Cestování,  Zahraničí

Shrnutí Chorvatska

Oblázkové pláže. Průzračné moře. Fantastické národní parky. Panoramatické výhledy na pohoří. Slunné dny. Roztomilé promenády. Historická města. Krásné přístavy. Čisté řeky. Turistické atrakce. Členité pobřeží. Výborná zmrzlina.  Stovky ostrovů. To je jen malinký výčet toho, co vám krásné Chorvatsko může nabídnout. 

 

Chorvatsko se pyšní spoustu krásných pláží, které jsou jedny z nejčistších v celém Středozemním moři. Nám se na nich opravdu líbilo a ta voda! Krása. Ale tato země není pouze o moři a plážích. Je i o překrásné přírodě. Má krásné národní parky, ze kterých jsme si pro naši návštěvu vybrali Plitvická jezera, která popisuji v tomto samostatném článku.  A hned jak jsme se nabažili sluníčka a naše kůže byly pořádně propečené, vydali jsme se i na trek, při kterém jsme vystoupali na vrchol hory Vojak. I o tomto výstupu si můžete přečíst tady pár řádků.

 

„Pokud se nějaká země může pochlubit rozmanitou přírodou plnou bohatých a krásných scenérií, pak je to právě Chorvatsko. Můžete zde obdivovat divoké a drsné skalnaté rokle, strmé říční údolí nebo úchvatné členité pobřeží se stovkami miniaturních ostrůvků.“ – kamarád Net


Chorvatsko je velice oblíbenou turistickou destinací a my už chápeme proč. Je tam prostě krásně!

 

Makarská

V tomto přímořském letovisku jsme byli celkem 3 dny, které jsme trávili s naším kamarádem Pavlem a jeho rodinou. Bylo nám řečeno, že ve městě žádné free parkoviště neseženeme, abychom byli poblíž jejich areálu. Ale nakonec se nám to povedlo a my spali dvě noci za benzinkou na malém parkovišti, kde jsme nechávali Vítka celý den, když jsme byli na pláži. Na Makarský si nebudete připadat ani jako v cizině, je tu hodně Čechů…..moře Čechů. Jakože fakt, češtinu jsme slyšeli na každém kroku.

Pláže jsou tu kamínkové tak, jak bývá v Chorvatsku zvykem a moře je tu krásně průzračné jako zrcadlo. Je tu vysoký výskyt ježků, takže určitě doporučujeme boty do vody, ale zvládnete to I bez nich stejně jako my. Navíc z moře se vám otevřou výhledy na krásné pohoří Biokovo, které je hned za Makarskou.

 

 

Pojali jsme to jako tří denní dovolenou, kdy jsme přes den relaxovali na pláži s přáteli a jejich malou neposednou dcerkou, kterou jsem si oblíbila a večery jsme trávili procházkami po promenádě či hraním minigolfu. Slunce tu pražilo jako snad nikde jinde a my si pořídili i slunečník a 50tkový dětský opalovák pro Michala. Dokonce jsme se vydali na krátkou plavbu na člunu. Byla to zábava a my si to užili. Makarská je určitě ideálním místem pro letní dovolenou s malými dětmi.

 

 

Historická města

Právě ta se nám tam velice líbila a překvapilo nás kolik jich tam je. Pár jsme si jich prošli. Chorvatsko má bohatou historii!

 


Dubrovník

Samostatný článek o historické části města si můžete přečíst tady.

 

Omiš

Hezké město, kterým protéká řeka Cetina přímo do moře z nedalekého kaňonu.
Vítka jsme zaparkovali na bezplatném parkovišti u paneláků kousek od centra. Prošli jsme si menším tržištěm a prozkoumali několik jak jinak než úzkých uliček, které máme tak v oblibě. Jednou z nich se dostane po schodech až k pozůstatkům zachovalé části městského opevnění Peovica, kde je nutné zaplatit vstupné. To jsme my však v plánu neměli a tak jsme se pouze kochali výhledy na město. Pak jsme  zamířili dolů kolem kostela sv. Michala. Všudepřítomné jsou samozřejmě restaurace s posezením a obchůdky se suvenýry, které jsou zakomponovány do zajímavých městských domů a paláců. Po celou dobu naší návštěvy nám místní nabízeli výlety loďkami proti proudu řeky do kaňonu. My však vždy s úsměvem na rtech odmítli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zadar

Toto město je turisty velice vyhledávané. My si zaplatili parkovné pro Vítka v přístavu a vydali se k našemu bodu zájmu, kterým byly Mořské varhany, které jsou opravdovým unikátem. Určitě to stojí za chvilku vašeho času. Jsou to prostě schody u moře, ze kterých se alespoň při menším vlnobití vychází libozvučné tóny připomínající tóny varhan. Bylo tu spoustu lidí, kteří posedávali jak na schodech tak i v okolí a poslouchali mořskou hudbu. Chvíli jsme se tu také zdrželi a pak jsme se prošli kousek po městě kolem pozůstatků opevnění z dob římské vlády a kolem Pevninské brány.

„Mořské varhany se skládají z 35 trubek o různém průměru. V každé trubce je otvor, trubky jsou různě dlouhé a různý je i jejich náklon. Na nich jsou pak umístěny píšťaly, které budou vydávat 7 akordů složených z 35 tónů vyluzovaných proudem vzduchu vytlačovaného v trubkách vzdutými vlnami.“ – kamarád Net

 

Trogir

Je starobylé město, které patří mezi nejnavštěvovanější města Dalmácie. Jeho historické jádro je zapsáno na seznamu UNESCO jako jedinečný příklad románského ostrovního městečka. Největším magnetem je katedrála s proslulým Lvím portálem.
Tady jsme si opět chtěli zaplatit parkovné v přístavu, ale když šel Michal k parkovacímu automatu, dal mu nějaký pán parkovací lístek s tím, že už odjíždí a že tam je ještě nějaký čas. Tak jsme aspoň ušetřili nějakou tu kunu. Přes most jsme se vydali podél moře k historickému centru, kde jsme se prošli v úzkých uličkách mezi domy, restauracemi a obchody. Chodidla jsme si pak ochladili na kamenné pláži ve vlnách moře.

 

 

Split

Tak tady se nám podařilo zaparkovat kousek od centra ve vedlejší ulici obydlené čtvrti. Opět jsme se městem jen prošli. Měli jsme však štěstí a v historické části jsme viděli hraný proslov Ceasara, který byl v pravé poledne. Na rozpáleném náměstí bylo mraky potících se turistů, kteří si dupali po nohou a nadšeně pozorovali představení. My jsme se však hned po proslovu vydali dál přes Diokleciánův palác do velké tržnice, kde prodávají hlavně domácí produkty až do přístavu, kde jsme obdivovali mimo jiné i dva obří cruisery. Po cestě zpátky jsme si v marketu koupili chlazené pití, protože byl děsný pařák.

 

 


Hned jsme pak vyrazili k blízké pevnosti Klis, která se nachází na vyvýšenině v širokém sedle mezi pohořími Kozjak a Mosorkde, kde pro změnu nebyla ani noha a my si to vychutnávali. Jo a mimochodem i zde se natáčely GOT (Hra o trůny). Vstup do pevnosti je samozřejmě placený, takže jsme se prošli jen kolem a pozorovali jsme Split, který jsme měli z té výšky jako na dlani.

 

 

Spaní na divoko

Věčně propírané téma že?! V Chorvatsku jsme spali 12 nocí na divoko a bez jediného problému – naštěstí. Možná je to proto, že jsme vybrali našeho Vítka a stavěli ho tak, aby byl co nejméně nápadný. Né vždy každému hned dojde, že v tomhle malém zeleném dělňasovi někdo přespává. Faktem ale je, že Chorvati si tohle dost hlídají. Né jen, že po autech parkující mimo kempy jdou policajti, ale i místňáci. Důvod je patrný. Peníze. Ušlý zisk. Protože Chorvati jsou na prachy jak jatí.

Stalo se nám, že jsme byli upozorněni od manažera benzinky (jak jsme spali na Makarský), že je to soukromý pozemek a že bychom dnes měli odjet. Opět jsme tady doplatili na to, že jsme tu spali dvě noci po sobě a parkovali tam i dva celé dny. Toho si prostě lidi všímají.

No a druhá nemilá zkušenost byla, na tom skvělém spotu u řeky, kde jsme kempili dvě noci a tři dny, kousek od vstupu do NP KRKA. Přijel tam postarší místní občan na skútru a začal na nás pořvávat “no camp” a něco ve stylu, že už tu jsme 3 dny a že jde na policii. Stejně pak pořvával I na pár, který se tam přijel jen okoupat a zrovna si vyndali sezení a obědvali. My jsme se o hodinu později raději přesunuli jinam. Nechtěli jsme přeci jen zbytečně provokovat.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A kdo pojede do Plitvic, určitě se stavte na noc ve free kempu, který jsme našli v P4N. Moc se nám tam líbilo a pohodlně jsme tam spali 3 noci. Navíc je tam k dispozici voda, záchod, umyvadlo, sprcha a dvě menší ohniště. Takže opravdu top!

Souřadnice tohoto skvělého místa N44.8496, E15.4076.

 

 

 

 

 

 

 

Pitná voda

Nevím jestli jsme se jen špatně dívali nebo jeli po špatných silnicích, ale u pobřeží jsme skoro nenarazili na kohoutky s pitnou vodou, kde bychom si dočepovali zásoby. Občas jsme narazili ve městech na nějaká ta pítka, ale nebylo tam kde dojet s autem, abychom naplnili barely a navíc to byl jen malý čůrek vody. Vodu jsme si tedy doplnili u Pavla v apartmánu a pak u stánku s občerstvením u parkoviště v Plitvicích. Jinak s vodou bída.

 

 

 

Chorvatsko v bodech

 

– když nakupujete ve velkých supermarketech, není to tam tak drahé

– mají výbornou zmrzlinu, která není ani děsně předražená

– silnice v dobrém stavu, pořád budeš potkávat Čechy

– placené sprchy na plážích (hlavně Makarská)

– kamínkové pláže s průzračnou vodou, krásná příroda

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.