Cestování,  Zahraničí

FREE CAMPING ve Španělsku

Neboli WILD CAMPING ….. či lidověji „kempování na divoko“. Jóóóó, to my milujeme. Dost jste se nás ptali na to, jak je to s přespáváním na divoko ve Španělsku……jestli je to bezpečné a jestli se to dá….a podobně. Rozhodna jsem se tedy tomuto tématu věnovat celý článek.

Jak víte, spíme zásadně na divoko, protože to prostě a jednoduše máme rádi. Což znamená, že nejezdíme do kempů. Vše co potřebujeme na cestách si vozíme v našem Vítkovi a kemp nám nenabídne nic extra navíc.

Spací spoty si vybíráme sami po cestě a nebo vsadíme na označené místečko v osvědčené apce (nejraději máme »P4N« a nebo »Wild Camping TIPS« )

Navíc jsme na FB založili skupinu s názvem: »MILUJU FREE CAMPING«, ve které se snažíme shromáždit lidi, kteří milují právě tento styl cestování. Předávají si tam rady, zkušenosti, tipy a sdílejí spou své  zážitky, fotky či články. A jestli mezi ně patříš i ty, neváhej a přidej se k nám 🙂


(spot naleznete na 40.073267, -0.52632760721)

 

V některých zemích to jde snadno a bez problémů a v jiných zemích je to složitější…..ba dokonce zakázané. Což teda nechápu, ale oukej. Zákazy respektujeme a z vlatní zkušenosti víme, že se nevyplácí je porušovat. 

Samozřejmě je nutnosti dodržovat pravidla přespávání na divoko, tak jako to děláme my!
– jestli je neznáte, tak si je vygůglujte, ale věřím, že až to uděláte, tak zjistíte, že je vlastně dodržujete, aniž byste je znali jako psaná pravidla – teda pokud nejste zabedněnci 😉

 

(spot naleznete na 40.339969, 0.38587285559)

 

 

No a abychom se dostali k tomu důležitému…..

Španělsko můžeme zařadit k těm zemím, kde jde spaní na divoko bez problémů.

Teda aspoň u nás tomu tak bylo. Španělsko jsme projeli celé dokola a nemáme jedinou špatnou zkušenost. Kempovalo se nám tam fajn. 

 

 

Zhruba takhle jsme jeli.

Spali jsme často u pobřeží, ale občas i ve vnitrozemí.
Potkávali jsme tu dost obytek, pro které tu mají udělená i speciální parkoviště pro přespání, která mají k dispozici často výlevku, venkovní sezení, vodu, grily apod. My jsme se ale takovéhle parkoviště snažili navštěvovat minimálně. Spíš jsme vyhledávali spoty u pláží či v přírodě. Celkově mám dojem, že jsou tady kempování na divoko celkem otevření a ve Špáňu je to celkem populární styl cestování. A proto se sem se svými pojízdnými domky stahuje dost cestovatelů a turistů z celého světa. 

Přespávali jsme u pláží, na útesech, na parkovištích, u přístavu, v horách apod. Vždy na pohodu.

Když najdeme lepší spot, vyndáme si i sezení a nebo využijeme to, které tam už je. O to je to pak jednodušší a trochu pohodlnější. Stoly většinou nabízejí víc prostoru než ten náš malý skládací, který si vozíme ve Vítkovi.

 

(spot naleznete na 38.630917, 0.0016839941136)

 

Často jsme pogrilovali na fajn klidném místě. Bez otravných pohledů kolemjdoucích, kteří i často nechápavě kroutí hlavou. Ale co….. my si za pohodové atmosféru ugrilujeme večeři a o to víc nám pak chutná. 

Dost jsme zde vídali policejní hlídky, kteří jezdili v autech a jen nás obhlíželi a kontrolovali, jestli neděláme nepořádek. Stejně tak kontrolovali jestli jsme ok. Ale ani jednou jsme s nimi nemluvili – nebylo potřeba. Vždy jen přijeli, okoukli nás, popřípadě si posvítili na espézetky, něco překontrolovali a zase odjeli jako by nic. Prostě bez problémů. Když budete dodržovat zásady free campingu a chovat se slušně a nebudete na jednom spotu kempit dlouhodobě, nebudou vám dělat problémy.

Hlavně u pobřeží je free kempování dost populární a sjíždí se sem lidé všech věkových kategorií. Takže zde narazíte na různorodé typy lidí.

 

(Spot naleznete na 38.2258, -0.51058164918)

 

A co se týče té bezpečnosti…….. tak my jsme se zde cítili celkem v bezpečí. Nebylo to úplně stoprocentní, protože nás spousta lidí předem varovalo, že si máme dát pozor, protože se ve Španělsku dost obytky vybírají…… často se s námi podělili o svou nemilou zkušenost. A že těch historek nebyla hrtka nýbrž pěkná hromada. A tak jsme to tak nějak měli v podvědomí a byli více obezřetní něž normálně. Ale vyloženě nebezpečně nebo v ohrožení jsme se tam necítili.

Možná to bylo hlavně proto, že už nebyla haví sezóna a tak se tady auta nevybírala jako na bežícím pásu. Možná to bylo proto, že jsme měli kliku. Kdo ví. Ale nebezpečně jsme se zde necítili a kempování na divoko jsme si zde opravdu užívali. 

Vám doporučuji to stejné. Buďte obezřetní, ale nebojte se.

Dokonce jsme povýšili na vyšší úroveň a pořídili jsme si sprchovací stan za 34 euro, který je naprosto parádní a jednoznačně ho doporučujeme.

Sháněli jsme ho v ostatních zemích už nějakou dobu, ale oni ho prostě nikde něměli skladem. A tak se nám poštěstilo až ve španělském Decathlonu. Ale jsme rádi, že jsme zainvestovali. Je to fakt parádní věc 🙂

 

Takže tak!

 Free camping ve Španělsku určitě doporučujeme!

 

#milujufreecamping

#domovjetamkdeparkuju

 


(Spot naleznete na 38.985944, -0.149622431377)

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.