Cestování,  Zahraničí

SALINA TURDA

Unikátní solná jeskyně v Rumunsku ukrývá pod povrchem magický svět. Zapomeňte na stalagmity či stalaktity. Toto je naprosto něco jiného. V hloubce 100 metrů pod zemí vás čeká něco neobvyklého! Americký portál Business Insider o tomto solném dolu píše jako o nejkrásnějším podzemním místě na Zemi. O tom, zda je to pravda jsme se přesvědčili na vlastní kůži.


Přespávali jsme asi 200 metrů od Saliny Turdy na odpočívadle podél silnice. Což byl mimochodem fajn spot. Po probuzení následovala ranní rutina (snídaně, čištění zubů, nachystání se). Byla neděle ráno prodlouženého víkendu a my počítali s návalem turistů. Proto jsme se do jeskyně vydali cca 15 min po otevíračce, která je v 9:00. Přeparkovali jsme do areálu, kam se už pomalu sjížděla jiná auta a otevírali se okolní stánky se suvenýry a s občerstvením. U pokladny jsme zaplatili 65 lei = cca 390 Kč za dva vstupy plus parkovné za Vítka. Bez problému jsme se dorozuměli anglicky. Popisky a značení je jasné a zřetelné. Informace naleznete i v ájině. Procházíme přes vstupní turnikety, kde musíme označit naše vstupenky, aby nás pustili dál. Po pár krocích jsme už u tunelu, který míří po schodech dolů. Vydáváme se jím. Po chvíli pociťujeme, že teplota klesá a je tu chladno. I vlhkost vzduchu se zvyšuje. Ale není to tak hrozné, jak jsem si myslela. Sejdeme po schodech do dlouhé chodby, kde jsou fotografie solného dolu a odbočky do různých dolů a jejich částí. Vidíte tam i pozůstatky práce při těžbě. Ve vitrínách můžete zkoumat i různé nástroje, které k práci dříve používali.

Dolů je tu hned několik. Rudolfův důl, Terezin důl, důl Gizela a galerie Františka Josefa. Procházíme chodbami, které nepůsobí temně či klaustrofobicky. Všude je tu dost prostoru a dost světla. Takže žádné obavy mít nemusíte. Je to skvělé! Něco, co v podzemí prostě nečekáte. Zdi jsou pokryté solí a lesknou se, protože jsou navlhlé. Sůl je tu vlastně skoro všude. Místy jsou i ochranné sítě a najdete tu i solné krápníky.

 

 

Do Rudolfova dolu se dostanete buď výtahem, který je dlouhý a opravdu vypadá jak z nějakého sci-fi filmu. Nebo zvolíte jedno ze schodišť stejně jako my. Na schodištích je zatím prázdno, protože jsme tu opravdu mezi prvními návštěvníky. Sejdeme tedy několik pater po dřevěných schodech na dno Rudolfova dolu, jehož výška je 50 m, délka 80 m a hloubka 50 metrů. Zde nacházíme osvětlený zábavní park, kde je minigolf, bowling, ruské kolo, divadlo, pinpongové stoly a hřiště pro děti. Vše je za poplatek… kromě dětského hřiště. Je zde i kulatý stánek se suvenýry, který už obklopují turisté. Pomalu se to tu jimi začíná plnit. Je tu však dost místa pro všechny 😀 Je tu i spousta laviček a posezení, kde můžete odpočívat či zběsile chytat wifinu jako většina turistů. Všude ze stropů visí svítící zářivky a spolu s výhledem na výtah to působí opravdu velkolepě.

To ale není vše!

Je tam i „balkon“ ze kterého je vyhlídka do Terezina dolu, který z vrchu vypadá famózně.


Terezin důl je hluboký 90 metrů a má tvar zvonu. Na jeho dně je podzemní jezero, v jehož středu se nachází ostrov, na kterém jsou ze dřeva vystavené odpočívadla, posezení, altánky apod. I zde je vše osvětlené a vypadá to skoro jako součást nějaké vesmírné stanice. Je tam i půjčovna loďek.

Takže sejdeme dalších pár pater po schodech a po dřevěném mostu přejdeme na ostrov, kde se kocháme výhledy na důl zespoda. Nakonec platíme 15 lei = cca 90 Kč a půjčujeme si loďku. Usoudili jsme, že je pro to teď vhodný čas, než se sem naženou ostatní a vznikne tady tlačenice. Pán, který má loďky na starosti, nám pomáhá s nastoupením a vysvětluje co a jak. Pak už se odpichujeme od břehu a Michal s námi a naší loďkou vyplouvá po jezeře obkroužit ostrov. Užíváme si to! Je to opravdu zvláštní pocit se takhle v klidu projíždět po jezeře 100 metrů pod zemským povrchem. Děláme fotky a točíme nějaké záběry do videa. Když ostrov začínáme objíždět po druhé, začíná se to tam hemžit loďkami. Jednu z nich řídí slečna pubertálního věku a opakovaně do všech bourá. Jenom nás sejme asi 3x. A to i přes to, že se jí Michal vždy snažil vyhnout. Jezero si objíždíme 4x kolem…..z jedné strany, pod mostem a kolem z druhé strany. Nakonec s loďkou zamíříme ke břehu a opouštíme ji. Po schodech zamíříme nahoru, ale tentokrát se už často musíme vyhýbat lidem mířícím dolů.

Nakonec si ještě odskočím na dámy, kde je už fronta, protože tu mají pouze dva záchody, ale odsejpá to. Pak se ještě procházíme po Rudolfovu dolu, kde se to už hemží lidmi a nakonec zamíříme do fronty k výtahu, protože nahoru se chceme vyvézt. Čekáme asi 7 minut a pak se spolu s dalšími 5 spolucestujícími přibližujeme k zemskému povrchu.

 

 

Projdeme hlavní chodbou a pak vystoupáme po schodech v tunelu, ze kterého jsme sem přišli. Vracíme se stejnou stranou.

V jeskyni jsme byli necelé 3 hodiny.
Určitě to stálo za to a to i za to vstupné, které není tak drahé, jak bychom čekali.

Za nás toto místo jednoznačně doporučujeme a rádi se sem vrátíme…..

….protože SALINA TURDA je zážitek!

 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.