Čechy,  Cestování

Rozhledna Barborka

Rozhledna je umístěna v nadmořské výšce 313 m n. m. v blízkosti Raškovického lesa a v přírodně zajímavé lokalitě bývalých Raškovických lomů. Nachází se nedaleko našeho domova a tak jsme si tam před pár dny udělali takový pěší MINI výlet s kočárkem. Vycházeli jsme z Choltic a šli okruhem, který byl cca 14km dlouhý.

Zhruba v polovině jsme se zastavili na již zmíněné rozhledně Barborce. Samotná rozhledna ještě není otevřena.

TIP: pokud jste cyklo nadšenci, potěší vás info, že se na rozhlednu dá krásně dojet na kole. Nachází se totiž při cyklotrase č. 4128.

Poloha Barborky: 49.9636461N, 15.6367256E
Oficiální stránka obce ZDE.

Pročpak jméno Barborka?
Jméno Barborka bylo vybráno z historického kontextu. V 16. a 17. století patřil region Horních Raškovic k oblasti těžby kamene, byl místem působení skalníků a jejich mlýnské kameny se řadily k nejlepším v českém království. Těžba kamene je řazena do hornické činnosti a patronem horníků je svatá Barbora. A protože se rozhledna nachází v blízkosti vytěženého lomu (vede tam naučná stezka a červená turistická cesta), dostala jméno Barborka, jako vzpomínka na práci a pot místních dělníků.



Rozhledna má dva ochozy, přičemž horní je ve výšce 10 m a vyšlápnete si tam 47 schodů. Když počasí dovolí a je dobrá viditelnost můžete se kochat výhledem nejen na Železné hory, ale až na vrcholky Orlických hor či Krkonoš. Rozhledna však byla zavřená a tak jsme ji nezdolali. Ale to nám vůbec nevadilo. Nechodí se sem pouze kvůli dominantní rozhledně, ale kvůli celému areálu, který ji obklopuje. Ten totiž nabízí venkovní posilovnu, dětské pískoviště, houpačky, prolézačky, kolotoč, venkovní posezení a dokonce ohniště i toalety. Je zde i kiosek, ale ten jsme zatím nikdy neviděli otevřený. Samozřejmostí je i dřevěná socha Barborky.

A protože Železné hory mají pestré geologické podloží, najdete zde i ukázku 12 různých kamenů. Jsou zde ty druhy, které jsou nejhojnější a nejdostupnější. A o každém z nich se dozvíte jeho příběh.

V areálu můžete dokonce vidět i chráněný a vzácný strom – jeřáb oskeruše. V Čechách se jedná o vzácný strom, který je proslavený svými plody – surovinou pro oskerušovici.


Jsou zde i stojany pro „zaparkování“ kol. Pejskaři sem můžou vzít své mazlíčky s sebou. Jen je potřeba je mít v areálu na vodítku.


My jsme vychytali krásný den a tak jsme si dali kafíčko a perník (oboje donešené z domu) a počilovali v prázdném areálu, kde byl krásný klid. Matyas byl jako u vytržení a tak jsme našemu malému zvědavci vše ukázali a dokonce se s Michalem i pohoupal. Takovéto aktivity ho nesmírně baví.

Určitě sem budeme chodit pravidelně, protože je to skvělé místo pro trávení volného času s dětmi. Doufám, že třeba příště celou cestu malého ponesu v nosítku, které máme od BE LENKA a zatím jsme ho moc neupotřebili, protože Matyasovi zatím nejvíce vyhovuje kočárek. V nosítku chce být jen tehdy, když na to má náladu. Ale vozím ho s sebou a občas ho tam dám. Jako třeba tady – chvilku se nechal ponosit po areálu rozhledny.

Po příjemné pauzičce jsme opustili areál rozhledny a vydali se dále po naší trase. Tentokrát jsme zamířili rovnou do lesa, kde jsme Matyho v kočárku pěkně naklepali. Není to žádná asfaltka, ale náš kočár je vytrénovaný. A Matyas má rád, když to s ním pořádně drncá. Fakt. Je prostě od mala zvyklý na jízdu v pořádném terénu. 😀

Užívali jsme si okolní přírody a kráčeli si z vesela dál.
Nakonec jsme se ještě zastavili v obci Svojšice, kde jsme obhlédli místní tvrz, která je ve velmi udržovaném stavu. I zde je možné využít venkovní posezení či dětské hřiště, které je přes cestu.

Svojšická Tvrz

No a pak nám domů zbývá už jen co by kamenem dohodil.

MINI výlet se nám krásně vydařil a všichni jsme si ho užili. Maty se chvíli prospal, ale většinu cesty byl vzhůru a prozkoumával zvědavě okolní terén.


Byl to kvalitně užitý den!



Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.