Cestování,  Zahraničí

Shrnutí Řecka

Řecko, oficiálně Řecká republika, je stát ležící v jižní Evropě – na jihu Balkánského poloostrova. Rozkládá se jak na evropské pevnině, tak na četných ostrovech v Egejském, Krétském, Thráckém, Středozemním a Jónském moři. A my se v nich okoupali. A celé Řecko jsme si zamilovali. V Řecku jsme byli celkem 17 dní, což je nejvíce v jedné zemi od výjezdu a ukrojili jsme si z něj velký kus.

 

Stručně k této krásné zemi

V Řecku už jsem byla v minulosti 2x na dovolené…… na takové té typické. Týden dovolená v apartmánu…. na jednom místě….. na jedné pláži. Tentokrát jsem měla možnost Řecko poznat více. Více pláží, více měst, více letovisek, více přírody, více Řecka, ale apartmán pořád jen ten jeden stejný, ale přece jen neobvyklý. Náš dům na kolech Vítek.

 

 

V Řecku jsme byli celkem 17 dní a ani nám to nepřišlo. Uteklo to jako voda, však to znáte 🙂
Tato země je opravdu krásná a nabízí toho spoustu. Má krásné pláže a moře, ale i taky divokou přírodu. Starobylá historická města, ale taky moderní centra. Překrásné ostrovy i nádhernou pevninu.

 

 

Řecko je zemí, která těží hlavně z turismu a tak nepočítejte, že to tam bude levné. Protože není. Nevím, proč nás nenapadlo nakoupit větší zásoby trvanlivých potravin v Bulharsku, kde je to levnější. Nicméně jsme to neudělali a později si to několikrát vyčítali.

Řecko je v podstatě o moři a plážích. Proto v sezóně přímořská letoviska praskají ve švech a na kopcích o pár kilometrů dál se leda tak prohání vítr. A tam se proháněl i náš Vítek.

 

 

Sopka Methana

Methana je název neaktivního lávového komplexu, který se nachází v Peloponézu. Nejvyšší bod  leží 760 m.n.m. a my si tam vylezli. Né teda z nuly……vlastně jsme vyšlápli jen kousek, protože do výšky cca 700 m.n.m. nás vyvezl Vítek a to i s rozbitými brzdami. Dali jsme mu zabrat, ale popral se s tím na výbornou.

 

 

Z vrcholu sopky se nám otevřely panoramatické výhledy na okolí, které bylo krásné a z velké části ho tvořilo moře a kopce.

 

 

Tato sopka nevylučuje možnost obnovení sopečné aktivity v oblasti…..a to kdykoliv. I v tu chvíli, kdy jsme tam byli. Strach jsme však nepociťovali 😀

 

 

Řekové mají všechno na háku

Jojo. Tak to prostě je. Tak to tam prostě chodí. Žádný spěch. A už vůbec ne pokud jde o práci. Víděli jsme často prázdná staveniště, kde by se to normálně mělo hemžit upocenýma dělníkama….aby to přeci bylo co nejdříve hotové ne? Ale to bysme nesměli být v Řecku 😀 Oni prostě nikam a na nic nespěchají, na všechno mají dost času. Hlavně pak na své snídaně, svačiny, obědy, odpolední siesty, svačiny, večeře a pozdní večeře. Jojo. Přesně takhle to Řeci mají. Dle mého názoru by celý den vůbec nemuseli vstát od jídelního stolu 😀

Spaní na divoko

S tím si v Řecku vůbec nemusíte dělat starosti. Naleznete tam spoustu skvělých spotů na kempování, stejně jako my.

U moře.


U jezera.

 

U termálního jezírka.

 

Řekové se řídí motem „Žij a nechej žít“.

Takže nebyl problém zaparkovat prostě kdekoliv. To jsme si na Řecku fakt oblíbili! No problemo ! 😀 Tam vás řešit nebudou. Spali jsme i ve městě kvůli internetu či u plážového baru. Vždy bez problémů. Řecko se nám zdálo jak stvořené pro kempování na divoko. Takže se toho nebojte a s chutí do toho 🙂

 

Parga

Kdybychom nepočítali Lefkádu, byla by to právě Parga kam bychom se vypravili na týdenní dovolenou. Moc se nám tam líbilo. A to i přesto, že nás tam Zuzka(navigace) navedla do tak úzké uličky, ze které jsme museli couvat, když jsme zjistili, že dál už prostě neprojedeme (nojono…..Vítek není žádnej skútr :D) v důsledku čehož jsme udělali díru do pneumatiky. To jsme ale zjistili až několik kilometrů za tímto krásným městečkem.

 

 

Historie tohoto města je bohatá a dominantou je Benátský hrad. Který nás uchvátil a navíc je snadno dostupný. A je bez vstupného. Pro nás jak dělaný. My se k němu vydali po promenádě, kterou z jedné strany lemují obchůdky s restauracemi a z druhé strany moře s menším přístavem. Celou jsme si jí prošli  a pak se vydali po schodech vzhůru. Trochu se zapotíme, je tu přeci jen pařák a my si to tam štrádujeme skoro v pravé poledne. Uff 😀 Schody, které jsou v uličce plné suvenýrových obchodů nás dovedou na kopec, kde se nachází pozůstatky hradu.

 

 

Nějakou dobu se pocházíme v hradním areálu, od jehož hradeb si vychutnáváme fantastické výhledy na kouzelné městečko kolem nás, které obklopuje krásně čisté moře z jedné strany a barevné střechy domků z té druhé.

Parga má prostě všechno. Krásné pláže. Průzračné moře. Blízké ostrůvky….kam mimochodem dojdete mořem…je tam mělké. Hezkou promenádu. Nesčetně restaurací a taveren s venkovním posezením. Typicky řecké domky. Kouzelné úzké uličky. A voňavé květiny toto vše obklopují.

 

No řekněte, nechtěli byste tam na dovču? 🙂

 

Vikos George

Nejhlubší kaňon světa a my tam byli! Trochu toho adrenalinu jsme si tady užili to vám povím 😀 Vítka jsme zaparkovali na parkovišti v městečku Monodendri, kde jsme přespali, protože jsme přijeli v podvečer a na vyhlídku jsme se vydali až brzy ráno druhého dne. Nikde nikdo. Příroda i městečko se teprve probouzí. Od parkoviště k první vyhlídce to bylo asi 10 minutek chůze po kamenném chodníku. Dojdeme ke klášteru Aghia Paraskevi, kde je první vyhlídka do velkolepého kaňonu. Na dně vidíme vyschlé koryto řeky….ach to sucho! Výhledy jsou tu fenomenální a kaňon je úchvatný, ale je brzy ráno a vše je ještě takové zašumělé.

 

 

U klášteru většina návštěvníků končí a vrací se zpátky do Monodendri. Ale ne EAGLES.

Na netu jsme se předem dočetli, že se tu dá jít po neoficiální cestě a my se rozhodli to prubnout. Od kláštera jsme se vydali vzhůru na skalní římsu, která je v některých částech užší než 1 metr a pod vámi je minimálně 500 vzdušných metrů hluboká propast. WOW!

 

 

Skalní římsa vytesaná do stěny kaňonu Vikos. To jako dáme jo? NO JASNĚ!

Míjíme několik cedulí, které upozorňují, že vstup je pouze na vlastní nebezpečí a se staženýma půlkama jdeme po římse přes další kamennou bránu, za kterou se otevírá větší prostor s nejlepší vyhlídkou v okolí, až se dostaneme do bodu, kdy to nejde dál, protože kus římsy tu prostě chybí. Takže se zase vracíme připosraní zpátky. Musíme znovu přejít i tu část, kde je římsa vylepšená o dřevěný mostek, kterému na první pohled moc nevěříte…..ani na ten druhý 😀 No a my si ten mostek dali dvakrát…..pěkně tam a zpět. Nářez! Ale za ten zážitek to stojí!

 

 

No a protože je kaňon Vikos obří, vyrážíme k další vyhlídce autem. Od Monodendri je vyhlídka OXIA vzdálená pouhých 7,5 km. Takže jsme u ní během chvíle a parkujeme Vítka na silnici, která tu končí. Odsud pak jdeme na vyhlídku pouze 100m pěskobusem.

 

Z vyhlídky se otevírá pohádkový výhled na dno Vikosu a jeho největší boční kaňon Megas Lakkos. Je to prostě paráda.

Takovéhle výhledy se nikdy neokoukají.

 

 

 

Papingo Rock Pools

„Skalní bazénky na říčce Rogovo nedaleko vesničky Meghalo Papingo v Zagori. V letních měsících se bazénky napustí až po okraj a poskytují velice příjemný relax uprostřed horské přírody.“ -kamarád Net

A my si to chtěli užít. Toto byl nás poslední bod v Řecku. Jenže?! Pamatujete, jak jsem se už zmiňovala o tom suchu, které letos v Řecku je? Tak tady nás to mrzelo asi nejvíce, protože jezírka nebyla často ani do půlky plná. Ale přesto jsme si to prošli tam, kam to až šlo a nakonec se Michal i smočil. Byl pařák a když už jsme tam byli 🙂

 

 

Dostali jsme se tam po klikaté silnici a ukazatel na jezírka objevili mezi vesnicemi Meghalo a Micro Papingo. Tam jsme na malém parkovišti zaparkovali Vítka, který si užíval výhledy na okolní hory.

 

 

Proč jsme si zamilovali Řecko?

– spaní na divoko kdekoliv

– roztomilé úzké uličky

– pohodová atmosféra

– kvalita silnic na výbornou

–  všude narazíte na olivovníky

– usměvaví Řekové

– na policii jsme tu narazili pouze v Athénách a to proto, že tam dělali zátarasy kvůli nějakému průvodu

– krásné pláže

– chutný gyros v pitě, který nás naučil jíst hranolky s hořčicí 😀 přijde vám to nechutné? A už jste to zkusili ? 😉 😀

– azurové moře

– všude vonící květiny

– čerstvé ovoce na stromech v červnu (citróny, pomeranče, mandarinky, třešně)

– krásná příroda

– super termální prameny, kterých je tu v přírodě mnohem více, ale musíte na ně narazit, samostatný článek zde

– má Lefkádu o níž jsem psala samostatně tady

 

Takže tak 😀 Určitě jsem už na spoustu věcí zapomněla a vzpomenu si na ně hned po zveřejnění článku, ale to už se mi nebude chtít to dopisovat. Takže smůla a vy se musíte spokojit s tímto soupisem 🙂 Případné otázky prosím směřujte do komentů na FB, tady je máme kvůli spamům zablokované 🙂

No a pokud celej život jezdíte jen do jedné země na dovču……třeba do Bulharska nebo tak podobně, tak se na to vykašlete a dejte šanci i Řecku.
Sami uvidíte, že Řecko stojí za to!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.