Cestování,  Zahraničí

Shrnutí Španělsko

Jedná se o stát ležící na Pyrenejském poloostrově a patří k nejvýznamnějším turistickým destinacím světa a dlouhodobě se řadí mezi tři nejnavštěvovanější země Evropy. Takže je velmi pravděpodobné, že jste někde ve Španělsku byli. My si Španělsko objeli celé 😉

Já osobně jsem ve Španělsku v minulosti již byla několikrát a Michal tam s rodinou zavítal už jako malý kluk. Společně jsme však navštívili Španělsko poprvé.

A moc se nám tam líbilo.

Objeli jsme ho v podstatě po pobřeží a občas jsme si zajeli i na nějaká zajímavá místa do vnitrozemí, protože i to moře a veget na plážích se za čas omrzí.

Zhruba tak nějak nás Vítek vezl.

 

A kde, že jsme to všude byli?

 

Santuari de la Mare de Déu de la Fontcalda

Nejpřirozenější termální lázně Španělska. To možná ano, ale nejsou bůhvíjak teplé, takže jsme se kolem jenom prošli. Navíc jsme neměli zrovna hezké počasí a nikde nebyla ani noha.  Působilo to na nás jako v městě duchů…. Ale věřím, že v letní sezóně tu bude natřískáno a to vám ani vadit nebude, že voda není horká 🙂 Místo je to jinak moc hezké. Koryto vody totiž z obou stran kryjí stěny místních hor.
POZNÁMKA: V okolí je spousta cyklo stezek. Pokud jste vášniví cyklisté, určitě to prubněte 🙂

Peniscola

V tomto městě, které žije hlavně z turismu jsme strávili několik dní. Přespávali jsme na super spotu na útesech, kde se nám opravdu moc líbilo – toto místo naleznete i v našich doporučených spotech (stačí do hledání na FB napsat #eaglesspot).

Zde jsme mohli krásně pozorovat západ slunce přímo z naší pojízdné garsonky.

Dva dny jsme si užívali plážových radovánek. A přesto, že jsme zde byli koncem října, nebyl problém skočit do moře a užívat si i vodních radovánek. Koupili jsme si i takové ty dřevěné pálky s míčkem a pinkali jsme si, je ale fakt, že to dlouho naši pozornost neudrželo. Raději jsme si šli uplácat hrady z písku, do kterých jsme umístili svého „krále“ tak, aby ten druhý nevěděl, kde v hradu je schovaný a pak jsme házeli na hrad protivníka písečné bomby a snažili se jimi „krále“ zneškodnit. 😀 Ano, občas jsme jak malí….. NO A?
Měli jsme opravdu krásně teplé počasí a tak jsme si to užívali. Michal se na této pláži dokonce 1.listopadu spálil 😀 No víte, on je na tohle prostě děsně náchylný 😀 Michal je schopný se spálit i přes tričko…….jako fakt, nekecám 😀

Víte co je na téhle pláži nej?? A né, fakt to nejsou free sprchy, které jsme tam využívali…….teď mluvím o tom super výhledu na místní hrad.

Ano, jistěže jsme se tam byli podívat.

Tuto místní dominantu poloostrova vystupujícího do moře jsme si nemohli nechat ujít. Navíc jsme tam z informačních tabulí zjistili, že i tady se natáčel naše oblíbený seriál GOT.
Hrad se tyčí ve výšce 54 metrů nad mořem a z jeho vyhlídkové terasy je překrásný výhled.

ZAJÍMAVOST: Dnes je Peniscola poloostrov, ale v minulosti tomu bylo jinak – byl to ostrov.

Montanejos Hot Spring

Termální prameny jsme našli v pěkném údolí, sevřeném skálami. Ale ani tyhle prameny nejsou bůhvíjak horké a popravdě, my už jsme rozmazlení a nelezeme do vody pod 30°C. Toto místo je hezké a je dobře udržované. Dokonce je zde malá pláž, která bude v létě určitě schovaná pod ručníky, protože tam bude přelidněno. Na místě jsou k dispozici toalety, pítko a bufet. Podél řeky je tu dlouhá promenáda, která je ideální na procházky. My tu potkali jen pár pejskařů.

Podél promenády naleznete i super parkoviště (foto níže), kde je povoleno nocovat. Je to uvedené na ceduli při vjezdu na parkoviště a tak jsme to využili. Je to klidný spot, kde je i několik kohoutků s pitnou vodou, odpadkové koše, venkovní sezení, dětské hřiště a stánek s občerstvením, který zřejmě funguje jen v sezoně. Tento spot opět naleznete pod #eaglesspot na FB.

No a pak jsme vyrazili dál. Jeli jsme dokonce i přes Valencii, kam jsme se chtěli podívat, ale je to velké město a už to, že jsme jím museli jen projíždět nás celkem otravovalo, takže jsme se na jeho návštěvu vykašlali. A dále jsme zamířili k městu Gandia, kde jsme to zakempili na naprosto ideálním spotu hned u pláže před městem Daimús.

 

Nový spot, noví přátelé

Naleznete ho na souřadnicích 38.985944, -0.149738. Je to travnaté parkoviště, kde je malý bílý baráček se záchodem a umyvadlem. My tam spali dvě noci a naprostá spokojenost. Ani jednu noc jsme tam nebyli sami. Toto místečko je hned u pláže, od které vás dělí jen malý kopec písku. V okolních ulicích mezi domy je v blízkosti několik pítek, kde můžete natočit pitnou vodu. V blízkosti (do 3km) je i několik větších supermarketů. Na pláži jsou free sprchy a můžou na ni i pejsci.
Po 5 min chůze po pláži dojdete do města Daimús.

Na tomto místě jsme se seznámili i s Michalem a Pájou, kteří kempili v autě přímo v Daimúsu a ozvali se nám. A tak jsme si dali spicha a udělali si nové přátelé. Trávili jsme společně v okolí 3 dny a Michal nám jeden den k obědu uvařil domácí hovězí gulášek s poctivým knedlíkem. Ať žije vanlife!! 🙂

No a po pár dnech v jejich společnosti jsme se vydali dál.

 

SPANÍ NA DIVOKO

Asi chápete, že spaní na divoko není ve Španělsku problém. Dokonce mi přijde, že je to tam celkem běžné a každý den jsme potkávali obytky.

Zde vám hodím naše oblíbené spoty. Samozřejmě jsme spali na více místech a více jsme jich pro vás označili. Vyberu ale ty lepší, abych vás nalákala 😉  Veškeré info k našim označeným spotům můžete dohledat na našem FB. Stačí dát do vyhledávání #eaglesspot.

-Výhled na Xábii

Tak ty jsme si užili z našeho spacího spotu (38.8036,0.19276), kde jsme byli jednu noc. Parkovali jsme kousek od majáku a myslím, že dle fotek pochopíte, proč se nám tam tak líbilo.

-skvělý spot u zašité pláže

Tak tady se mi taky moc líbilo, škoda, že jsme měli spicha s kamarády a nemohli jsme tu být tak dlouho, jak bychom rádi. Je to tam moc hezké. Krásná oblázková pláž a čisté moře na koupání. Nebylo tam přelidněno a tak mi to vyhovovalo. Nerušeně jsem se mohla vyvalit s čtečkou v ruce a chytat bronz. To já totiž dělám moc ráda v téhle kombinaci 😉-spot na oblázkové pláži

Ano, sem se dá dojet přímo auty a je to tady paráda. Teda Alespoň mimo sezonu. Byli jsme tu v listopadu a přidali se k nám přátelé. V létě tu určitě bude spousta lidí ubytovaných v místním hotelovém komplexu.

 

-Spot s výhledem na DRAGONSTONE

Tento spot doporučuju dohledat na našem FB, kde je k němu i více informací, protože to fakt stojí za to!Free kemping nebo spaní na divoko chcete-li, jsme si opravu v teplém Španělsku užívali. Doufám, že máte stejnou zkušenost 🙂

—-V průběhu psaní tohoto článku jsem si vzpomněla, že jsem vlastně už psala jeden samostatný článek o kempování na divoko ve Španělsku tady. Ale už nebudu mazat to ,co jsem napsala i sem. Třeba jsem uvedla nějaké informace, které v tamtom článku nebyly.—-

 

CALP

Do tohoto města jsme se jeli podívat na místní pláž, kde jsme chtěli zůstat. A proto jsme si ji nejdříve šli obhlédnout. Auta jsme nechali na parkovišti a dle informací uvedených na žroutu mincí (tak říkám automatům na parkovné) jsme si mysleli, že se v listopadu už parkovné neplatí. Po 10 minutách, když jsme se vrátili k autům, jsme zjistili, že jsme se mýlili, protože jsme ze stěrači měli pokutu na 40 éček. Ještěže Michal nelenil a běžel najít osobu rozdávající pokuty. Povedlo se mu to a on ji nakonec stornoval a za to zrušení jsme zaplatili jen 4eura. Tak aspoň, že tak. Tím jsme to ale v tomto městě zabalili a jeli dál.

El Castell de Guadalest

Za touto pevností jsme si zajeli do vnitrozemí, ale byla to po všech těch plážích příjemná změna.
Zde jsme parkovali kousek za městem, abychom nemuseli cálovat peníze za parkovné. Do pevnosti jsme se vydali po svých. Odtamtud se nám nabídly krásné výhledy na okolní skalnaté pohoří, které je zasazeno do místní přírody stejně jako zelenomodrá přehrada.

Dokonce jsme zašli i do místního bezplatného muzea, kde jsme nahlédli do životního stylu tehdejších obyvatel. Bylo to opravdu velice zajímavé, jak tam dříve žili. Najdete zde i velké množství restaurací, kavárniček a obchůdků se suvenýry.

 

Vyhlídka na Benidorm

Tak tam nás vyvezl náš čtyřkolý miláček. Panoramatické výhledy z vrchu byly opravdu krásné. I přes to, že slunce bylo vysoko na obloze a jeho odraz v moři nám oslepoval oči. Nicméně na vrcholku je velký kříž, na kterém jsou fotky zesnulých a po okolí je dokonce rozmístěno několik uren. Z toho jsme měli divný pocit a tak jsme se nijak dlouho přímo na vrchu nezdržovali. Zatímco u silnice pod vrcholem jsme si dali kafíčko spolu s čokoládovým donutem, na němž jsme si v této zemi fakt ujížděli, a v klidu jsme se kochali výhledem na město.

 

Oasys MiniHollywood

Toto místo jsme navštívili v poušti Tabernas, což je jediná opravdová evropská poušť. Projeli jsme vyprahlým okolím a zaparkovali na parkingu. A okukovali zavřený areál, kde se natáčelo několik známých westernovek. V létě bych toto doporučovala navštívit s dětmi. Dělají se tam denní programy, jako třeba vyloupení banky atd. Věřím, že by se to dětem moc líbilo 🙂

Guadix

O tomto jeskynním obydlí si můžete přečíst v samostatném článku 

Jeskynní obydlí v Guadixu

 

 

Termas de Santa Fe

Tyto termální prameny jsme si nejdřív vygůglili. A moc jsme se tam těšili, protože jsme věděli, že mají být teplé. Něco kolem 38 stupňů. Navíc jsou tam tři jezírka a součástí jednoho je i malý vodopád.

Paráda! …..
JENŽE!
Dojet k nim autem je mazec. Vede tam polňačka, která se po pár desítkách metrech ztrácí a vy jedete po vyjetých kolejích mezi polem a stromy. Je to tam samý dolík a ďoura. Ale Vítek to zvládl až k cíli.

Už z okénka se nám to moc nezdá. Kolem horkých jezírek parkuje několik polorozpadlých či úplně rozpadlých obytek. Dokonce tam „zevláci“ mají postavený stan a venku matrace. Evidentně tu přebývají celoročně.
Parkujeme a vystupujeme, abychom se zde porozhlédli. Ale zjišťujeme, že je to ještě horší, než jsme si prve mysleli. V těsné blízkosti jezírek jsme nacházeli spousty odpadků a ve vodě často plavaly prázdné lahvičky od šamponů a dámská jednorázová holítka.
Teplotu vody jsem zkusila rukou a byla opravdu teplá. Vážně jsme se chtěli naložit……ale

Tady jsme se prostě necítili. Na fotkách ten bordel není vidět, protože jsem ho nefotila, ale můžete se podívat na video tady (od 12:35). Myslím, že pochopíte o čem tu píšu….

Za nás bych toto místo nedoporučila. Ale je to na každém, zda to zkusí 🙂

Takže jsme se neokoupali. Raději jsme vyrazili dál. Na místo, kam jsem se opravu moc těšila.

Caminito del Rey

Neboli El Chorro je často přezdívaná „stezka smrti“. A tou jsme se chtěli projít. Chtěli jsme si zaplatit vstupné a užít si trochu toho adrenalinu.
JENŽE!
V sobotu před polednem jsme přijeli na parkoviště a já se vydala zeptat ke vstupu, zda mají volné lístky na dnešek, i když jsme s tím moc nepočítali. Sice to bylo mimo sezonu, ale byla sobota. No a od obsluhy u vstupu (respektive u východu) jsem se dozvěděla, že jsme na konci stezky a musíme na její začátek. Paní neuměla moc dobře anglicky a tak jsem jí netrápila dalšíma otázkama. A tak jsme se o 7,5 km vrátili k tomu správnému parkovišti u restaurace, kde jsme nechali Vítka a vydali se lesem 2,7 km ke vstupu po svých.

Hemžilo se to tu lidmi a bylo to tam děsně chaotické. Nikde žádné informační cedule, ukazatele, vysvětlivky nebo podobně. Prostě nic takového. Tak jsem nelenila a šla jsem se zeptat mladého týpka s vysílačkou. Od něj jsem se dozvěděla, že na dnešek už nemají volné lístky, s čímž jsme už tak nějak počítali. Tak jsem se ho ptala na zítřek, zda si můžeme koupit vstupenky. Sdělil mi, že to nejde a doporučil mi přijít ráno na 8:30, že si budeme moc koupit lístky na místě. Paráda. A nebo si je máme koupit přes net.
Našli jsme si v okolí spací flek a Michal po zbytek dne zkoušel koupit vstupenky přes jejich web, ale ten nefungoval. Ráno jsme si natěšení přivstali. Znovu jsme dojeli na parking, kde jsme nechali Vítka odpočívat. Znovu jsme ušli 2,7km lesem a ke vstupu jsme dorazili v 8:20.

Tam jsem se zeptala jiného zaměstnance, že chci koupit lístky a on mi řekl ať si stoupnu za čtyřčlennou rodinu. Tam byla fronta na zakoupení lístků na místě. Vedle nás byla dlouhá fronta lidí, kteří lístky měli. Po nás přišla šestičlenná rodinka a vysvětlovali zaměstnanci, že 4 z nich mají lístky už koupené a že ti zbylí dva si potřebují lístky dokoupit tady. Poslal je tedy hned na kasu, kde si lístky zakoupili a zařadili se do fronty se vstupenkami. (nespravedlnost!)
Za námi se během chvíle utvořila dlouhá fronta lidí, kteří čekali na zakoupení lístků na místě stejně jako my. Některé z nich jsme tu viděli i včera, zřejmě dostali stejné instrukce.

V 8:40 pustili rodinu před námi, aby si koupili lístky a šli na stezku. A konečně jsme byli na řadě my. V 8:42 tam přišla mladá zaměstnankyně a oznámila, že pro dnešní den už nejsou žádné volné lístky na prodej.
COŽE!!!! To si z nás dělaj prdel srandu?!

Stejné pocity zažívali i ostatní lidé za námi ve frontě. Někteří opravdu zuřili, stejně jako my a začali zaměstnankyni vysvětlovat jejich situaci, která byla v podstatě stejná jako ta naše. Ale zaměstnankyně jen s nezájmem řekla, že s tím nic nenadělá, že nejsou lístky. Nedokázala se ani omluvit ani vyjádřit k tomu, co nám poradil mladík včera.
Normálně bychom to zkusili ještě následující den ráno s tím, že bychom si pořádně přivstali. Jenže to mělo být pondělí a oni v pondělí mají zavřeno.
A tak jsme to naštvaní a zklamaní zabalili a šli zpět k autu a po cestě jsme potkali paní Lišku.
Jinak byl tohle totální propadák!!

Takže jestli tam někdo z vás pojedete a budete vědět konkrétní den, kdy chcete na stezku jít, rozhodně si rezervujte lístky přes internet. Ať nemáte stejnou zkušenost jako my.

Ronda

Toto město neprocházíme celé, protože nemáme moc dobrou náladu po předešlé zkušenosti se „stezkou smrti“. A tak jdeme na jistotu k místnímu mostu, který se nachází nad průrvou, která rozděluje město na dvě části. A tam se nad řekou klene dominanta tohoto města – most Puente Nuevo. Nejvíce času zde trávíme na kamenné vyhlídce na zmíněný most.

Termální prameny Ourense 

Tak tohle bylo pro nás žůžo labůžo. Doporučuju vám nahlédnout na samostatný článek o těchto skvělých hot springs.

Ourense HOT SPRINGS

Gaztelugatxe

Pro nás fanoušky GOT známý jako Dragonstone. Toto bylo poslední místo, které jsme ve Španělsku navštívili a myslím, že s čistým svědomím můžeme říct, že to byla třešnička na dortu. Protože to tam bylo krásný! Více se dozvíte v samostatném fotočlánku zde

DRAGONSTONE

 

Španělsko v bodech

– na plážích jsou velice často zadarmo k dispozici venkovní sprchy
– na plážích jsou časté i sprchy na nohy také zadarmo
– potraviny jsou zde levnější než v sousedním Portugalsku
– v listopadu zde měli nejlevnější rajčata v porovnání s ostatními státy
– není problém najít hezký spací spot u pláže
– vysoký výskyt policie(ale jen objíždějí a obhlížejí)
– běžně tu na stromech rostou mandarinky, citrony, pomeranče a khaki
– není problém si pár kousků ovoce utrhnout
– supermarkety mají v neděli zavřeno
– dobrý internet u Decathlonu
– vysoký výskyt obytek a campervanů
– kempování na divoko je tu běžné
– je nejoblíbenější turistickou destinací
– každý rok se zde pořádá festival „La Tomatina„, kdy po sobě lidé házejí rajčata
– je to druhá největší země EU
– tato země má druhou nejvyšší nezaměstnanost v Evropě, dosahuje 24 %
– mají tam 47 poschoďový mrakodrap, který nemá žádný výtah (viděli jsme ho)

No a to bylo naše Španělsko. A že toho nebylo málo. Dalo mi to zabrat než jsem to všechno sesmolila a nacvakala na klávesnici. Aspoň, že umím psát všema deseti. Nedokážu si představit, že bych to tady datlila dvouma prstama 😀

No a co bych napsala na závěr?

Španělsko je krásná země a pokud jste tam ještě nebyli, tak vyražte! 😉 

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.