Jak získat National Insurance Number v Anglii?
Hodně z Vás zajímá, co je potřeba zařídit, abyste mohli dostat v Anglii práci. Ptáte se mě i na pojištění a podobně. Že prý je potřeba nějaké číslo. Zde v článku v krátkosti sepíšu, jak je možné získat National insurance number (NiN), které je potřebné pro zaměstnání. A co je k tomu potřeba.
NIN
National insurance number neboli zkráceně NIN či NINo, je číslo, o které je nutné si v Anglii zažádat, abyste tam mohli pracovat. Pod tímto číslem, které Vám přidělí, jste evidováni v Britských databázích. Týká se to zejména placení daní a pojištění.
Když do Anglie přijedete je nutné si co nejdříve zavolat na telefonní číslo 0345 600 0643 a domluvit si s nimi osobní schůzku. Schůzka se bude konat v nejbližším Job Centre Plus od místa, kde se nacházíte. Doporučuju tento telefonát neodkládat, občas tam je čekačka i několik týdnů na volný termín, protože tyto pobočky jsou velice vytížené a termíny mají plné. Volejte tedy ihned po příjezdu do Anglie a termín si s nimi domluvte. Až budete volat, operátor po Vás bude žádat adresu, na které pobýváte, osobní údaje (myslím, že to bylo jen jméno, příjmení, datum narození a anglické tel.číslo) a důvod proč NIN požadujete(kvůli práci přece). Určitě je dobré mít tyto údaje připravené předem. Buďte připravení i na, že možná budete Vaše údaje hláskovat. Mě to trochu zaskočilo, ale nakonec dobrý 🙂
Po získání informací Vám operátor sdělí Vaše referenční číslo a datum, čas i místo, kam se dostavíte na schůzku. Tyto údaje si zapište. Nicméně Vám ještě na Vámi uvedenou adresu pošlou dopis, ve kterém budete mít tyto údaje shrnuty. V případě, že jste v páru a nebo třeba máte kamaráda, který bude taky žádat o NIN, je možné to operátorovi sdělit a domluvíte si buď časově stejný termín nebo s časovou odchylkou cca půl hoďky. Určitě je lepší když tam jedete ve více lidech, ale sami to určitě zvládnete taky.
V případě, že nespíkujete moc dobře anglicky, nemějte z toho velkou hlavu, operátoři, jsou na to zvyklí a určitě se s nimi domluvíte. Pán, se kterým jsem mluvila já, byl velice příjemný. A jestliže máte opravdu veliký strach, můžete požádat někoho jiného, ať zavolá za Vás. Při telefonátu, byste měli být přítomní, možná si Vás budou chtít ověřit. Já jsem si to však zařídila jak pro sebe, tak i pro Michala a ověřovat ho nechtěli.
V dopise, který Vám zašlou bude uvedeno i jaké doklady si s sebou máte vzít. Jsou to doklady, bez kterých Vám NIN nevystaví.
Když jsem nám zařídila termín schůzky, začala jsem z ní být nervózní protože jsem věděla, že moje angličtina není super a ještě jsem moc rozmluvená nebyla. Měla jsem obavy, na co všechno se mě vůbec budou ptát a co tam s nimi budu vše prodiskutovávat atd. Nakonec to bylo vše velice snadné. Proto obavy nemějte. Všude jsou moc ochotní a nápomocní lidé.
Když jsme se dostavili na pobočku v požadovaný čas, šli jsme na řadu celkem rychle. Bylo tam sice dost cizinců, ale i dost pracovníků. Poznamenali si naše jména a referenční čísla a během chvíle si nás vyvolali. Řekla bych, že jim to tam celkem odsýpá. Každý jsme šel k jinému pracovníkovi. Já dostala velice příjemnou paní ve středních letech, které jsem se prokázala pasem a ona se mě dle údajů v něm ptala na mé osobní údaje, aby si ověřila, že to jsem opravdu já. Myslím, že jsem dokládala ještě občanský průkaz, vždy tuším chtějí alespoň dva doklady totožnosti.
Následně se mnou začala sepisovat žádost o přidělení NIN. Musela jsem doložit i takzvaný „proof of address“. To je důkaz/potvrzení, že máte v Anglii zařízené bydlení. Jedná se o jakýsi úřední dopis. Nemůže Vám to někdo jen tak načmárat na kus papíru, s tím, že potvrdí Vaše ubytování. Dále jsem tuším vyplňovala údaje o zaměstnavateli.
Potřebovat budete i místní bankovní účet. My jsme si ho založili u banky Barclays, kterou můžeme jedině doporučit.
Mezi telefonátem a osobní schůzkou totiž uběhli asi čtyři týdny a my mezitím už pracovali, což můžete protože zaměstnavatel Vám může vystavit dočasné NIN, než se vyřídí vaše osobní, ale někteří zaměstnavatelé Vás mohou odmítnout.
V průběhu sepisování žádosti se mne pracovnice ptala, za jakým jsem tam účelem, odkud jsem, jak se mi tam líbí, co plánuji dál a podobně. Proto to na mě působilo méně formálněji a o to více příjemněji. Následně se mě ptala i na potřebné otázky typu, od kdy tam jsem, jak dlouho tam budu, jaká byla moje poslední práce atd. Na vše se dá snadno odpovědět.
Po vyplnění formuláře mi paní předala papír, na kterém byly uvedeny mé údaje,
datum do, kdy mi přijde NIN na adresu (myslím, že se jednalo o 4 týdny) a telefonní číslo, kam mám zavolat, když mi po uplynutí té doby NIN nepřijde. Následně jsme se rozloučili a bylo to. Takže žádná big story 🙂 Prostě pohoda.
NIN nám do uvedeného termínu dorazilo na naši adresu. Po obdržení už ho jen musíte nahlásit zaměstnavateli atd.
DŮLEŽITÉ: Po získání NIN jej můžete používat po celý Váš život. Takže si ho dobře uschovejte 😉
POZNÁMKA: V případě, že si plánujete jet do Anglie přivydělat jen krátkodobě, nemusíte žádat o NIN. Jedná se o dobu tří měsíců. Jestliže budete v Anglii pracovat déle jak 3 měsíce, nemusíte si zařizovat NIN.
Upozorňuji, že uvedené informace byly aktuální k roku 2015/2016.