Cestování,  Zahraničí

Švýcarsko: shrnutí

Hory, skály, led a alpské pastviny tvoří šedesát procent švýcarského území – paráda!! Mluví se tam Německy, Francouzsky, Italsky a Rétorománsky – sakra naše ájina je tu neohromí. Ale domluvili jsme se. Ve Švýcarsku se platí švýcarskými franky (CHF) a v turistických destinacích se dá  i eury – ale je to tam tak drahé, že tam stejně kupovat nechcete. A jak že se nám to u nich v té jejich zemi líbilo ?

Líbilo a moc! Hlavně teda příroda, která tam je naprosto famózní! Nejlepšejší panoramata, který jsme doposud na cestě viděli. A neokoukají se. Mohli bychom na ně koukat pořád dokola. Kdo neviděl … neuvěří. To se musí zažít.

ALE!

Je tam kurňa draho! A to jakože fakt. Takže tu vyloženě nechcete utrácet. A když už si chcete něco koupit, určitě zajděte do Lidlu. Ceny tam mají výrazně levnější než v jejich běžných supermarketech Coop a nebo Migros. Náš oblíbený Lidl opět boduje! -Myslím, že by nás už měli platit za reklamu, kterou jim děláme, jak je pořád vychvalujeme – ale lidi, on je to fakt super obchod!

Švýcaři jsou kliďasové. A to jakože fakt! Nikam nespěchají a na silnicích jezdí klidně – někdy až moc klidně 😀 Jsou celkově takový tichý a klidný. Jednou jsme takhle s Michalem šli na záchody do obchoďáku, kde dole měli restauraci, velký supermarket, elektro, květinářství atd a lidí tam bylo spoustu. Proto nás překvapil ten klid, který tam panoval. Z restaurace bylo slyšet jen cinkání příborů a odkládání hrníčků a z obchodů se ozývalo je pípání z pokladem. Jinak všude panoval naprostý klid. Působilo to jako z nějakého němého filmu. Vůbec jsme nevěděli, co si o tom máme myslet. A když už si povídali, tak takooovýýýmmiii skorooooo šeeeptavýýýýmiiii hlaaaaasy a kliiiiiiidnýmmmmm pomalýýýýýýým tempeeeeem. Člověk rychlemluvící až drmolící jako jsem já by u té konverzace usnul. Ale takový oni prostě jsou.

A kde, že jsme to všude byli?

 

Ponte Tibetano Carasc

 

Tam jsme si střihli fajn trek. Vítka jsme nechali z

aparkovanýho na bezplatném parkovišti u Coopu a po svých vyrazili. Vyšlápli jsme se to do kopce . A pořád nahoru a nahoru než jsme došli k našemu cíli. Tím byl právě visutý most Carasc. Než jsme se však rozhodli přejít po něm, poobědvali jsme hotové jídlo od jezhned.cz, které mě jako obvykle chutnalo a pak jsme se vydali nad propast.

 

 Nejednalo se o žádný starý ztrouchnivělý most, takže to nebyl až takový adrenalin, ale bylo to super. Most má skoro 300 metrů a přechod, zde není zpoplatněn(u některých mostů ve Švýcarsku bývají kasičky na zaplacení poplatku za přechod). Z mostu se nám otevřeli výhledy na propast, na jejímž dně protékala malá říčka. Dále na kamennou stranu blízkých hor a po levé ruce jsme viděli blízká města – Sementina a Monte Carasso.

 

 

 

 

Mysleli jsme si, že tu skoro nikdo nebude a že se budeme po mostě procházet sami, ale lidí tu bylo celkem dost. Naštěstí všichni vcházeli na most v rozumném počtu, takže jsem ani v jednu chvíli neměla obavy, že by se třeba něco šuplo. Bylo to skvělý a moc se mi tam líbilo.

Po přejití mostu nám už zbývala jen cesta dolů z kopce zpět k autu. To už bylo na pohodu a navíc jsme potkali místního mimoně 😉

 

 

 

Bern a Fribourg

Města nás moc neberou, ale do těchto jsme se podívali a nakonec to bylo celkem v pohodě. Myslíme si, že je to hlavně proto, že v nich byla celkem poklidná atmosféra. Jo a nikde jsme tu nenarazili na africké kluky prodávající cokoliv – parádní oddech. V Bernu byl zrovna hudební festival a tak jsme si něco i poslechli a prošli jsme se kolem řeky. Je to celkem hezké město.

A ve Fribourgu jsme strávili taky jen pár hodin okružní procházkou centrem. Procházeli jsme kolem katedrály Cathédrale St-Nicholas v a v ulicích mezi místními vysokými domy. Prošli se i po Bernském mostě, který je dřevěný a ten nejstarší. Ale tohle město mě ničím speciálním neoslnilo. Prostě jen další město.

 

Zermatt

Tam jsme se moc těšili. Měli jsme tam naplánovaný trek v okolí Matterhornu, ale nakonec z toho nic nebylo. Protože do Zermattu se nedá jet autem. Je nutné si zaplatit parkovné v městečku Tashe a pak si zaplatit předražený vlak do Zermattu. A tím nekončíme. Pak si ještě zaplatit nějakou z lanovek a pak konečně – jít na trek. Celkově by nás to vyšlo mezi 80 – 100 eury což je jakože mazec. Takže jsme rozčilení odjeli. Zatracený drahý Švýcarsko!

A tímpádem jsme jeli dřív k Tomášovi a Paty na návštěvu a oni nám doporučili ten fajn trek na ledovec. Který byl mimochodem zadarmo a pamparádní!

 

Výšlap k ledovci Allalin Glacier

Tak to bylo fantastické, sice nic jednoduchého a výšlap nám dal zabrat, ale bylo to skvělý a za námahu to stálo. Asi nejhezčí trek, který sem doposud na cestě šla, právě díky těm výhledům. Akorát škoda, že se nám pokazilo počásko. Na všechny fotky z tohoto treku se můžete podívat v samostatném fotočlánku zde.

 

 

Susten pass

Nejkrásnější vysokohorský průsmyk ve Švýcarsku. Ten jsme přeci nemohli vynechat!

Navíc je jeden z posledních zprůjezdněných.

A Vítek si ho s námi na pohodu dal a střihnul si tam svůj výškový rekord – více v krátkém článku tady.

 

 

Průsmyk spojuje městečko Innertkirchen s městem Wassen. Silnice slouží spíše jen turistům a tak je po značnou část roku (od listopadu do června) kvůli závějím sněhu uzavřena. Takže jsme konečně někde byli ve správný čas!

 

 

 

Sustenpass nabízí dechberoucí výhledy do krajiny. Překonáte soutěsku řeky Meienreuss, spatříte vrcholy Fünffingerstock i údolí Meien v celé své kráse.

Krása střídá nádheru!

 

 

A když už si myslíme, že nic lepšího tam neuvidíme, spatříme dlouhý ledovec Stein. A pak se kocháme výhledy na ledovcové jezírko Steingletscher.

Neměli jsme oblohu bez mráčku s zářícím sluncem nad námi. Naopak. Bylo hodně mraků a bylo výrazně chladněji než na místě, ze kterého jsme vyjížděli. Ale tohle počasí celému místu přidalo na atmosféře a v tu chvíli nám to přišlo fantastický tak, jak to bylo. Se vším všudy.

 

 

Furkapass

I tudy nás Vítek povozil. A to taky stálo za to. Ty výhledy! Ach ty výhledy!! Jak já je tady miluju!

I tento pas je přes zimu uzavřen a otevírá se až začátkem června. Průjezd tímto pasem také doporučujeme. Je to stejně jako u toho výše zmíněného pastva pro oči.

 

 

Grimselpass

A do třetice všeho dobrého. I tenhle jsme projeli. Je sice nejníže položeným z trojice zdejších sedel, ale zato nabízí výhled na přehradu Grimselsee, jejíž voda pochází prakticky pouze z Aarského ledovce.

Opět se budu opakovat, když napíšu, že ty výhledy byly fantastické. Ale já to klidně udělám. Protože to tak opravdu bylo.

 

 

Nocování na divoko

S tím tam nebyl problém. Alespoň ne v přírodě. V městech nebo v jejich blízkosti to bylo horší, protože tam dost byly zákazové cedule, ale i tak se to dalo. Chytli jsme i jeden fakt super spot s parádním výhledem a s tekoucí vodou – souřadnice a info naleznete na našem FB pod označením #eaglesspot. Když jsme spali v horách, kousek pod ledovcem – museli jsme si v noci přitápět, protože tam už byla sakra zima. Takže jsme zas po dlouhé době ozkoušeli topeníčko, za které jsme moc rádi, že jsme se pro něj rozhodli. Vyplatí se to.

Jo a dokonce jsme si i jeden večer ugrilovali, ale potom jsme se hned zachumlali do spacáků od Hannah, protože zimáááá. 😀

 

 

 

 

Švýcarsko v bodech

– drahá země

– všude budete míjet luxusní a naleštěná auta

– dechberoucí výhledy, nejhezčí panoramata

– čisté bezplatné toalety třeba v parcích na odpočívadlech atd

– pomalý a klidný životní styl

– země bez afrických pouličních prodejců

– větší pocit bezpečí než jinde

– běžné supermarkety Coop a Migros

– free wifi právě ve výše zmíněných supermarket, bez prolémů dosáhne na parkoviště

– do Švýcarska jezdí za prací spousta lidí z okolních zemí

– mají i Lidl a vyplatí se v něm nakupovat nejvíce

– skvělá kvalita silnic

– jsou ulítlý na dopravní značky, mají je fakt všude

– občas je těžké najít parkovací místo, mají je totiž na espézetky a nebo tam je zákaz stání

– běžně tam létají helikoptéry, které využívají i pro převoz stavebního materiálu

– kohoutky s pitnou vodou jsou tu všude

– populární je zde vlaková doprava

– velké množství jezer – okolo 1500

– i výhledy z aut při přejezdu této země stojí za to

– mají nejdelší tunel světa(57 km) – nejeli jsme v něm

– mají nejdelší visutý most pro pěší na světě(494m) -nešli jsme po něm, protože je u Zermattu

– místní krávy zde nosí na krku obří zvonce, které fakt hlasitě zvoní

– sníh na  vrcholcích hor tam mají snad celoročně

– 2/3 této země jsou hory, led, skály, les a alpské pastviny

– kravské zápasy aneb bitvy královen jsou zde dávným zvykem a rituálem -je to mazec

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.