Cestování,  Zahraničí

Horké prameny v Řecku??!!

Vařící voda. Slunečné Řecko. Soukromý bazének jen pro nás. Mluvím tu o Thermopylech neboli horkých bránách či jednodušeji teplých pramenech. Horké prameny nabízejí koupání v kaskádách tekoucí teplé vody. No tomu se přeci nedá odolat že?

A my tomu také neodolali. Ani jsme nechtěli a o to to bylo jednodušší. Termální prameny v Thermopylech jsme měli v plánu naší trasy a moc jsme se na ně těšili. Někde jsme na internetu četli podrobný popis cesty, jak se tam dostat. Že prý tam není dostatečné značení. Ale to už neplatí. Ukazatel je už na hlavní silnici. A když náhodou minete ukazatel (což myslim, že není možný), tak vás upozorní vaše čichové buňky, protože ty rozhodně ucítí výpary přírodních lázní na dálku.

Zjišťujeme, že se z nás stávají milovníci
přírodních termálních pramenů.

 

 

„Termální pramen či horký pramen (tradičně českým také „teplice“) je speciální druh pramenu, ze kterého vystupuje ohřátá voda často obohacená o minerální složky. Voda proniká puklinami do zemské kůry do značných hloubek, kde se vlivem tektonických poruch dostává do blízkosti magmatu, o který se ohřívá a vystupuje nahoru. Její teplota nedosahuje ale takové velikosti, aby umožňovala přeměnu na páru, čímž nedochází ke vzniku gejzírů a ohřátá voda jen zvolna vytéká z podpovrchu. Ohřátá voda vytváří unikátní systémy, které se využívají pro vytápění, či pro rekreaci.“ – uvádí kamarádka Wikipedia

Pro nás to znamená jedno………. PĚKNÉ KOUPÁNÍČKO!!

Odbočíme z hlavní silnice u chátrající benzinky a přijíždíme na malé parkoviště, kde je hned plot a za ním už se nacházejí prameny, které tvoří i vodopád. Už se tam pár lidí cáká. Protože už čas oběda byl a my stále nejedli, vařím rychlý oběd a Michal prozkoumává okolí. Vrací se s tím, že ten rozbouraný hotel, který měl být prázdný (někde jsme to četli) teď okupují uprchlíci. COŽE??!! A fakt, že jo. Je jich tam spousta. Hotel je sice stále v rozpadajícím se stavu, ale zřejmě jim tu zbudovali tábor. Venku mají přistavěné i buňky se sprchami a záchodem. Asi vám ani nemusím vyprávět jaký je tam v okolí nepořádek co? Takže nebudu. Ve vedlejší budově, ale sídlí asi pár policistů, kteří mají venku vozy. Je nám jasné proč tu jsou. Ale neřešíme to. Michal přinesl totiž ještě jednu informaci, kterou vyzjistil. A to podstatně lepší a důležitější informaci!

„Popojedeme ještě támhle kousek dál.
Je tam jezírko přímo u pramene, kde je to top.“

Naházíme do sebe rychle oběd a přejíždíme s Vítkem cca 300m dál, kde ho parkujeme opravdu přímo u jezírka. Je to super! Prostě top spot! Kdyby tu nebyli ti uprchlíci, zůstali bychom přes noc, ale takhle se nám nechce tu vegetit, když tu očumujou.

 

Je tu cítit výrazný sirný zápach a proto se rozhodneme nevzít plavky, abychom si je nezničili a jdeme jen v kalhotkách a trenkách. Nikdo tu není. Vypadá to, že všichni jezdí jen k tomu vodopádu u parkoviště…….jakoby tady o tom nikdo nevěděl. Tím lépe pro nás. My tak máme soukromí a já můžu být nahoře bez …. bez ostychu 😀

Celé jezírko a jenom pro nás!
Soukromé lázně – nerušit!

 

 

Pomalu lezeme do vody, protože je opravdu teplá. Řekla bych, že nejteplejší, co jsme zatím okusili. A navíc na tu čerstvě opálenou kůži…… Ale jsme tam a užíváme si to. Pokládáme se do vody, která prohřívá naše těla na němž nás lechtají bublinky vyplouvající na povrch. Během chvíle se nám rosí čela potem. I přesto, že je naštěstí pod mrakem, je pořádné dusno. A my se v tomto dusnu nakládáme ve vodě, která má minimálně 50 °.

Blázni? Nene! Milovníci termálních pramenů!  EAGLES! Tak je to správně.

 

 

Občas vylezeme z vody, abychom se trochu ochladili a pak se do našich lázní vracíme a nakládáme se zas a znova. Vítek si užívá výhled na nás a na zeleň, která nás všechny obklopuje z druhé strany jezírka. Mluvíme o tom, jak se tady dřív nakládal Herkules a  nabíral síly, když plnil úkoly. Protože tak to prý bylo. Nekacám. Fakt! 🙂

„Žádná cedule tu ovšem nevysvětluje, že Thermopylský pramen je jedním z nejstarších, o němž píší starověcí historici, že se tu podle mytologie osvěžoval mezi svými dvanácti úkoly Hérakles, nebo že tu
byla svedena slavná bitva řeckých vojáků proti vojsku perského krále Xerxa I. a nakonec i
novozélandskobritskořeckých jednotek proti německým vojskům.“ -kamarád Net

No prostě to byla paráda a my si to moc užili.

Pak jsme ještě na chvíli přejeli na parkoviště a Michal šel ozkoušet vodu ve vodopádu a v jezírkách, které se utváří pod ním. Říkal, že byla o trošku míň teplá než jezírko předtím.

To už nás tam ale očumovalo pár místních dědků a kamioňáků, kteří se tu zastavují po cestě na koupačku. Takže jsme udělali pár rychlých fotek, zabalili se a jeli dál.

Jo a víte co je největší výhoda těchto pramenů???

 

VSTUP JE ZDARMA a lokalita je přístupná v kteroukoliv hodinu.

Toto místo doporučují vaši EAGLES!

_____________________________________________________________________________________________________________________
Jestli i vy plánujete vyrazit do Řecka, ale nemáte vlastní obytku, mrkněte se na Invii, která nabízí spoustu lukrativních zájezdů do této slunečné oblasti.
ŘECKO S INVIÍ ← 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.