstvení, charity shopy, obchody s outdoorovým oblečením a vybavením, zlatnictví, mnoho restaurací a kaváren, která jsou v letní sezóně totálně plná, protože tato oblast je jednou z nejnavštěvovanějších v Anglii. Jo a z těch novodobě populárních tu najdete třeba i Costa coffe a Pandora shop. No a toto všechno z venku dýchá Anglickým stylem. Prostě to sem úplně prdí. Takže ve finále oceníte, že tu nejsou patrové budovy a natřískané obchoďáky.

Není to velké město, ale není ani malé….. je prostě tak akorát a je hodně rozlehlé. Často se nám stává, že se při návratu z kopců zatouláme do nějaké ulice, kterou jsme ještě nešli. Stále tu máme co objevovat, což je vlastně fajn.

Prostě tu máme tak nějak vše co potřebujeme.

No a tady my si dočasně bydlíme. V našem pokoji máme sice jen matraci a naše věci máme vyskládané po obvodu zdí 😀 ale nám to zatím nevadí. Navíc tady není problém sehnat si použitý nábytek v dobrém stavu a to za hubičku nebo dokonce i zadarmo. Ale jelikož tu jsme jen dočasně, tak neplánujeme vybavovat celý pokoj. Spíš jen, když by nás něco cinklo do nosu 😉

Jak jsem už výše zmínila, toto místo je velmi turisticky vytížené. Né jen, že se sem sjíždí lidé z celého Spojeného království, ale sjíždějí se sem lidé ze všech koutů světa. Takže v sezoně jsou tu ulice narvané turisty a vy se tam občas musíte prodírat davem, když spěcháte na odpolední směnu do práce. Ale to vše k tomuhle místu patří. Prostě je tu občas přelidněno. Proto je tu také spousta pracovních nabídek a je běžné, že se sem za prací stěhují mladí lidé všech národností – včetně nás.

Jo a taky je tu spousta realitek a agentur co pronajímají a prodávají domy a byty. Protože to se tu taky docela točí, teda hlavně ten pronájem myslím. A my vždy jen nad těma obříma kamennýma vilama  slintáme přes výlohy 😀

Kolem tohoto bydlení chodíme často, když míříme na kopce a to jim tedy vážně závidíme. Dost parádní!

Jo a už jsem říkala jakou krásnou tady máme přírodu?? 😉

„I světově proslulý krajinář John Constable žijící na přelomu 18. a 19. století o Lake Districtu prohlásil, že nabízí nejkrásnější scenérie, jaké kdy existovaly.“ -kamarád Net

A máme ji dost blízko. V blízkém okolí města Windermere máme tři oblíbené vrcholy.

POST KNOTT
Dvacet minut od domu nám stačí k výšlapu na tento vrchol. Odkud se otevírá krásný výhled na jezero a okolní přírodu. Z těchto tří kopců právě sem chodíme nejčastěji. Ano, je to protože to máme nejblíže k domu, ale i proto, že to tam máme prostě rádi.

Kdo by neměl, že??

SCHOOL KNOTT
Tento kopec se nachází na západní straně Windermere a na něj jsme to měli nejblíže z našeho starého domu. To bylo také cca 20 minut chůze. Nyní to máme tak 40 minutek, což je stále paráda. Tento kopec mám zase nejraději já. Asi proto, že jsme tam dříve hodně chodili a kousek pod ním jsme si našli „naše místečko“, jak tomu rádi říkáme. Je to travnatý plácek schovaný mezi stromy. Je tam klid a nikdo vás tam neruší. Užíváte si tak krásnou přírodu všude kolem vás.
Když bylo hezky, chodili jsme tam, rozložili si deku, pustili si hudbu, udělali si piknik a nebo jsme prostě jen tak polehávali. Čilovali jsme. Párkrát jsme si tam dělali i ohýnek, na kterém jsme opékali klobásky a později jsme se dokonce tak rozmazlili, že jsme si tam donesli i rošt od grilu a dělali jsme si tam bárbekjů. Přesnou polohu samozřejmě neprozradím 🙂 Už se ale moc těším, až bude hezky a my tam opět vyrazíme.

Z vrcholku tohoto kopce je opět nádherný výhled na jezero a město ležící u něj.

ORREST HEAD
Tento vrchol je z těchto tří asi nejznámější a proto tu potkáte i nejvíce turistů. Už u hlavní silnice narazíte na ukazatele, kteří vás navedou na tu správnou Footpath, po níž se za nedlouho dostanete až na vrchol.

Opět vás potěší výhledy na krásné okolí a vyšší hory NP na protější straně jezera. Na tomto kopci najdete několik laviček, kde si můžete odpočinout a přitom se kochat krásou okolo. Nebo si můžete přečíst info na kamenné ceduli, kde je i zobrazené, na jaké kopce se koukáte.

A který z nich si máte pro svou návštěvu vybrat ?? Rozhodně VŠECHNY!

Při návštěvě města Windermere, doporučuju udělat si čas a vyjít si na všechny tři kopce. Ke každému z nich vás dovede jiná cesta a každý vrchol je originál. Stojí to za to a tolik času vám to nezabere, věřte mi 🙂

PŘIZNÁNÍ

….no a taky musíme připustit, že se nám stýská po naší pojízdný garsonce. Bohužel jsme se rozhodli nechat Vítka odpočívat v Čechách i přesto, že jsme k tomu měli pádné důvody. Přijít bychom o něj opravdu nechtěli. Tak jsme tady bez něj a trochu toho litujeme, protože bychom s ním rádi projezdili celý NP, takhle se budeme zaměřovat pouze na bližší oblast k našemu bydlení a to jen ve volných chvílích, protože budeme hodně chodit do práce. Ano i EAGLES musí dřít, aby si pak mohli cestovat. Musíme to přece z něčeho financovat. A navíc severské země, které nás teprve čekají jsou přece jen dražší.

Takhle na nás Vítek čeká v ČR a každým dnem se na nás těší více a více. Stejně jako my na něj. Tomu se říká LÁSKA. 
Doufáme, že to tam vydrží bez úhony a pak zvládne cestu na sever 🙂

PRÁCE

No a tu už máme. Já jsem nastoupila jako servírka do jedné lepší restaurace v místním oblíbeném hotelu The Angel Inn. A dnes od 12h jsem na první celodenní šichtě. Tak na mě myslete abych někoho třeba něčím nepolila nebo tak 😀 né že by se mi to běžně stávalo, ale nikdy člověk neví.

A Michal začal také dnes ve 12h pracovat v kuchyni čtyřhvězdičkového hotelu Macdonald Old England Hotel & Spa, kam nastoupil na pozici KP (kitchen porter), ale už se ho hlavní kuchař ptal na jeho kuchařský dovednosti, protože Michal už jednou pracoval na pozici chefa a tento jeho nový šéf by z Michala měl rád chefa i tady. Tak uvidíme, jak to dopadne.
Takže zatímco vy si čtete tento článek, tak my pracujeme 🙂

Plánuju, že bych v budoucnu napsala nějaký samostatný článek o práci v Anglii atd. Tak mi dejte do komentářů pod článek vědět, jestli by vás to zajímalo, popřípadě co konkrétně. A já třeba zase něco brzy nadatlím.

 

Rady na cestu

Ty nikdy nějak moc nerozdávám…..každý máme přeci svůj rozum…. ale..

Až si sem jednou budete balit věci tak, rozhodně nezapomeňte na turistické boty, protože ty tu rozhodně využijete. Já těm svým dávám pořádně zabrat a nedám na HANNAH Stelvio dopustit.

No a určitě do vašeho zavazadla přidejte i nepromokavou bundu a jestli tu nemáte, tak nezapomeňte pláštěnku nebo deštník, protože s největší pravděpodobností tu zmoknete a je úplně jedno, kdy tady budete. K tomuto místu déšť prostě patří.

 

CESTA TAM

„A jak se tam nejsnadněji dostanu?“

Je spousta možností. Můžete letět a nebo jet autobusem do Londýna a z něj pak autobusem nebo vlakem až do Windermere. S největší pravděpodobností budete nejméně jednou přesedat. Tak to dělá spousta lidí.
Ale co se nám zdá jako nejjednodušší varianta je: Koupit si letenku do Manchesteru a odtamtud pak chytit vlak až do Windermere. Vždy je tam minimálně jeden přestup, ale  tomu se tady prostě nevyhnete. 

„A jak se do LD dostli EAGLES?“

Koupili si letenky do Londýna(Stansted), protože jim to letělo přímo od nich z Pardubic a jedna letenka je vyšla na 250 Kč. Sice neměli sedadla vedle sebe, ale to jim nevadilo.
K tomu si každý připlatil velké zavazadlo za 300 Kč. Letěli s nízkonákladovkou Ryanair a vyšlo je to cenově dost dobře.

Tohle ale byla ta lehčí část cesty. Pak ještě museli vymyslet, jak se dostanou z letiště Stansted do cílové stanice Windermere.

Koukali se na vlaky a autobusy, jenže jim to nevycházelo časově. A když jim to už časově vycházelo tak by to vyšlo draho, měli by mnoho přestupů a mezi nimi i několik hodin čekací prodlevu na další spoj. A to se jim moc nezamlouvalo. A tak obepisovali různé FB skupiny a hledali odvoz autem. Nejlépe někoho, kdo ten den bude mít podobnou cestu a svezl by je s sebou. Ale nikdo takový se nenacházel. Opakovaně jim chodili nabídky na placený odvoz. Že za 150 liber je prý vyzvedne týpek s autem na letišti a doveze je až přímo před dům. Jenže £150 (4350Kč) se jim nechtělo dávat a tak hledali dál. Pořád ale dostávali stejné nabídky. Až se jeden z nich slitoval a dal slevu na £130. Ale i to se jim zdálo moc a tak s díky odmítli. A nevzdávali to a hledali dál.

Nakonec se na ně usmálo štěstí a napsala jim jedna slečna, která je shodou náhod Slovenka. Psala jim, že ten den jede do Londýna a pak zpět nahoru do LD, protože bydlí v Kendalu (10km od Windermere) a že by je svezla. Tak jsme se domluvili a ona je vyzvedla hned po příletu na letišti a dovezla je až před dům. Přispěli jí na benzín £40 (1160Kč) za oba a byli nadmíru spokojení. Žádné přestupy, žádné čekání na spoje a nakonec i za hodně rozumné peníze. Slečna s nimi zajela dokonce i do obchodu, kde si něco pokoupili.

Takže za nás nakonec naprostá spokojenost. Nemohlo to dopadnout lépe.

Prostě se nebojte zeptat 😉

 

 

A na závěr vám sem hodím nějaké info o tomto NP, aby vám tento článek taky dal nějaké užitečné informace.

 

LAKE DISTRICT V BODECH

 – leží v hornaté krajině kousek od Skotských hranic
– je to nejdeštivější část Anglie a proto se celá oblast řadí k nejdeštivějším v Evropě
– je jediným místem kde v Anglii žije veverka ve volné přírodě
– nachází se zde téměř šedesát jezer ledovcového původu
– narazit zde můžete na rozličné keltské památky, římské pozůstatky, rozvaliny klášterů i okázalá sídla
– jezero u kterého bydlíme je největším přírodním jezerem v Anglii – představte si dlouhé jezero, které se 14,73 km táhle krajinou a je obklopeno kopci
– LD navštíví ročně 16 – 18 milionů turistů (což je docela mazec)
-jedná se o jednu z nejvíce turisticky vytížených míst v Anglii a proto se neřadí k oblastem levným
– NP LD je zapsán na seznam světového dědictví UNESCO
– NP inspiroval celé hnutí romantických básníků
– leží zde nejvyšší hora Anglie jménem Scafell Pike s výškou 978 m n. m.
– v místních jezerech můžete spatřit i světový unikát, Coregonus vandesius, rybu, která nežije jinde na světě
– údolí Wasdale je jedno z nejzapomenutějších míst, i když se zde nachází nejhlubší anglické jezero Wast Water (-79m)
– západní hranici národního parku Lake District tvoří Irské moře
– Krajina je výsledkem tisícileté geologické aktivity

 

 

 

 Je spousta věcí, o kterých bych vám sem chtěla napsat, ale bylo by to takové zmatené, kdybych to všechno zahrnula do tohohle jednoho článku. Budu to muset pak udělat do jednotlivých článků, abych neměla tendenci se do toho psaní zamotat tak, jak se mi to občas stává. Bude to tak mnohem lepší a přehlednější.

Takže se určitě můžete těšit na další články. Určitě napíšu něco o té práci. Zaměřím se i na místní potraviny a jejich ceny. Určitě i o nějakých konkrétních místech něco bude. Atakdále.

A víte vy co?
Už se moc těším až se s vámi o to všechno podělím.
 

A hlavně doufám, že vás tento článek navnadil pro návštěvu tohoto NP.

Myslím si totiž, že je to místo,
které by měl mít každý cestovatel na svém listu přání.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.