Cestování,  Zahraničí

HIRTSHALS

Toto Dánské šestitisícové městečko je dnes důležitým rybářským a trajektovým přístavem ležícím na břehu Severního moře. A právě odud EAGLES vyráží do Norska.

Naší tříměsíční prioritou je Norsko a proto jsme se rozhodli, že se po cestě tam nebudeme zbytečně zdržovat. A pro klid v duši jsme si po cestě tam naplánovali cca dvou denní rezervu, kdyby se náhodou po cestě něco potento. Cesta z Čech nám však ubíhala rychle, za okénky se nám měnila krajina jako na filmovém pásmu a Vítek si to celý nadšený, že je zase s námi na cestách, uháněl dál a dál. Všechno se to obešlo bez jediného problému.

Teda vlastně kecám………jeden malý zádrhel nastal.

V Polsku, když jsme si chtěli uvařit kafe k snídani, jsme zjistili, že nám paní na benzince v Čechách dala jednu bombu prázdnou. A tak jsme to museli vzít z Polska opět směr Čechy, koupit novou bombu a pak už fofrem přes Německo, kde jsme spali jednu noc na klidném spotu u louky, kousek od dálnice, rovnou do Dánska. Problém z bombou jsme vyřešili rychle a ani to pro nás nebyla extra velká zajížďka. Německem a Dánskem jsme projížděli většinou po dálnicích, které jsou zadarmo.

 

 

Přijeli jsme k městu Hirtshals, kde jsme prvně obhlédli přístav, odkud se budeme s Vítkem naloďovat na ferrynu a pak jsme prozkoumávali okolí a hledali si místečko, kde se na následující dva dny vykempíme. Ze začátku to vypadalo, že skejsneme na parkovišti vedle autobusů, protože tu celkem často na všech lepších spotech mívají cedule “NO CAMPING”, což nás trochu naštvalo, ale není se čemu divit, když tu mají kemp. 

 

 

Ale nakonec se nám poštěstilo a my našli super spot, kde jsme to upíchli. Je to menší plácek/parkoviště, ke kterému vede polňačka a nachází se hned u obřího areálu FYRKLIT. K dispozici tu je pouze jedno venkovní sezení a to nám naprosto vyhovuje. Za celé dva dny, co tu kempíme, sem nepřijelo jediné auto, takže naprostá parádička. A navíc je tu výhled na místní maják, který jsme obhlídli už po cestě sem. A tak si to tu tak prostě užívali. 

 

 

Nejprve jsme si to tu v okolí pořádně prošmajdali pěšky. Mají tu dlouhou čistou pláž, kterou lemují písečné duny pokryté travinami, mezi nimiž vede několik úzkých cestiček křížemkrážem. Místy narazíte i na dřevěné schody, které vás stoprocentně vyvedou ven z velkého bludiště. Moře je ještě studené, je přeci jenom začátek května a jsme více na severu, ale o to více je čisté a průhledné. V kombinaci s písčitou pláží a travnatými dunami to vypadá krásně.

 

 

A jako třešnička na dortu je tu dominanta tohoto místa, maják, který se majestátně tyčí nad zemí a večer osvětluje okolí. Jo a málem bych zapomněla, že všude kolem majáku jsou v travnatých dunách zabudované bunkry. A je jich tu fakt spopusta. Můžete se jimi procházet a nebo na ně vylézt a užívat si výhledy na moře a okolí. Moc si tu vycházky a výhledy užíváme.

 

 

Kousek od místa, kde kempíme se na travnaté duně nachází i „prázdninová chata“, která mě naprosto nadchla. Je jednoduše postavená ze dřeva a má hodně oken, takže bude vevnitř hodně přírodního světla, což se mi líbí. Navíc má super terasu a výhled na moře, které je co by kamenem dohodil 🙂
Takový sen….

 

 

Druhý den se rozhodneme více prozkoumat areál, u kterého kempujeme. Je to obří komplex, kde musí být v sezoně fakt natřískáno. Je trochu odlehlejší, ale za to je tu v okolí parádní klid. Návštěvnící tu mají všestranné vyžití. Areál má venkovní bazén, vnitřní bazén, výřivky, venkovní hřiště, venkovní trampolíny, dráhu pro malé  motokáry, minigolf, golf, venkovní sezení atd atd. To jen tak podle toho, co jsme tu viděli. Před recepcí jsme náhodně objevili free wifinu, která celkem valí a tak jsme ji tam párkát byli sosnout. Třeba pro nahrání fotek a tohoto článku, kterým se právě pročítáte 🙂 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Největší radost jsme měli ze stojanu s koly, které si můžete zapůjčit. Funguje to tak, že do takového malinkého stroje strčíte jedno euro, vytáhnete řetěz a můžete jezdit. Ano, funguje to na stejném principu jako vypůjčení vozíku u supermarketu. Výhodou je, že kolo můžete vrátit i v jiném stojanu, po městě a okolí jich tu mají několik. Když kolo v pořádku vrátíte a uzamknete, minci vám to vrátí a vy jsme se tak projeli na kole zadarmo. No a my měli volný den a tak jsme se rozhodli, že si kola vypůjčíme. Ale zjistili jsme, že nemáme potřebou minci(1éčko). A tak jsem z peněženky vytáhla České a Anglické mince a zkoušeli jsme, která padne. Nakonec to vyhrála Česká 5ti kačka 🙂

 

 

Na kolech jsme jezdili většinu dne po okolí, po městě, podél pláže, kolem přístavu, podél obytných zón a nakonec jsme je zaparkovali ve stejném stojanu, kde jsme si je vypůjčili. Paráda! Měli jsme radost, že jsme se projeli a zabavili se tím. Zbytek dne už jsme se potloukali kolem auta a četli si knížky. 

 

 

Město samotné se nám líbí. Je to tu čisté a lidé jsou tu milí. Zamilovali jsme si místní domy, které jsou hodně prosvětlené. Mají opravdu spoustu velkých oken a tak často místním vidíte do kuchyně a obýváku. Navíc jsou to baráčky opravdu stylové. A celkem se nám zamlouvá lokalita. V centru města naleznete všechno. Mají tam kavárny, restaurace, školy, knihovnu, obchody s oblečením a suvenýry, hračkářství, obchody s potraviny atd. Vše je tu hezké a udržované.

 

 

Jediné, co se nám tu nelíbí, jsou ceny potravin, které jsou oproti cenám v Čechách 2x i 3x vyšší. O tom jsme samozřejmě věděli už dopředu a proto máme Vítka napakovaného už z Čech, ale i tak jsem se vydala do Sparu, abych se přesvědčila na vlastní oči. A pro vaši představu jsem tam i něco na rychlo pofotila. V Dánsku se platí Dánskou Korunou, zkráceně DKK. Jedna tahle DKK má hodnotu 3,42 Kč. Takže za kilo jablek tu zaplatíte od 68,57 Kč, za sandwich od 68,40 Kč, za tousťák od 20,40 Kč, za cereálie od 119,83 Kč, za kávu od 136,98 Kč, za džus od 41,31 Kč, za plechovku piva od 51,26 Kč, za mléko od 25,71 Kč, za vejce od 85,54 Kč. Schválně jsem vybírala potraviny s nejnižší cenou, abyste vy i já měli přehled 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tak teď ještě honem přemýšlím, co bych vám o tomto místě napsala.  A myslím, že už jsem všechno vypotřebovala na řádky výše.

Počasí nám tu přálo a všechny dny jsme měli slunečno a teplo. Dánsko a toto místo nás nadchlo a určitě se do této země jednou rádi vrátíme. 

 

 

 

Pokud tedy pojedete z tohoto města ferrynou, doporučuju sem dorazit alespoň den před odjezdem lodi, abyste měli čas toto krásné místo prozkoumat.

Teď už ale musím jít a poklidit naší pojízdnou garzonku, protože dnes v 18h s Vítkem zamíříme na ferrynu, která nás zaveze do očekávaného Norska.

Už se nemůžeme dočkat!!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.